Dr Who wśród Daleków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Doktor Who i Dalekowie)
Dr Who wśród Daleków[1]
Dr. Who and the Daleks
Gatunek

science fiction

Data premiery

23 kwietnia 1965[2]
6 października 1979[1] (Polska)

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

79 minut

Reżyseria

Gordon Flemyng

Scenariusz

Terry Nation
Milton Subotsky

Główne role

Peter Cushing
Roy Castle
Jennie Linden
Roberta Tovey
Barrie Ingham

Muzyka

Barry Gray
Malcolm Lockyer

Zdjęcia

John Wilcox

Montaż

Oswald Hafenrichter

Produkcja

Max J. Rosenberg
Milton Subotsky

Kontynuacja

Najazd Daleków na Ziemię

Dr Who wśród Daleków[1] (org. Dr. Who and the Daleks) – brytyjski film science-fiction z 1965 roku, wyreżyserowany przez Gordona Flemynga i napisany przez Terry'ego Nationa i Miltona Subotsky'ego. Fabuła filmu bardzo silnie opiera się na brytyjskim serialu science-fiction pt. Doktor Who. Jest to pierwszy z dwóch filmów tego reżysera nakręconych w latach 60. XX wieku, który jest związany z tym serialem. Film przedstawia Petera Cushinga w roli doktora Who, Robertę Tovey w roli Susan, Jennie Linden w roli Barbary i Roya Castle'a w roli Iana.

Fabuła filmu opiera się na siedmioodcinkowej historii Doktora Who pod tytułem The Daleks[a]. Był również pierwszą produkcją związaną z Doktorem Who, nakręconą w technikolorze i w formacie panoramicznym[b].

Postać doktora, głównego protagonisty filmu (jak i jego kontynuacji), nie jest uznawana za kanoniczne wcielenie serialowej wersji Doktora, głównie ze względu na istotne zmiany wprowadzone w filmach. Doktor Cushinga jest ekscentrycznym wynalazcą o nazwisku Who, który zbudował swoją TARDIS, podczas gdy serialowy Doktor jest obcym z kosmosu, który ukradł swoją TARDIS[3]. Dodatkowo w filmie wprowadzono także zmiany względem innych postaci, m.in. Barbara w filmie jest wnuczką głównego protagonisty, a nie nauczycielką Susan.

W Polsce film ten został wyemitowany po raz pierwszy 6 października 1979 roku w Programie I Telewizji Polskiej[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Dr Who i jego wnuczki - Susan i Barbara, pokazują chłopakowi Barbary - Ianowi najnowszy z wynalazków doktora - wehikuł czasu nazwany TARDIS. Gdy Ian niechcący uruchamia maszynę, ta zabiera bohaterów do skamieniałej dżungli. Ian i Barbara chcą wracać do Londynu, ale okazuje się to niemożliwe, bo doktor stwierdza, że nie ma wystarczającej ilości płynu niezbędnego TARDIS by wysłać podróżników do domu. W tym czasie ktoś podrzuca pod drzwi maszyny pudełko z fiolkami z nieznaną zawartością. Bohaterowie nie mają wyjścia i decydują się na poszukanie odpowiedniego składnika płynu w mieście nieopodal. Po krótkich poszukiwaniach zaczynają źle się czuć, a wkrótce okazuje się, że planeta na której się znaleźli jest skażona przez promieniowanie i doktor odkrywa, że złe samopoczucie jest pierwszym objawem choroby popromiennej. W tym momencie pojawiają się Dalekowie i więżą podróżników.

Okazuje się, że bohaterowie trafili do świata zniszczonego przez wojnę nuklearną pomiędzy rasą Thalów i Daleków[c]. W rezultacie wojny, Dalekowie, zmutowani przez promieniowanie, zamknęli się w zbrojach i wycofali do swego miasta, podczas gdy humoidalna rasa Thal przetrwała dzięki odpowiednim lekom. Dalekowie są zdeterminowani, by stać się rasą dominującą na planecie i szukają sposobu na to by móc opuścić swoje miasto i zniszczyć pozostałych przy życiu Thalów.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

  • W 1995 roku wyprodukowano film dokumentalny pt. Dalekomania opowiadający o filmie i jego seqelu. Można w nim dowiedzieć się o kulisach produkcji[4].
  • Początkowo Dalekowie mieli być uzbrojeni w miotacze ognia, ale ze względów bezpieczeństwa i z obawy, że mogą być zbyt przerażające, zostały zastąpione przez emitery dymu. Miotacze ognia zostały później zainstalowane w Dalekach, które pojawiły się w odcinku The Daleks' Master Plan - 21. odcinku serialu Doktor Who, nadanego w 1965 roku.
  • Wygląd Daleków został odrobinę zmieniony w stosunku do ich telewizyjnej wersji. Modele Daleków w filmie są wyższe niż ich telewizyjna wersja, mają szersze podstawy, a zamiast przepychacza mają mechaniczne kleszcze. Modele te później zostały wynajęte przez BBC i wykorzystane w serialu, w odcinku The Chase (film można było obejrzeć w momencie gdy odcinek The Chase został już wyemitowany przez telewizję).
  • Podkład muzyczny z filmu został wydany przez Silva Screen Records na płycie pod tytułem Dr. Who & the Daleks.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. The Daleks jest drugą historią tego serialu i pierwszą, w którym Doktor spotyka Daleków.
  2. Seria telewizyjna była czarno-biała aż do końca 1969 – pierwszym odcinkiem w kolorze był Spearhead from Space z 1970; obraz panoramiczny pojawia się dopiero w 2005 roku, wraz z powrotem produkcji serialu
  3. Pomimo iż planeta nie została nazwana w tym filmie, w sequelu bohaterowie konsekwentnie nazywają ją Skaro, co zgadza się z nazwą podaną w serialu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Tydzień w telewizji. „Trybuna robotnicza”. 225 (11.002), s. 10, 5-6-7 października 1979. 
  2. Dr. Who and the Daleks.
  3. Żona Doktora (The Doctor's Wife). Richard Clark (reż.), Neil Gaiman (scenarz.). Doktor Who. BBC. 17 maja 2010. Odcinek 216, seria 6.
  4. "Dalekmania", Canal + Image UK Ltd. 57 minut; początkowo wydany na kasecie VHS, w 2001 roku wydany ponownie na DVD jako dodatek w zestawie z filmami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]