Doniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Doniu
Imię i nazwisko Dominik Grabowski
Pseudonim Doniu
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1980
Szamotuły
Pochodzenie Polska
Instrument instrumenty klawiszowe
Gatunek hip-hop, pop
Zawód raper, producent muzyczny, inżynier dźwięku muzyk, kompozytor
Wytwórnia płytowa UMC Records, My Music, DL Promotion
Powiązania Liber, Kris
Zespół
Ascetoholix

Doniu, właściwie Dominik Grabowski (ur. 17 lipca 1980 w Szamotułach[1]) – polski raper, producent muzyczny i inżynier dźwięku, a także muzyk, kompozytor i osobowość telewizyjna. Absolwent Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. Dominik Grabowski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Ascetoholix, którego jest członkiem od 1999 roku. W latach 2003-2006 wraz z grupą cieszył się ogólnopolską popularnością, wylansował m.in. przebój "Suczki". W 2004 roku równolegle podjął solową działalność artystyczną. Zadebiutował wydaną tego samego roku płytą Monologimuzyka. Na albumie, wyróżnionym Superjedynką, znalazła się m.in. piosenka "Przestrzeń", notowana na licznych listach przebojów w kraju.

Obecność nagrań Ascetoholix i Donia w mediach głównego nurtu przysporzyła mu fali krytyki, a także swoistego wykluczenia ze środowiska hip-hopowego. Do utożsamianego z komercjalizacją muzyka przylgnęła wówczas etykieta twórcy hip-hopolowego. Po 2005 roku wraz z załamaniem się rynku krajowej sceny muzyki hip-hopowej działalność artysty utraciła na intensywności. Z kolei zrealizowane w latach późniejszych projekty muzyczne spotkały się z komercyjnym niepowodzeniem. W 2011 roku Grabowski wdał się w beef z przedstawicielem nurtu ulicznego rapu Chadą, którego był zwycięzcą. W efekcie, w pewnym stopniu, raper odzyskał uznanie środowiska hip-hopowego.

Jako producent muzyczny artysta współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak: Sylwia Grzeszczak, Agnieszka Włodarczyk, Grupa Operacyjna, Owal/Emcedwa, Zipera i Ski Skład. Gościł także m.in. na płytach Slums Attack, Gosi Andrzejewicz, 52 Dębiec i Marcina Kindla. Poza działalnością artystyczną Doniu prowadzi wytwórnię muzyczną i agencję koncertową DL Promotion. Przez krótki okres był związany z telewizją muzyczną VIVA Polska.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dominik Grabowski działalność artystyczną rozpoczął w 1999 roku zespole Ascetoholix, którego był współzałożycielem[2]. W składzie artysta, objął, równolegle funkcję rapera i producenta muzycznego. Pięcioosobową grupą utworzyli ponadto m.in. Kris i Liber. Początkowo wraz z zespołem Grabowski występował podczas lokalnych koncertów, w tym na przeglądzie zespołów rockowych w Obornikach. Następnie formacja wystąpiła na festiwalu w Żarowie, gdzie uzyskała 2. miejsce. W międzyczasie ukazał się, ukończony w trzyosobowym składzie, debiutancki nielegal Ascetoholix zatytułowany 3xlak. Kolejne nagrania zespołu ukazały się na nielegalu Nazwij to sam, który został wydany pod koniec 2000 roku. Równolegle powstał pierwszy teledysk składu zrealizowany do utworu "Umiejętności", który wyreżyserował sam Doniu. Trio cieszyło się wówczas lokalną popularnością co umożliwiło nawiązanie współpracy z wytwórnią muzyczną Camey Studio. W październiku 2001 roku ukazał się pierwszy oficjalny album Ascetoholix pt. A. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Już dawno" wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do filmu Sylwestra Latkowskiego Blokersi. W międzyczasie Doniu wraz z pozostałymi członkami Ascetoholix gościł na głośniej produkcji Slums Attack - Na legalu?. Raperzy wystąpili w piosence "Moje miasto". Z kolei sam Doniu rapował także w piosence "Randori".

W 2002 roku Doniu wyprodukował utwór "Panta Rhei", który znalazł się na albumie Owala/EmcedwaEpizod II Rapnastyk. W marcu 2003 roku ukazał się kolejny album Ascetoholix zatytułowany Apogeum[3]. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Suczki" z udziałem Meza i Szada, członka formacji Trzeci Wymiar. Kompozycja do której powstał również teledysk przysporzyła zespołowi ogólnopolskiej popularności. Piosence towarzyszyły także kontrowersje i powszechna krytyka. Obecność nagrań Ascetoholix w mediach głównego nurtu przyczyniła się do swoistego wykluczenia ze środowiska hip-hopowego członków jego składu. Do utożsamianego z komercjalizacją tercetu przylgnęła wówczas etykieta hip-hopolo. Także w 2003 roku Doniu zmiksowała album producencki DJ-a DecksaMixtape Vol. 3 oraz zmasterował debiut Jeden Osiem LWideoteka. 15 listopada 2004 roku nakładem UMC Records ukazał się pierwszy album solowy Donia pt. Monologimuzyka. Płyta dotarła 31. miejsca listy OLiS. Artystę wspomogli m.in. Duże Pe i Pięć Dwa Dębiec. Materiał został wyprodukowany przez samego Grabowskiego. Z kolei scratche wykonał DJ Story. W ramach promocji powstały teledyski do utworów "Przestrzeń" i "Uciekaj". Pierwsza z piosenek była największym przebojem pochodzącym z wydawnictwa. Utwór uplasował się m.in. na 1. i 2. miejscu, odpowiednio Listy Przebojów Polskiego Radia Pomorza i Kujaw i POPListy radia RMF FM. Wcześniej Doniu gościł na debiucie solowym Libera Bógmacher. 18 sierpnia 2005 roku do sprzedaży trafiła ścieżka dźwiękowa Czas surferów do filmu o tym samym tytule, a skomponowana przez Donia[4]. 1 marca 2006 roku ukazał się trzeci oficjalny materiał Ascetoholix pt. Adsum[5]. Płyta dotarła do 46. miejsca zestawienia OLiS.

W październiku 2006 roku Doniu został jurorem pierwszej edycji programu Shibuya, emitowanego przez stację VIVA Polska. Obok rapera w jury zasiedli Dorota Rabczewska i Michał Wiśniewski[6]. Również w 2006 roku Grabowski gościł na albumach Vito WS – USTUFFka oraz Gosi AndrzejewiczLustro. 18 czerwca 2007 roku do sprzedaży trafiła album Donia nagrany współpracy z Liberem. Płyta pt. Moderato ukazała się nakładem firmy My Music[7]. Materiał spotkał się z komercyjnym niepowodzeniem, nie został ujęty w zestawieniu OLiS. Jednakże pewną popularność zyskała jedna piosenka pochodząca z płyty - "Dzień dobry Polsko", która dotarła do 31. miejsca Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. W ramach promocji do utworu został zrealizowany także teledysk. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: Sylwia Grzeszczak, Vitows, Evayah, Vitows, Dima oraz Lejery. Również w 2007 roku Grabowski zaangażował się w prace nad debiutem fonograficznym Agnieszki WłodarczykNie dla oka.... Artysta wyprodukował dla aktorki dwa utwory: "Niepotrzebny" i "Spokój". Rok później Doniu podjął prace nad realizacją wspólnego albumu Libera i Sylwii Grzeszczak. Na potrzeby wydanej pod koniec roku płyty pt. Ona i On, muzyk wyprodukował piosenki "Żyje się raz" oraz "Czerń i biel". Grabowski zmiksował także wydany w międzyczasie album producencki DJ-a Decksa – Mixtape Vol. 4.

W 2009 roku Grabowski utworzył wytwórnię muzyczną i agencję koncertową pod nazwą DL Promotion[8]. Pierwszym materiałem wydanym przez oficynę był Brudny Zachód Mixtape!. Na płycie znalazły się utwory w wykonaniu m.in. Donia, Krisa i Pięć Dwa Dębiec. 30 sierpnia 2011 roku ukazał się drugi album solowy rapera pt. Dialogimuzyka[9]. Nagrania uplasowały się na 61. miejscu listy ZPAV Top 100. W ramach promocji powstały teledyski do utworów "W trasie", "Wracam", "Świat może stanąć" oraz "Gram swoje". Ostatnia z piosenek stanowiła początek beefu z Chadą, który odpowiedział kompozycją "Sześciogwiazdkowy skurwiel" z udziałem składu HiFi Banda. Wcześniej wraz z Patrycją Śmieją artysta gościł w piosence "To był dobry dzień", która znalazła się na albumie DKA pt. Dekada. W międzyczasie Grabowski napisał także piosenkę dla formacji Pudzian Band pt. "Idę solo". 1 grudnia został wydany pierwszy minialbum Donia pt. Stricte[10]. Wydawnictwo ukazało się nakładem DL Promotion. Na płycie znalazły się m.in. piosenki "W ryj" oraz "To on", które stanowiły kontynuację dissu wobec osoby Chady. W uznaniu społeczności hip-hopowej Grabowski wygrał beef. W efekcie, w pewnym stopniu, raper odzyskał uznanie środowiska hip-hopowego. Do pierwszej z piosenek w ramach promocji materiału został zrealizowany również teledysk.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Ascetoholix, w sekcji Dyskografia.
Information icon.svg Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy wyprodukowane przez Donia.
Albumy studyjne
Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
2004 Monologimuzyka
 • Data: 15 listopada 2004
 • Wydawca: UMC Records
31[11]
2005 Czas surferów (ścieżka dźwiękowa)
 • Data: 18 sierpnia 2005
 • Wydawca: UMC Records
2007 Moderato (oraz Liber)
 • Data: 18 czerwca 2007
 • Wydawca: My Music
2011 Dialogimuzyka
 • Data: 30 sierpnia 2011
 • Wydawca: My Music
61[12]
Stricte (EP)
 • Data: 1 grudnia 2011
 • Wydawca: DL Promotion
"—" pozycja nie była notowana.
Notowane utwory
Rok Tytuł Pozycja na liście
SLiP
[13]
30 ton
[14]
RMF
[15]
PiK
[16]
2004 "Przestrzeń" 26 26 2 1
Liber - "Skarby" (gościnnie: Doniu) 1 12
"Rendez - Vous" (oraz Liber, Kombii) 23 9
2005 "Uciekaj" (gościnnie: Pięć Dwa Dębiec) 26 21
"Halo kochanie" 2
2007 Liber - "Dzień dobry Polsko" (gościnnie: Doniu) 31 10
"—" pozycja nie była notowana.
Występy gościnne
Rok Wykonawca/Album Utwór Źródło
2001 Slums AttackNa legalu?
 • Data: 28 listopada 2001
 • Wydawca: T1-Teraz
 • "Randori" (gościnnie: Doniu)
[17]
2004 LiberBógmacher
 • Data: 3 marca 2004
 • Wydawca: UMC Records
 • "Skarby" (gościnnie: Doniu)
 • "Dranie" (gościnnie: Doniu)
[18]
2006 Vito WS – USTUFFka
 • Data: 2006
 • Wydawca: brak (nielegal)
 • "3 żółwieee" (gościnnie: Doniu)
[19]
Gosia AndrzejewiczLustro
 • Data: 20 listopada 2006
 • Wydawca: My Music
 • "Blisko bądź" (gościnnie: Doniu, Liber)
[20]
2008 KrisDar
 • Data: 14 listopada 2008
 • Wydawca: My Music
 • "Wolę wyjść stąd" (gościnnie: Doniu)
[21]
52 DębiecP-Ń X
 • Data: 21 listopada 2008
 • Wydawca: My Music
 • "Uciekaj" (gościnnie: Doniu)
[22]
2009 Liber – Wczoraj i dziś
 • Data: 6 marca 2009
 • Wydawca: My Music
 • "Skarby" (gościnnie: Doniu)
 • "Rendez-Vous" (Remix) (gościnnie: Doniu, Kombi)
 • "Dzień dobry Polsko" (gościnnie: Doniu, Łejery)
 • "Najszybszy w mieście" (gościnnie: Doniu, Dima)
[23]
2011 DKADekada
 • Data: 4 czerwca 2011
 • Wydawca: Olo Records
 • "To był dobry dzień" (gościnnie: Doniu, Patrycja Śmieja)
[24]
2012 RemoWithout You (Pozdro z piekła)
 • Data: 2 kwietnia 2012
 • Wydawca: Magic Records
 • "Without You (Pozdro z piekła)" (gościnnie: Doniu, Amila)
[25]
Marcin KindlaTeraz i tu
 • Data: 5 czerwca 2012
 • Wydawca: Magic Records
 • "Moja ziemia" (gościnnie: Doniu)
[26]
Wyprodukowane utwory
Rok Tytuł Utwór Źródło
2002 Owal/EmcedwaEpizod II Rapnastyk
 • Data: 2 grudnia 2002
 • Wydawca: UMC Records
 • "Panta Rhei"
[27]
2003 MezoMezokracja
 • Data: 22 maja 2003
 • Wydawca: UMC Records
 • "Pasja"
 • "Harmonia"
 • "Rapuj"
 • "Żeby nie było"
 • "Wodzu prowadź"
[28]
Ski SkładWspólne zadanie
 • Data: 26 czerwca 2003
 • Wydawca: T1-Teraz
 • "Klasyczna fuzja"
[29]
LiberBógmacher
 • Data: 1 marca 2003
 • Wydawca: UMC Records
 • "Wejście"
 • "Efektownie i skutecznie"
 • "Dranie"
 • "Szum"
 • "Oczy chcą"
 • "Kolejny szczyt"
 • "Pomnik" (Remix)
[30]
Pięć Dwa DębiecP-Ń VI
 • Data: 11 września 2003
 • Wydawca: UMC Records
 • "Dębiec, Dębiec"
 • "Siła" (Remix)
 • "Drut"
[31]
2004 Owal/EmcedwaEpizod III: Wirus
 • Data: 14 czerwca 2004
 • Wydawca: UMC Records
 • "Jestem w grze"
 • "Koncert w Polsce"
 • "Mam misję"
 • "Przełom"
[32]
ZiperaDruga strona medalu
 • Data: 14 lutego 2004
 • Wydawca: Prosto
 • "Pokusy życia"
 • "Vabank"
[33]
2005 Peja/Slums Attack
Najlepszą obroną jest atak
 • Data: 7 lutego 2005
 • Wydawca: Fonografika
 • "Geneza"
 • "Z miastem w mieście"
 • "Robię lans"
[34]
2006 DKAStawiam sobie pomnik
 • Data: 25 września 2006
 • Wydawca: My Music
 • "Powiedz"
[35]
2007 Grupa OperacyjnaOstry dyżur
 • Data: 7 maja 2007
 • Wydawca: My Music
 • "Kompleksy"
[36]
Agnieszka WłodarczykNie dla oka...
 • Data: 30 listopada 2007
 • Wydawca: My Music
 • "Niepotrzebny"
 • "Spokój"
[37]
2008 Sylwia Grzeszczak & LiberOna i On
 • Data: 21 listopada 2008
 • Wydawca: My Music
 • "Żyje się raz"
 • "Czerń i biel"
[38]
Kompilacje różnych wykonawców
Rok Tytuł Utwór Źródło
2004 Hiphopstacja
 • Data: 28 czerwca 2004
 • Wydawca: Sony Music
 • Liber, Doniu - "Skarby"
[39]
ESKA Squad 2
 • Data: 23 września 2004
 • Wydawca: Uniersal Music Poland
 • 52 Dębiec, Doniu - "To my"
  (Radio Version)
[40]
Rap eskadra
 • Data: 8 listopada 2004
 • Wydawca: UMC Records
 • Liber, Doniu, Kombi
  - "Nasze Rendez Vous" (Rmx)
 • Liber, Doniu - "Skarby"
[41]
Bravo - Hiphopowy wypas sylwestrowy
 • Data: grudzień 2004
 • Wydawca: GM Records
 • Liber, Doniu - "Dranie"
[42]
Bravo - Złota płyta polski hip hop
 • Data: 2004
 • Wydawca: GM Records
 • Liber, Doniu - "Skarby"
[43]
2005 Rap eskadra 2
 • Data: 10 marca 2005
 • Wydawca: UMC Records
 • Doniu - "Przestrzeń"
[44]
ESKA Squad 3
 • Data: 25 maja 2005
 • Wydawca: Uniersal Music Poland
 • Doniu, 52 Dębiec - "Uciekaj"
[45]
Rap eskadra 3
 • Data: 28 listopada 2005
 • Wydawca: UMC Records
 • Doniu - "Halo kochanie"
 • Doniu, 52 Dębiec - "Uciekaj"
[46]
Muzyka łączy pokolenia
 • Data: 2005
 • Wydawca: Fonografika
 • Liber - "Nasze rendes-vous"
  (oraz Doniu, Kombii)
[47]
Inne
Rok Tytuł Uwagi Źródło
2003 DJ DecksMixtape Vol. 3
 • Data: 16 sierpnia 2003
 • Wydawca: T1-Teraz
 • miksowanie
[48]
Jeden Osiem LWideoteka
 • Data: 26 listopada 2003
 • Wydawca: UMC Records
 • mastering
[49]
2008 DJ Decks – Mixtape Vol. 4
 • Data: 5 września 2008
 • Wydawca: Fonografika
 • miksowanie
[50]
2011 Pudzian BandIdę solo (singel)
 • Data: wrzesień 2011
 • Wydawca: Deejay Mix Club
 • muzyka i słowa
[51]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Ascetoholix, w sekcji Teledyski.
Rok Tytuł Reżyseria/Realizacja Album Źródło
2004 Liber - "Skarby" (gościnnie: Doniu) Grupa 13 Bógmacher
[52]
Doniu - "Przestrzeń" Tomasz Jarosz, Paweł Śmietanka Monologimuzyka
[53][54]
Doniu - "Uciekaj" (gościnnie: 52 Dębiec) Tomasz Jarosz
[55]
2005 Liber - "Nasze rendes-vous" (gościnnie: Doniu, Kombii) Tomasz Jarosz, Paweł Śmietanka Muzyka łączy pokolenia
[56][54]
2007 Liber, Doniu - "Dzień dobry Polsko"
Moderato
[57]
Liber, Doniu - "Najszybszy w mieście" (gościnnie: Dima)
[58]
2008 Liber, Doniu - "All Inc."
[59]
2010 Brudny Zachód - "Wbijam się/ Oni/ Znam to" Tony M. Brudny Zachód Mixtape
[60]
Doniu - "Czuję że wygrywam!" Grupa 13
[61]
Doniu - "W trasie" DL Promotion DialogiMuzyka
[62]
2011 Doniu - "Wracam" Ostro-Video
[63]
Doniu - "Świat może stanąć" Cam-L Studio
[64]
Doniu - "Gram swoje"
[65]
Doniu - "W ryj" Stricte
[66]
2012 Marcin Kindla - "Moja ziemia" (gościnnie: Doniu)
Teraz i tu
[67]
Doniu - "Kilka centymetrów"
DialogiMuzyka
[68]
Remo - "Without You (Pozdro z piekła)" (gościnnie: Doniu, Amila) Cam-L Studio Without You (Pozdro z piekła) (singel)
[69]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Uwagi
2005 Superjedynki Najlepszy album hip-hop (Monologimuzyka) Nagroda[70]
Yach Film Scenariusz (Doniu feat. Pięć Dwa Dębiec - "Uciekaj") Nominacja[71]
Grand Prix (Doniu feat. Pięć Dwa Dębiec - "Uciekaj") Nominacja[71]
2007 VIVA Comet Awards Artysta Roku Nominacja
2010 Zespół 10-lecia - Ascetoholix Nominacja
2011 Najlepsze na VIVA-TV.pl ("Muzyki moc" z VIVA i Przyjaciele) Nagroda
OGAE Video Contest 2011 Teledysk ("Muzyki moc" z VIVA i Przyjaciele) Nominacja[72]

Przypisy

 1. Doniu (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2011-05-24].
 2. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 71. ISBN 83-89738-75-9.
 3. Ascetoholix - Apogeum (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-20].
 4. Doniu "Czas Surferów" (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2011-03-05].
 5. Ascetoholix - Adsum (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-20].
 6. Doniu współpracuje z Dodą i M. Wiśniewskim (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-11-05].
 7. Doniu/Liber - Moderato (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-10-20].
 8. Dl Promotion PHU Dominik Grabowski (pol.). www.firmy.net. [dostęp 2012-08-01].
 9. Doniu powraca z autorskim materiałem (pol.). Onet.pl. [dostęp 2011-08-15].
 10. Stricte (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-23].
 11. OLiS - sprzedaż w okresie 29.11.2004 - 05.12.2004 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-05-24].
 12. ZPAV Top 100 - lista miesięczna sierpień 2011 (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2011-12-19].
 13. SLiP - Statystyki dla wykonawcy Doniu (pol.). www.radio.szczecin.pl. [dostęp 2011-06-15].
 14. 30 ton - lista, lista przebojów - 4 kwietnia 2004 (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
  30 ton - lista, lista przebojów - 30 stycznia 2005 (pol.). cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
 15. Doniu - Przestrzeń (pol.). www.rmf.fm. [dostęp 2012-08-07].
 16. Archiwum listy przebojów Radia PiK - Notowania z roku 2004 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Archiwum listy przebojów Radia PiK - Notowania z roku 2005 do nr 792 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
  Lista przebojów PR PiK - Notowanie nr: 848 z dnia: 10-12-2006 (pol.). www.radiopik.pl. [dostęp 2012-10-11].
 17. Slums Attack - "Na Legalu?" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 18. Liber - "Bógmacher" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 19. Vito WS - "USTUFFka" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 20. Gosia Andrzejewicz – Lustro (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 21. Kris - "Dar" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 22. 52 Dębiec - "P-Ń X" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 23. Liber - "Wczoraj I Dziś" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 24. DKA - "Dekada" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 25. Without You (Pozdro Z Piekła) [feat. Doniu & Amila - Single - Remo] (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-11-05].
 26. Teraz I Tu (Edycja Specjalna) - Marcin Kindla (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-11-02].
 27. Owal/Emcedwa - Rapnastyk (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-08-08].
 28. Mezo/Lajner – Mezokracja (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 29. Ski Skład – Wspólne Zadanie (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 30. Liber – Bógmacher (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 31. Pięć Dwa Dębiec – P-Ń VI (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 32. Owal/Emcedwa - Wirus (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-06-27].
 33. Zipera – Druga Strona Medalu (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 34. Slums Attack – Najlepszą Obroną Jest Atak (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 35. DKA - Stawiam Sobie Pomnik (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2012-06-27].
 36. Ostry dyżur - Grupa Operacyjna (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-06-27].
 37. Agnieszka Włodarczyk – Nie Dla Oka... (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 38. Sylwia Grzeszczak & Liber – Ona I On (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 39. Hiphopstacja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 40. ESKA Squad 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 41. Rap Eskadra (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 42. Bravo - Hiphopowy Wypas Sylwestrowy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 43. Bravo - Złota płyta Polski Hip Hop (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 44. Rap Eskadra 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 45. ESKA Squad 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 46. Rap Eskadra 3 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-27].
 47. Łukasz Mijała: Kompilacja - Muzyka Łączy Pokolenia (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2012-06-16].
 48. DJ Decks – Mixtape Vol. 3 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 49. Jeden Osiem L – Wideoteka (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 50. DJ Decks – Mixtape Vol. IV (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-27].
 51. Pudzian Band – Idę Solo (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-11-02].
 52. Liber - "Skarby" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 53. Doniu - "Przestrzeń" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-24].
 54. 54,0 54,1 Rendez Vous Libera Donia i Kombii (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-11-05].
 55. Pięć Dwa Dębiec, P-Ń X, My Music, 2008, Nr katalogowy My Music 268
 56. Liber & Doniu feat KOMBII - Nasze rendez-vous (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 57. Liber & Doniu - "Dzień dobry Polsko" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 58. Doniu&Liber feat. Dima - Najszybszy w mieście! (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-02].
 59. Teledysk Doniu & Liber - All Inclusive (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-11-05].
 60. Doniu - "Wbijam Się/ Oni/ Znam To" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-24].
 61. Doniu - Czuję że wygrywam ! HD [Official Video] (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 62. Doniu - "W Trasie" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-05-24].
 63. Doniu "Wracam" w Hip-Hop.pl TV (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-02-11].
 64. Doniu spowalnia świat. Zobacz efekty (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2011-05-24].
 65. Doniu - "Gram Swoje" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-08-04].
 66. Doniu "W Ryj" (Chada Diss) - teledysk / album "Stricte" (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2012-05-05].
 67. Marcin Kindla - Moja Ziemia ft. Doniu (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 68. Doniu - Kilka Centymetrów - Dialogimuzyka 2011/2012 (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 69. Remo feat. Doniu, Amila - Without You (Pozdro z piekła) (Official Video) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-11-05].
 70. Superjedynki 2005 rozdane! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2012-08-20].
 71. 71,0 71,1 Yach Film Festiwal > 14. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film > Nominacje (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2012-08-20].
 72. OGAE Video Contest 2011 - nasz wybór. eurowizja.org. [dostęp 2011-09-15].