Dorota Osińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dorota Osińska
Imię i nazwisko Dorota Osińska
Data i miejsce urodzenia 12 listopada 1978
Wrocław, Polska
Zawód aktorka, piosenkarka
Zespół artystyczny
Teatr Rampa
Strona internetowa

Dorota Osińska (ur. 12 listopada 1978[1] we Wrocławiu) – polska aktorka i piosenkarka, z wykształcenia pedagog. Związana z Teatrem Rampa w Warszawie.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła andragogikę i animację kulturalną na Uniwersytecie Warszawskim. Występowała na scenach muzycznych i teatralnych w Polsce a także w USA, Kanadzie, Niemczech i Francji. Jej dotychczasowy repertuar tworzyli m.in.: Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Zygmunt Konieczny, Magda Czapińska, Jacek Cygan, Ernest Bryll. Śpiewała u boku takich wykonawców jak: Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Alicja Majewska, Stanisława Celińska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger, Grupa MoCarta.

W 2004 roku pod opieką Włodzimierza Korcza nagrała swój debiutancki album pod tytułem Idę. Płytę wydały Agencja Fonograficzna Polskiego Radia (na rynku polskim) i agencja artystyczna The Paderewski Symphony Orchestra of Chicago (na rynku amerykańskim). Promocji albumu towarzyszył recital pt. „Wpadłam na chwilę” w reżyserii Laco Adamika, którego premiera odbyła się w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

22 stycznia 2010 odbyła się premiera drugiej płyty artystki pod tytułem Kamyk zielony z piosenkami, których teksty napisała Magda Czapińska. Premierze towarzyszył spektakl w warszawskim Teatrze Rampa.

W teatrze współpracuje z Jerzym Satanowskim. Oprócz wspólnego przedsięwzięcia „Oskary, Oskary…” kompozytor powierzył jej rolę w swoich widowiskach takich jak: „Ulica Szarlatanów”, „Nie ma szatana” (premiera telewizyjna jako „Myślenie ma kolosalną przeszłość”), „Para nasycona”, „Dobranoc panowie” oraz „Wyjście z tła. Muzyka teatralna i filmowa Jerzego Satanowskiego” - koncert z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Jerzego Satanowskiego w Olsztynie w 2012 roku w ramach 39. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Śpiewała także w widowisku „Trzymaj się swoich chmur” w reżyserii Magdy Umer, w oratoriach „A kto się odda w radość” i „Woła nas Pan” Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza w reż. Krzysztofa Jaślara oraz w „Mszy Polskiej” ks. Jana Twardowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego.

Życie zawodowe związała z Teatrem Rampa. Po rolach w spektaklach „Sztukmistrz z miasta Lublina”, „Brat naszego Boga” i „Jajokracja”, wykonuje piosenki u boku aktora Roberta Kowalskiego.

W 2013 roku wzięła udział w drugiej edycji programu TVP2 The Voice of Poland. Głosami widzów zajęła w nim ostatecznie 2. miejsce, tuż za zwyciężczynią – Natalią Sikorą.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Dane dot. albumu Najwyższa pozycja na liście
POL
[2]
2004 Idę
2010 Kamyk zielony
2013 Teraz 39
„–” oznacza, że album nie był notowany na danej liście.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • W 1999 roku zajęła II miejsce w konkursie na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie.
 • I miejsce na Zamkowych Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie w 1999.
 • W roku 2000 zdobyła I miejsce w konkursie „Czy to jest kochanie?” w Elblągu.
 • Grand Prix w konkursie piosenki artystycznej w Rybniku w 2000 roku.
 • Podczas konkursu Debiutów na KFPP w Opolu w 2000 r. oprócz II nagrody jury otrzymała większość ważnych regulaminowych wyróżnień, w tym od Polskiego Radia, dziennikarzy i fotoreporterów.
 • Na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu została dwukrotnie wyróżniona, a w 2003 roku na tymże przeglądzie otrzymała specjalną nagrodę z rąk Ewy Demarczyk.

Przypisy

 1. Dorota Osińska (pol.). teatr-rampa.pl. [dostęp 2013-11-24].
 2. OLiS - sprzedaż w okresie 12.11.2013 - 17.11.2013 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2013-11-24].
 3. Płyta Idę - Dorota Osińska (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2005-03-23].
 4. Kamyk Zielony Dorota Osińska (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2013-11-24].
 5. Płyta Teraz - Dorota Osińska (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-11-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]