Dysk Google

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dokumenty Google)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dysk Google
usługi internetowe
Googledrive logo.svg
logo strony
Data powstania 24 kwietnia 2012
Właściciel Google Inc.
Rejestracja wymagana
http://drive.google.com

Dysk Google (ang. Google Drive) – usługa polegająca na udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerach Google. Dysk Google został zintegrowany z Google Docs, dzięki czemu użytkownicy po zalogowaniu znajdą w niej wszystkie dotychczas utworzone dokumenty.

Cena[edytuj | edytuj kod]

W wersji bezpłatnej w usłudze dostępnych jest 15 GB miejsca, jego powiększenie do 100 GB, 1 TB, 10 TB, 20 TB, 30 TB wymaga uiszczenia opłaty.

Dokumenty Google[edytuj | edytuj kod]

Dokumenty Google (oryginalnie Google Docs) – oparty na modelu SaaS, nieodpłatnie udostępniany przez firmę Google sieciowy pakiet biurowy. Umożliwia tworzenie i edycję dokumentów on-line w kooperacji z innymi użytkownikami w tym samym czasie. Powstał poprzez zintegrowanie ze sobą serwisów Google Spreadsheets, Writely i technologii prezentacji Tonic Systems.

W skład Dokumentów Google wchodzi:

Od 7 lutego 2006 dostępny w języku polskim.

Cechy oprogramowania[edytuj | edytuj kod]

Każdy utworzony dokument może zostać udostępniony przez jego twórcę do edycji, komentowania lub tylko przeglądania wybranym użytkownikom. W przypadku nadania praw do edycji kilku osobom, mogą one w tym samym czasie edytować ten sam dokument. Użytkownicy nie są informowani o tym kto odpowiada za wprowadzone zmiany w różnych częściach dokumentu w trakcie wspólnej edycji dokumentu, natomiast kursory różnych osób oznaczone są różnym kolorem, co ułatwia obserwację wprowadzanych zmian. Po zakończeniu wspólnej edycji istnieje możliwość prześledzenia zmian wprowadzonych przez konkretnych użytkowników. Dodatkowo w trakcie wspólnej edycji oprogramowanie informuje o dodawanych komentarzach i prowadzonej dyskusji nad dokumentem co ułatwia współpracę. Wszelkie zmiany dokonane w dowolnym dokumencie są na bieżąco zapisywane na serwerze, wykluczając ryzyko utraty danych. Oprogramowanie posiada pewne ograniczenia funkcjonalne w porównaniu do klasycznych pakietów biurowych[1]. Dokument – brak możliwości: wstawienia numerowanych równań matematycznych (same równania można wstawiać), załączenia automatycznej bibliografii, łączenia komórek w tabelach. Prezentacja – brak możliwości wstawiania równań do prezentacji (można tylko jako rysunek).

Ograniczenia związane z rozmiarem plików[edytuj | edytuj kod]

  • Dokument: maksymalnie 1 024 000 znaków
  • Arkusz kalkulacyjny: 400 000 komórek z maksymalnie 256 kolumnami na arkusz
  • Prezentacja: maksymalnie 50 MB

Każdy przesłany plik, który nie jest konwertowany na format Dokumentów Google nie może być większy niż 10 GB.[2]
Od kwietnia 2012 przestrzeń zapisu dostępna na dowolne dokumenty dla każdego użytkownika wynosi 5 GB przy czym same dokumenty Google nie są wliczane do tej przestrzeni. Istnieje możliwość odpłatnego zwiększenia rozmiaru przestrzeni zapisu odpłatnie nawet do 16 TB.[3]

Obsługiwane formaty plików[edytuj | edytuj kod]

Google Dokumenty wspiera przeglądanie 15 typów plików[4], jednakże można wgrać dowolny plik:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]