To jest dobry artykuł

Dorota Rabczewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dorota Rabczewska
Ilustracja
Doda podczas imprezy z okazji wiosennej ramówki Polsatu, 18 lutego 2010
Imię i nazwisko Dorota Rabczewska
Pseudonim Doda[1][2], dawniej również Doda Elektroda
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1984
Ciechanów
Pochodzenie Polska
Instrument fortepian[3]
Typ głosu alt[4], mezzosopran[5]
Gatunek pop-rock[6], pop[1][7], rock[6][8]
Zawód piosenkarka, autorka tekstów
Aktywność od 1998
Wytwórnia płytowa Universal Music Polska, Warner Music Poland
Zespół
Virgin (2000–2007)
Strona internetowa

Dorota Rabczewska (ur. 15 lutego 1984 w Ciechanowie)[9], występująca pod pseudonimem Dodapolska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, autorka tekstów.

W latach 1998–2000 aktorka musicalowa teatru Buffo. W latach 2000–2007 wokalistka zespołu Virgin. W 2007 rozpoczęła karierę solową. Wielokrotnie nominowana i nagradzana w muzycznych konkursach i plebiscytach. W 2007 i 2009 otrzymała nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca, a w 2009 zajęła drugie miejsce w kategorii Najlepszy europejski wykonawca. W 2010 otrzymała nagrody VIVA Comet w kategoriach Artysta 10-lecia i Przebój 10-lecia („Szansa”)[10]. Występowała także w erotycznych sesjach zdjęciowych dla magazynów „CKM” i „Playboy[11][12]. W cyklu reportaży telewizji CNN poświęconym Polsce, Dorota Rabczewska znalazła się na liście dziesięciu najbardziej znanych Polaków[13]. W 2010 czasopismo „Machina” ogłosiło ją jedną z 50 najlepszych polskich wokalistek[14]. W 2011 roku tygodnik „Wprost” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych Polaków[15], zaś magazyn „Viva!” ogłosił Dodę jedną z 10 najbardziej wpływowych kobiet w kraju[16]. Działalność wokalistki była powszechnie komentowana w mediach, między innymi za sprawą skandali obyczajowych[17][18][19].

Początki[edytuj | edytuj kod]

Dorota Rabczewska urodziła się 15 lutego 1984 w Ciechanowie[7], jako jedyne dziecko Pawła Rabczewskiego (dwukrotny medalista mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów) i Wandy Rabczewskiej[1]. Dzieciństwo spędziła w rodzinnym Ciechanowie. Od 1987 roku uczęszczała do tamtejszego przedszkola, a następnie do zerówki w Szkole Podstawowej nr 6[3]. W 1991 roku podjęła naukę w Społecznej Szkole Podstawowej, oraz równolegle w szkole muzycznej w klasie fortepianu[3][20]. 9 maja 1992 roku po raz pierwszy wystąpiła publicznie podczas Mini Listy Przebojów w Wojewódzkim Domu Kultury w Ciechanowie[21]. W styczniu 1994 roku wystąpiła na Gali Ciechanowskiej wraz z zespołem Funny[21]. W marcu tego samego roku wygrała Konkurs Piosenki Dziecięcej w Ciechanowie[21]. W czerwcu 1996 wzięła udział w programie telewizji Polsat Powitanie Lata w Gdańsku[21].

W 1997 rozpoczęła treningi lekkoatletyczne[21]. Z powodzeniem wystąpiła na Mistrzostwach Polski Juniorów w lekkiej atletyce, podczas których otrzymała brązowy medal w biegu na 100 m. Zdobyła złote medale w wojewódzkich mistrzostwach szkolnych w biegu na 100 i 60 m, skoku w dal i pchnięciu kulą[22]. W tym samym roku podjęła naukę w Studium Wokalnym Elżbiety Zapendowskiej w Warszawie[21]. Pod koniec stycznia 1998 roku została przyjęta do teatru Buffo, przerywając tym samym sportową karierę[21]. Występowała tam w musicalach Metro i Przeżyj to sam[23][24]. W jednym z wywiadów negatywnie wspominała okres współpracy z dyrektorem artystycznym teatru Januszem Józefowiczem; podała jednocześnie okoliczności swojego odejścia[25].

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

2000–2007: Virgin[edytuj | edytuj kod]

Doda w 2006
 Osobny artykuł: Virgin.

W roku 2000 Doda wygrała przesłuchanie zorganizowane przez muzyków nowego hardrockowego zespołu Virgin. Spośród setki kandydatek została wybrana jego wokalistką i w wieku 16 lat otrzymała swój pierwszy kontrakt fonograficzny, z wytwórnią Universal Music Polska[26]. 16 września 2002 ukazał się debiutancki album grupy, zatytułowany Virgin[24]. Promowały go single „To Ty” i „Mam tylko Ciebie”. Zespół uzyskał dzięki niemu nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii Nowa twarz fonografii[24]. Również we wrześniu 2002 wokalistka wzięła udział w reality show Bar, emitowanym na antenie telewizji Polsat[24]. Jak sama później przyznała, do programu zgłosiła się w celu wypromowania debiutanckiego albumu zespołu[27].

17 maja 2004 ukazał się drugi album Virgin Bimbo, promowany singlami „Dżaga”, „Kolejny raz” oraz „Nie zawiedź mnie[28]. W tym okresie Doda wzięła udział w kolejnej edycji programu BarBar IV: Złoto dla zuchwałych. Bimbo trafił na sam szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce OLiS[29] i osiągnął status złotej płyty[30]. Album promowany był również trasą koncertową Bimbo Tour. W lipcu artystka uplasowała się na 10. miejscu w rankingu najpopularniejszych Polek przeprowadzonym przez serwis NetSprint.pl[31].

Pod koniec 2004 wstąpiła do towarzystwa Mensa Polska dzięki uzyskaniu wysokiego wyniku testu inteligencji. Z tej okazji nazwała się Dodą-Mensodą[32]. Zarząd Mensy wystosował oświadczenie: "Mensa Polska informuje, że posługiwanie się (...) nazwą stowarzyszenia w publicznych wypowiedziach bądź publikacjach na swój temat służące zdobyciu rozgłosu kosztem stowarzyszenia jest naruszeniem norm etycznych panujących wśród członków Mensy Polskiej. Ponadto Mensa Polska oświadcza, że jakiekolwiek spekulacje dotyczące nierzetelności w przeprowadzaniu testów kwalifikacyjnych są całkowicie bezpodstawne"[33].

W listopadzie z zespołu Virgin odeszli Krzysztof Najman i Piotr Pawłowski, natomiast ich miejsce zajęli gitarzysta basowy Łukasz Damm i perkusista Piotr Matysiak[34]. 4 września 2005 zespół wystąpił podczas Sopot Festival, na którym został nagrodzony Słowikiem Publiczności za wykonanie piosenki „Znak pokoju” oraz interpretację utworu Kasi SobczykO mnie się nie martw”. Utwór „Znak pokoju” został dopuszczony do konkursu w ostatniej chwili w związku z pogłoskami, jakoby miał być plagiatem przeboju „Heaven” Bryana Adamsa[35][36]. 17 października ukazał się trzeci album studyjny Virgin, zatytułowany Ficca[37], który przez sześć tygodni z rzędu przebywał na szczycie listy sprzedaży OLiS[38] i uzyskał status podwójnie platynowej płyty za sprzedaż ponad 100 tys. egzemplarzy[30]. Album promowany był podczas trasy koncertowej Ficca Tour, składającej się z 20 koncertów[39][40]. Artystka skomentowała album, a także postęp grupy od czasu wydania pierwszego albumu: "jestem pod ogromnym wrażeniem. Nasza pierwsza płyta była bardzo undergroundowa. Drugi album był troszkę bardziej komercyjny (...) "Ficca" jest naprawdę na światowym poziomie. Płyta jest bardzo różnorodna i świetnie brzmi. Będę z niej bardzo dumna. Nie zdradziliśmy swojego brzmienia. Nie idziemy w stronę popu. Wciąż mamy swoje "virginowskie" brzmienie. To nie jest tak, że my nagle mówimy sobie: "O! Teraz będziemy grać muzykę popularną". Nie."[41]. Na specjalnej edycji albumu umieszczona została koncertowa wersja utworu „Mam tylko Ciebie”[42]. 31 grudnia 2005 zespół wystąpił w telewizyjnym koncercie sylwestrowym TVP2 we Wrocławiu[43].

23 stycznia 2006 Doda została nagrodzona w plebiscycie Telekamery 2006 w kategorii Muzyka[44]. Wiosną wydany został singel „2 bajki[45]. Na początku kwietnia artystka trafiła do szpitala ze stwierdzoną przepukliną krążka międzykręgowego, w związku z czym działalność zespołu Virgin została zawieszona na kilka tygodni. Doda skomentowała wydarzenie: "Wyznaję zasadę, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Widocznie Bóg chciał, żebym zwolniła tempo"[46]. Wokalistka przeszła pomyślnie skomplikowaną operację kręgosłupa w prywatnej klinice na warszawskim Żoliborzu[47]. Kilka dni po wyjściu ze szpitala wcieliła się w dubbingową rolę Abby w animowanym filmie Asterix i Wikingowie[48][49]. W czerwcu wytoczyła proces sądowy tabloidowi „Fakt” za umieszczenie artykułu będącego nieprawdziwą, według opinii artystki, relacją z jednego z koncertów grupy Virgin[50].

16 czerwca 2006 na rynek trafiła reedycja albumu Ficca, z nowym przebojem „Szansa” oraz dodatkową płytą DVD, zawierającą prywatne filmy Dody z okresu dzieciństwa oraz wszystkie teledyski Virgin[51][52]. Dodatkowo w czerwcu utworem „Szansa” zespół wygrał konkurs „Premiery” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[53]. Ponadto zdobył Superjedynkę w kategorii Płyta Pop, za album Ficca[54]. 14 lipca 2006 wystąpił w koncercie „TOP” na festiwalu TOPtrendy 2006 wśród dziesięciu artystów z największą liczbą sprzedanych płyt w poprzedzającym roku w Polsce[55]. Z albumem Ficca zajął 8. miejsce[56]. W lipcu 2006 jako laureat opolskich „Premier” zaproszony został do wzięcia udziału w konkursie na „Przebój Lata Jedynki 2006” podczas organizowanego w Sopocie Festiwalu Jedynki. Odrzucił jednak propozycję wzięcia udziału w konkursie głównym, wyjaśniając: "Chętnie pojawimy się na sopockim festiwalu jako laureat Opola, jednak w konkursie nie wystąpimy. Chcemy ustąpić pola innym artystom, no i nie chcemy narażać Was na kolejne koszty związane z głosowaniem:-) My już swój Sopot wygraliśmy, we wrześniu ubiegłego roku i uwierzcie, nie chcemy po raz kolejny przeżywać tych samych stresów"[55]. 5 sierpnia zespół zagrał recital na zakończenie festiwalu[57]. Na początku września 2006 teledysk do utworu „Szansa” zdobył pierwsze miejsce w konkursie stacji MTV Polska na najlepszy polski teledysk[58]. Niedługo potem Doda przyjęła zaproszenie do muzycznego programu karaoke Shibuya emitowanego przez VIVA Polska. Artystka weszła w skład jury obok takich wykonawców jak Michał Wiśniewski i Doniu[59]. W październiku wokalistka została nominowana do Złotych Dziobów w kategorii Wykonawca roku[60]. W połowie października zespół Virgin rozpoczął amerykański etap trasy koncertowej. Podczas występu w Chicago wokalistka zeszła ze sceny z powodu problemów z kręgosłupem i została odwieziona do szpitala[61]. Pod koniec grudnia Doda zerwała kontrakt z menedżerem zespołu Virgin, Maciejem Durczakiem[62].

2007–2010: Diamond Bitch[edytuj | edytuj kod]

Doda podczas koncertu 5 sierpnia 2007

1 stycznia 2007 roku na oficjalnej stronie internetowej Virgin lider zespołu, Tomasz Lubert, opublikował oświadczenie w którym poinformował o zakończeniu działalności grupy. Powodem jej rozwiązania miały być według Luberta różnice interesów i problemy w życiu prywatnym[63]. Doda po zakończeniu współpracy z Virgin rozpoczęła działalność solową i zaangażowała do swojego zespołu gitarzystę Sebastiana Piekarka[64]. Również w styczniu zajęła drugie miejsce w plebiscycie Telekamery 2007 w kategorii Muzyka. Podczas gali wręczenia nagród wykonała cover przeboju MadonnyLike a Virgin”. 16 marca tego samego roku wystąpiła podczas koncertu finałowego XXVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W marcu zapowiedziała wydanie albumu solowego[65], a także rozpoczęła kurs na prawo jazdy, który stacja TVN Turbo zarejestrowała na potrzeby programu Jazda z Dodą[66]. Na początku kwietnia 2007 Lubert wycofał z sądu pozew o ukaranie artystki za bezprawne używanie nazwy Virgin. Muzyk w międzyczasie nawiązał współpracę z polską piosenkarką Ewą Farną[67]. Na początku maja Rabczewska zwyciężyła w sondażu najpopularniejszych polskich muzyków w internecie[68]. 17 maja wzięła udział w gali wręczenia nagród Machinery, rozdawanych przez czasopismo „Machina[69]. Pod koniec miesiąca podpisała kontrakt na pierwszą solową płytę z wytwórnią Universal Music Polska, a także zapowiedziała wydanie pierwszego singla, „Katharsis[70][71].

8 czerwca wystąpiła podczas festiwalu TOPtrendy[72]. Wokalistka zaśpiewała „Szansę” oraz premierowy utwór „Katharsis” promujący jej debiutancki album. 15 czerwca zaśpiewała jako laureatka poprzedniej edycji konkursu „Premiery” na festiwalu w Opolu[73]. 28 i 29 czerwca zagrała dwa koncerty w Dublinie[74]. 10 lipca ujawniła na konferencji prasowej ostateczną wersję okładki debiutanckiego albumu solowego[75]. Cztery dni później ukazał się teledysk do utworu „Katharsis”[76]. 18 lipca podczas koncertu w Łańcucie Doda została uderzona zapalniczką w oko i została zabrana na obserwację lekarską[77].

27 lipca odbyła się premiera pierwszego solowego albumu wokalistki pod tytułem Diamond Bitch, który zadebiutował na 1. miejscu listy sprzedaży płyt OLiS[78] i przebywał tam pięć tygodni z rzędu[79]. Osiągnął sprzedaż ponad 45 tysięcy zestawów oraz status platynowej płyty[80][81][82]. 28 lipca rozpoczęła się trwająca do 2009 trasa koncertowa promująca album, Diamond Tour. 1 września wraz z prezenterką telewizyjną Magdaleną Mołek, Doda była konferansjerką podczas drugiego dnia 44. Międzynarodowego Sopot Festival; zaśpiewała tam również utwór „To jest to[83]. Od września tego samego roku była jednym z czwórki jurorów w programie telewizyjnym Gwiazdy tańczą na lodzie emitowanym przez stację telewizyjną TVP2[84]. We wrześniu artystka wytoczyła proces sądowy liderowi Grupy Operacyjnej, Mieszkowi Sibilskiemu, za nazwanie jej "blacharą" w utworze „Podobne przypadki[85]. W tym samym miesiącu odwołała kilka koncertów z powodu grypy[86]. Pod koniec września wzięła udział w sesji zdjęciowej do magazynu „Playboy” i pojawiła się na okładce październikowego wydania miesięcznika[87]. 4 października otrzymała trzy wyróżnienia w plebiscycie VIVA Comet w kategoriach Artystka roku, Image roku oraz Teledysk roku[88]. Podczas gali rozdania nagród wykonała utwór „Katharsis”. 11 października doznała urazu kręgosłupa po szarpaninie z członkami Grupy Operacyjnej[89]. 19 października, podczas jednego z odcinków programu Gwiazdy tańczą na lodzie nastąpiła ostra wymiana słów pomiędzy Dodą i Przemysławem Saletą. Zachowanie artystki zostało potępione przez Komisję Etyki TVP[90]. 1 listopada wokalistka otrzymała nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca. 16 listopada otrzymała dwie nagrody w plebiscycie Złote Dzioby w kategoriach Medialna osobowość roku oraz Teledysk roku[91]. 31 grudnia wystąpiła w transmitowanym przez TVP2 koncercie sylwestrowym we Wrocławiu[92].

Doda podczas koncertu, listopad 2008

1 stycznia 2008 zaproszona została przez MON do występu dla polskich żołnierzy w Iraku. Do koncertu, mimo chęci piosenkarki, nie doszło, gdyż ministerstwo nie było w stanie zapewnić Dodzie i jej ekipie bezpiecznego transportu oraz ubezpieczenia sprzętu[93]. W marcu 2008 Doda wystąpiła w kampanii reklamowej lodów marki Koral[94], w której wykorzystany został również premierowy utwór wokalistki „Poczuj magię”[95]. 23 marca sąd w Zielonej Górze dał Rabczewskiej i Grupie Operacyjnej miesiąc na polubowne załatwienie sprawy dotyczącej utworu „Podobne przypadki”[96]. 30 marca Doda została laureatką nagrody Świry 2008 obok takich postaci jak Ędward Ącki, Agnieszka „Frytka” Frykowska i Włatcy móch[97]. 10 maja wokalistka zasłabła po jednym z koncertów w Warszawie, a kolejny koncert został przełożony na koniec maja[98][99]. 28 maja piosenkarka otworzyła internetowy butik z projektowanymi przez siebie ubraniami[100].

14 czerwca po raz kolejny wystąpiła na corocznym festiwalu w Opolu. W konkursie Superjedynki odbywającym się w ramach festiwalu otrzymała nagrodę w kategorii Artysta roku. Została również laureatką nagrody fotoreporterów i dziennikarzy. 4 lipca wystąpiła w koncercie „TOP” na festiwalu TOPtrendy 2008, plasując się na 6. miejscu wśród dziesięciu artystów, którzy w poprzednim roku sprzedali najwięcej płyt w Polsce[101][56]. 8 sierpnia otrzymała nagrodę Sopot Hit Festiwalu w kategorii Polski hit lata 2008 za piosenkę „Nie daj się”. Pod koniec miesiąca ukazała się reedycja albumu Diamond Bitch, do której dołączono: „Nie daj się”, cover „Like a Virgin” oraz wersje karaoke „Katharsis” i „Nie daj się”, a także DVD zawierające 10 teledysków artystki i 16 prywatnych filmów video z jej dzieciństwa[102]. 7 września Doda wystąpiła na festiwalu PKO BP London Live na Wembley Arena dla Polonii mieszkającej w Londynie[103]. 26 września odbyła się premiera komedii w reżyserii Krzysztofa Zanussiego zatytułowanej Serce na dłoni, w której Doda zagrała epizodyczną rolę[104]. W filmie wykorzystano również utwór „Rany” pochodzący z debiutanckiego albumu wokalistki[105]. 2 października Doda otrzymała cztery nagrody na gali VIVA Comet w kategoriach Artystka roku, Teledysk roku, Image roku oraz Charts Award[9]. Tym samym wokalistka zdobyła najwięcej wyróżnień w historii tego plebiscytu[106]. 8 listopada zagrała pierwszy w swojej karierze solowy koncert w Sali Kongresowej[107]. 10 listopada została laureatką nagrody Złote Dzioby w kategoriach Wokalistka roku i Teledysk roku[108].

W pierwszej połowie 2009 wydane zostały dwa ostatnie single promujące album Diamond Bitch, „Rany” i „Dziękuję[109][110]. Teledysk do pierwszego z nich, wyreżyserowany przez Bo Martina, zdobył nagrody VIVA Comet i Eska Music Awards w kategorii Teledysk roku[10][111]. W tym czasie artystka sygnowała nową kolekcję ubrań firmy Big Star[112]. Mniej więcej w połowie roku rozpoczęła zmianę wizerunku, odstawiając oceniane jako kiczowate stroje na rzecz bardziej stonowanych oraz zapowiadając drugi solowy album[113]. 24 lipca 2009 w ramach trasy koncertowej The Circus Starring: Britney Spears, w Polsce na warszawskim Służewcu miał odbyć się koncert Britney Spears. Miesiąc wcześniej organizator koncertu podał listę wykonawców spośród, których wybrany miał zostać support dla piosenkarki. Jednym z tych wykonawców była Doda[114]. 14 lipca koncert został jednak odwołany "z przyczyn niezależnych od organizatora"[115], a informacja o wyborze supportu nie została upubliczniona. W sierpniu Doda wystąpiła jako gość specjalny na dwóch festiwalach muzycznych organizowanych w sopockiej Operze Leśnej. 7 sierpnia podczas pierwszego dnia Sopot Hit Festiwalu dwukrotnie pojawiła się na scenie, najpierw wykonując „Nie daj się” (ubiegłorocznego laureata tytułu „polskiego hitu lata”) a później dając minirecital złożony z trzech piosenek[116][117]; 22 sierpnia otworzyła Sopot Festival wykonaniem utworu „Znak pokoju” w rockowej aranżacji (na scenie dołączył do niej Tomasz Lubert, gitarzysta zespołu Virgin, z którym wokalistka cztery lata wcześniej zdobyła za tę piosenkę na festiwalu Słowika Publiczności)[118]. Jesienią Doda, po raz drugi w karierze, zdobyła tytuł najlepszego polskiego wykonawcy w plebiscycie MTV Europe Music Awards[119], jednak jako pierwszy Polak w historii zakwalifikowała się do finałowej piątki w kategorii Najlepszy europejski wykonawca, pojawiając się na zorganizowanej w listopadzie w Berlinie gali i ostatecznie zajmując drugie miejsce[120]. W dniu 10 listopada 2009 Sąd Rejonowy w Zielonej Górze oddalił w całości powództwo Dody przeciwko Grupie Operacyjnej. W uzasadnieniu stwierdził że "Doda sama posługuje się aroganckim i wulgarnym językiem."[121]. 29 listopada artystka wystąpiła w finale 10. edycji programu TVN Taniec z gwiazdami[122], gdzie wykonała utwór Ewy Bem „Gram o wszystko”[123]. 31 grudnia podczas transmitowanego przez TVP2 koncertu sylwestrowego wokalistka dała dwa występy, podczas pierwszego wykonując trzy utwory, a drugi dając w duecie z Marylą Rodowicz[124].

2010–2013: 7 pokus głównych[edytuj | edytuj kod]

Doda podczas charytatywnego koncertu w Czeladzi w 2010

25 stycznia 2010 odbyło się rozdanie nagród w plebiscycie Telekamery 2010, podczas którego Doda wraz z Dariuszem Maciborkiem, wręczyła statuetkę w kategorii Muzyka[125][126]. 25 lutego 2010 była gościem na gali VIVA Comet 2010, gdzie wykonała „Dziękuję” i współuczestniczyła w wykonaniu piosenki „Muzyki moc”. Ponadto nagrodzona została w kategoriach Teledysk roku („Rany”) oraz Artysta 10-lecia i Przebój 10-lecia („Szansa” zespołu Virgin). W trakcie gali wykonała nawiązanie do historycznego wykonania „Like a Virgin” na gali MTV Video Music Awards 2003 przez Madonnę, Britney Spears i Christinę Aguilerę, całując dwie kobiety przebrane za panny młode (podobnie jak wtedy Madonna pocałowała obie wokalistki ubrane w suknie ślubne)[10]. 13 marca 2010 na antenie Polsatu zadebiutował program Tylko nas dwoje, w którym Doda zasiadła u boku Ireny Santor i Tomasza Karolaka w jury[127]. 23 kwietnia razem z Tomaszem Karolakiem wokalistka poprowadziła galę rozdania nagród Eska Music Awards 2010[128]. 30 kwietnia rozpoczęła drugą trasę koncertową promującą jej pierwszy album solowy, Rock'n'Roll Palace Tour[129].

W czerwcu zajęła pierwsze miejsce w opublikowanym przez Celebrity Monitor rankingu najpopularniejszych polskich wokalistek i wokalistów[130]. 24 czerwca do internetu wyciekły dwa jej utwory z albumu The 7 Temptations (niewydanej, anglojęzycznej wersji płyty 7 pokus głównych), „Bad Girls” i „My Way or No Way”[131]. Ich oficjalne premiery przypadły na kolejno 28 i 30 czerwca. Oprócz tego potwierdzono, że „Bad Girls” będzie pierwszym singlem z płyty[132]. Premiera jego polskojęzycznej wersji odbyła się 16 lipca[133]. 10 września Doda pojawiła się jako gość specjalny na XLVII KFPP w Opolu, wykonując polskojęzyczne wersje „Bad Girls” i „My Way or No Way” (na płycie 7 pokus głównych pt. „Lazarium”), oraz „Szansę”, „Nie daj się” i cover „Nic nie może wiecznie trwać” Anny Jantar ze zmienionym tekstem, dedykowanym choremu na białaczkę narzeczonemu Dody, Adamowi „Nergalowi” Darskiemu[134]. 28 września Doda była gościem specjalnym odcinka poświęconego jej twórczości w programie Szansa na sukces[135].

24 lutego 2011 roku otrzymała nagrodę VIVA Comet 2011 w kategorii Artystka roku[136]. 8 marca z okazji Dnia Kobiet opublikowała w internecie fragment nowego utworu, „Singing In the Chains”[137]. 7 maja wystąpiła w Sali Kongresowej podczas finału Szansy na sukces, gdzie premierowo wykonała utwór „Electrode”[138]. 15 maja wyruszyła w trwającą do następnego roku trasę koncertową The Seven Temptations Tour, promującą jej drugi solowy album 7 pokus głównych[139], którego premiera odbyła się 30 maja[140]. Pół roku później album osiągnął status platynowej płyty[141]. Podczas festiwalu TOPtrendy 2011 Doda zaprezentowała godzinny recital promujący tę płytę[142]. Latem 2011 równolegle zapowiedziano wydanie drugiego i trzeciego singla promującego album, „XXX” oraz „Fuck It”; ten drugi ostatecznie przełożono na następny rok[143]. W dniu premiery teledysku do „XXX” na oficjalnej stronie internetowej piosenkarki opublikowano anglojęzyczną wersję utworu[144]. We wrześniu 2011 Doda po raz kolejny została nominowana do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca[145].

W październiku artystka podpisała kontrakt na nagranie piosenki, będącej motywem przewodnim do filmu Kac Wawa[146]. W listopadzie i grudniu publikowała swoje felietony w magazynie „Maxim[147].

14 lutego 2012 odbyła się premiera filmowej piosenki Dody, „Kac Wawa”, a 26 lutego teledysku do niej. 24 lutego podczas gali VIVA Comet 2012 artystka otrzymała nagrodę w kategorii Teledysk roku za „XXX”, przez co stała się rekordzistką w historii plebiscytu na świecie, otrzymując dotąd w sumie dwanaście statuetek[148]. 5 maja na swoim oficjalnym kanale w serwisie YouTube wokalistka opublikowała anglojęzyczne wersje dwóch utworów z ostatniej płyty, „Singing In the Chains” („Singin”)[149] oraz „Let's Get It Started” („Nieskromnie”)[150]. 17 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie została otwarta wystawa "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi", której jedną z bohaterek została Doda. Ekspozycja ta przedstawiała ludzi, którzy na przestrzeni wieków byli stawiani ponad innymi, z tytułu władzy, wiedzy, bogactwa czy rozgłosu[151]. 2 czerwca Doda wsparła Paradę Równości, nie tylko pojawiając się na niej na własnej platformie, ale przede wszystkim prezentując prapremierowo specjalnie przygotowany na tę okazję nowy utwór i teledysk, „Twa energia”. Został on nagrany z oficjalnym sobowtórem wokalistki, Dżagą, który napisał też tekst. Muzykę skomponował Tomasz Lubert. Internetowa premiera piosenki i klipu miała miejsce 5 czerwca[152].

7 listopada serwisy internetowe poinformowały o podpisaniu przez wokalistkę rocznego kontraktu reklamowego z marką Media Expert[153][154], przedłużonego o kolejny rok w 2013[155].

11 listopada odbyła się oficjalna premiera teledysku do trzeciego singla z płyty 7 pokus głównych, „Fuck It”, który Doda nagrała wspólnie z Fokusem. Klip wyreżyserowany został przez Xawerego Żuławskiego[156]. Po 24 godzinach od umieszczenia klipu w serwisie YouTube licznik wyświetleń przekroczył milion odtworzeń[157]. 4 grudnia Doda podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią EMI Music Poland, która wkrótce została częścią koncernu Warner Music Group[158]. 24 grudnia na swoim oficjalnym kanale w serwisie YouTube opublikowała klip do własnej wersji utworu „Titanium” duetu David Guetta i Sia[159]. Wykonanie wokalistki spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno przez fanów artystki, jak również znanych polskich muzyków[160][161]. Nagranie docenione zostało również m.in. w Serbii, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech oraz na Litwie[162].

23 kwietnia 2013, na swoim oficjalnym kanale w serwisie YouTube wokalistka zamieściła studyjną wersję utworu „Electrode”, tym samym zapowiadając, iż jest to czwarty i ostatni singel z płyty 7 pokus głównych[163]. Teledysk do tej piosenki opublikowany został 7 maja[164]. Wywołał on wiele kontrowersji, głównie za sprawą wykorzystanego w nim motywu syreny[165].

2013–2014: Fly High Tour Live[edytuj | edytuj kod]

W maju 2013 Doda wyruszyła w nową trasę koncertową promującą jej drugi solowy album, Fly High Tour[166]. 8 września podczas koncertu w Mszanie, Rabczewska spadła ze sceny i straciła chwilowo przytomność. Artystka dokończyła koncert, jednak po koncercie została przewieziona do szpitala w Wodzisławiu Śląskim, gdzie przeszła szereg specjalistycznych badań[167]. Wypadek Dody w Mszanie okazał się na tyle poważny, że artystka przez kilka następnych dni nadal przebywała w jednym z warszawskich szpitali[168].

10 października na antenie Radia Eska odbyła się premiera singla „Wkręceni (High Life)” autorstwa Ani Dąbrowskiej, nagranego do komedii Piotra Wereśniaka Wkręceni[169]. 14 lutego 2014 z okazji Walentynek Doda opublikowała teledysk do tej piosenki, zapowiadający wydanie jej pierwszego w karierze albumu koncertowego[170]. 4 marca na oficjalnym kanale wokalistki w serwisie YouTube zamieszczony został akustyczny minikoncert zespołu Virgin, którego nagranie odbyło się 7 lutego w Hear Studio w Warszawie. Doda wraz z akompaniującym jej na gitarze Tomaszem Lubertem wykonała mniej znane utwory zespołu, pochodzące głównie z debiutanckiego albumu grupy[171]. Zarejestrowany materiał 15 kwietnia został wydany w formacie digital download pod tytułem Virgin Akustycznie. Live in Hear Studio[172]. 11 marca w warszawskim kinie LUNA odbyła się premiera koncertowego albumu DVD/CD wokalistki Fly High Tour Live[173], zarejestrowanego podczas koncertu w Hali Stulecia we Wrocławiu 28 listopada 2013[174]. Płyta zadebiutowała na 17. miejscu listy OLiS[175]. W kwietniu Doda nagrała piosenkę „Hej” na płytę Tomasza Luberta Z miłości do muzyki[176], której premiera odbyła się 17 czerwca[177]. W tym samym okresie Doda była czterokrotnie nominowana do World Music Awards w kategoriach Best Live Act (Najlepszy artysta koncertowy), Best Female Artist (Najlepsza artystka), Best Song (Najlepsza piosenka) za „Singing In the Chains” oraz Best Entertainer (Najlepszy artysta)[178].

22 sierpnia wykonaniem czołowych światowych przebojów 2013 roku, „Wrecking BallMiley Cyrus, „Blurred LinesRobina Rhicke'a, „I Love It” formacji Icona Pop oraz „RoarKaty Perry, Doda otworzyła ceremonię rozdania nagród Eska Music Awards[179]. 6 września wokalistka gościnnie pojawiła się w pierwszym odcinku drugiej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo[180]. 6 października podczas konferencji Empiku w Józefowie zaśpiewała w duecie z Urszulą utwór „Na Sen[181].

Od 2015: Trzeci solowy album studyjny[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2014 Doda powróciła do wytwórni Universal Music[182] i 31 grudnia opublikowała singel „Riotka”, zapowiadający jej trzeci solowy album studyjny[183]. Tego samego dnia odbyła się również premiera teledysku do niego[184]. Ponadto, 31 grudnia wokalistka wykonała utwór po raz pierwszy na żywo podczas sylwestrowego koncertu telewizji Polsat w Gdyni[185]. Zaprezentowała tam również covery „When Love Takes OverDavida Guetty i Kelly Rowland, „If I Could Turn Back TimeCher, a także w wersjach reggae własne przeboje, „Nie daj się” oraz „Szansa” w mash-upie z „Man DownRihanny[186].

W styczniu 2015 roku pojawiły się pogłoski, jakoby Doda miała reprezentować Polskę podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Artystka wyraziła zainteresowanie udziałem w widowisku, uzależniając jednak swoją decyzję od wysokości funduszy, które miałaby otrzymać od Telewizji Polskiej na przygotowanie występu[187]. TVP zdementowała doniesienia mediów informując, że nie proponowała wokalistce udziału w konkursie[188][189].

6 marca 2015 w Muzodajni odbyła się prapremiera anglojęzycznej wersji utworu „Riotka” zatytułowanej „Not Over You[190]. Dzień później piosenka w całości została opublikowana w serwisie YouTube[191]. W 2015 Doda wzięła udział w castingu do głównej roli w spektaklu Janusza Józefowicza Legalna blondynka. Przesłuchanie przeszła pomyślnie, jednak ostatecznie sama zrezygnowała z udziału w przedstawieniu, tłumacząc swoją decyzję zobowiązaniami zawodowymi. Rolę powierzono Barbarze Kurdej-Szatan[192]. 17 kwietnia 2015 Doda wystąpiła jako gość muzyczny w 6. odcinku emitowanej przez Polsat trzeciej edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Piosenkarka wykonała „If I Could Turn Back Time” z repertuaru Cher oraz singel „Riotka”[193].

23 maja 2015 koncertem w Sulechowie Doda rozpocznie trasę koncertową Riotka Tour[194], promującą jej trzeci solowy album studyjny, którego premiera planowana jest na wrzesień 2015[195].

Muzyka i teksty[edytuj | edytuj kod]

Mimo ukończonej szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu Doda nie komponuje samodzielnie swojej muzyki[3], choć jest autorką większości swoich piosenek. W okresie jej występów z grupą Virgin kompozytorem był gitarzysta Tomasz Lubert. Muzyka grupy była początkowo utrzymana w stylistyce hardrockowej, nawet z elementami metalu, jednak już od drugiego albumu zespół zmienił brzmienie na łagodniejsze, poprockowe[196][197].

Wokalistka na swoim debiutanckim, solowym albumie Diamond Bitch, którego głównym producentem i kompozytorem był Mark Tysper, a kompozycje przygotowywali też Mikis Cupas (gitarzysta zespołu Wilki), Sebastian Piekarek (były gitarzysta IRA), Marek Kościkiewicz (były gitarzysta zespołu De Mono) i Marcin Nierubiec[198], kontynuowała ten kierunek muzyczny[1][7][6][8]. Krytyk muzyczny i dziennikarz pisma „Teraz Rock” – Marek Świrkowicz wymienia natomiast muzyczne nawiązania twórczości Rabczewskiej do dokonań takich grup i wykonawców jak: Bajm, Wanda i Banda, Skunk Anansie czy Bon Jovi[6], natomiast czasopismo „Hardrocker” podkreśla nawiązania do twórczości żeńskich zespołów rockowych Vixen i Vanilla Ninja[8]. Teksty piosenek napisała Doda, a w przypadku tytułowego utworu z albumu, jak i do utworu „Judasze”, we współpracy z Agnieszką Trojanowicz, która jest również autorką utworu „Całkiem Inna”[198][198]. W swoich tekstach Rabczewska opisuje głównie własne przeżycia, nawiązując w nich do takich zagadnień jak miłość czy smutek[199]. Do pisanych przez wokalistkę tekstów krytycznie odnosiła się jej była nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska, która określiła je jako banalne, infantylne i źle napisane[200][201].

Drugi solowy album 7 pokus głównych, wyprodukowany i skomponowany głównie przez duet 5th Element i Mr. Hide'a, łączył muzykę rockową z brzmieniami elektronicznymi. Dwa pierwsze single, „Bad Girls” i „XXX”, wyprodukował i skomponował Łukasz Targosz.

Wizerunek[edytuj | edytuj kod]

Według szacunkowych danych z 2008 roku wartość wizerunku wokalistki wynosiła ponad 87 milionów zł, natomiast publikacje na jej temat dotarły do 3,5 miliona osób[202]. W rankingu polskich celebrities opublikowanym na stronach wortalu epr.pl, jako przyczyny zainteresowania wokalistką wymieniano przede wszystkim kontrowersje wokół jej osoby i seksowny wizerunek artystki[202].

Wizerunek sceniczny[edytuj | edytuj kod]

Wizerunek sceniczny Rabczewskiej był przedmiotem częstych komentarzy ze strony mediów[203][204][205]. Jej stroje głównie w kolorze różowym były powszechnie określane jako krzykliwe i w złym guście[206]. W początkowym okresie działalności artystycznej wokalistka była pod wypływem image'u amerykańskiej wokalistki popowej Christiny Aguilery[205], natomiast w późniejszym okresie jej stroje sceniczne były inspirowane image'em takich wokalistek jak Rihanna czy Victoria Beckham oraz modelka Kate Moss[205]. Z czasem Dodę okrzyknięto ikoną mody[207]. W 2010 „Newsweek Polska” umieścił ją na 1. miejscu listy "Najlepiej ubranych Polek". Na stronie internetowej tygodnika napisano: "Jeszcze rok temu piosenkarka znalazłaby się na tej drugiej, mniej zaszczytnej liście. Ale jej nieprawdopodobna przemiana z podlotka w różowym staniku i białych kozaczkach w stylową damę nie mogła ujść naszej uwadze. Eleganckie kostiumy, wytworne toczki z woalką, stonowane kolory i biżuteria plus wprowadzenie do polskiego show-biznesu najlepszych światowych projektantów to Doda, na jaką miło popatrzeć. I dowód, że seksowna nie znaczy festyniarska. Wreszcie."[208]. Również miesięcznik „Pani” uznał wokalistkę za jedną z najlepiej ubranych Polek. W uzasadnieniu napisał: "Wprowadziła do polskiego show-biznesu powiew szaleństwa i luksusu. Wie, jak szokować... z klasą"[209]. W 2010 Rabczewska wygrała plebiscyt na „Najlepiej ubraną według Elle” w kategorii Seksbomba[210]. W 2011 otrzymała nagrodę Oskary Fashion dla najlepiej ubranej piosenkarki[211].

Tatuaże[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak wizerunek sceniczny tatuaże na ciele Dody były przedmiotem częstych komentarzy i dociekań ze strony mediów[212][213]. Wokalistka posiada takie tatuaże jak: skrzydła na plecach, inicjały RM na podbrzuszu (później zostały laserowo zmienione o czym wokalistka powiedziała w programie Kuby Wojewódzkiego), napis w języku hindi na przedramieniu[214][215], napisy w języku "elfickim", oraz trójkąt na prawej ręce, będący symbolem boskości, jedności i harmonii wszechświata i natury[216].

W 2007 roku Rabczewska usunęła tatuaż na przedramieniu, który początkowo oznaczał "Kochać Radek" w języku hebrajskim[215]. Tatuaż odnosił się do osoby byłego męża wokalistki Radosława Majdana, który do 2009 roku miał tatuaż z jej podobizną na ramieniu[217][218][219]. Słowa zastąpił napis w języku hindi[220]. Jako przyczynę zmian w tatuażu podała: "W związku z moim oczyszczeniem duchowym, postanowiłam zmienić tatuaż przedstawiający imię mojego niegdyś ukochanego. Teraz możecie przeczytać słowo, które ma mnie strzec przed złym losem. Na razie niech zostanie ono tajemnicą"[71]. Prawdopodobnie słowem tym miało być अविनाशिन् avinaaśin czyli niezniszczalny, jednak tatuaż zawiera błąd w pisowni[221].

Działalność charytatywna[edytuj | edytuj kod]

Wokalistka prowadzi czynnie działalność charytatywną. W 2007 roku przekazała 60 tys. zł na rzecz kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie z 1855[222][223]. Rok później przeznaczyła 50 tys. zł na rzecz parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Borzysławcu[223]. Deklaracje przekazania pieniędzy na cele charytatywne wyraziła tego samego roku po otrzymaniu nagrody pieniężnej na Sopot Hit Festiwal[224]. Rabczewska odnośnie otrzymanej nagrody wyraziła się w następujący sposób: "Nie spodziewałam się tego i nie liczyłam na pieniądze. Przekażę je na cele charytatywne"[225].

Na początku grudnia 2008 r. artystka przekazała kilka gadżetów sygnowanych swoim nazwiskiem na aukcje charytatywne prowadzone przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy[226].

Na początku 2010 wygraną w programie Tak to leciało! w wysokości 150 000 złotych przekazała na rzecz Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane[227].

W 2010 roku podczas swojej trasy koncertowej propagowała zapisywanie się do banków potencjalnych dawców szpiku. Działalność na rzecz chorych na białaczkę zaowocowała przyznaniem jej tytułu Lidera Roku w ochronie zdrowia – według oceniających wokalistka uczyniła dla polskiej transplantologii więcej niż niejedno stowarzyszenie[228]. Jej akcję docenili również czytelnicy „Newsweeka”, przyznając jej tytuł Gwiazdy Dobroczynności[229].

W kwietniu 2011 wokalistka ufundowała pod swoim patronatem Miejskie Studio Nagrań w rodzinnym Ciechanowie[230]. 19 lutego 2012 za swoją działalność charytatywną uhonorowana została statuetką Osobowość Roku 2011.

W maju 2013 charytatywnie wzięła udział w nagraniu audiobooka 120 przygód Koziołka Matołka, w którym użyczyła głosu królewnie. Akcja zorganizowana została przez radio RMF FM[231]. W grudniu 2013 piosenkarka otrzymała nagrodę Fundacji Spełnionych Marzeń – „Alladyn”[232].

Kontrowersje związane z wypowiedzią o Biblii[edytuj | edytuj kod]

W wywiadzie wideo dla „Dziennika” w sierpniu 2009 roku, Doda została zapytana dlaczego, skoro jest osobą religijną, żyje z „człowiekiem, który bezcześci Biblię i przekazuje antychrześcijańskie treści”. Partnerem Rabczewskiej był wówczas metalowy muzyk Nergal, znany ze zniszczenia egzemplarza Pisma Świętego podczas jednego ze swoich koncertów. Wokalistka odpowiedziała, że „do końca Kościoła nie popiera”, zaś „działania niektórych księży nie spotykają się z jej aprobatą”. Co do Biblii, stwierdziła, iż są w niej „bardzo ważne przykazania i historie, które budują w dzieciach system wartości”, dodała jednak, że „ciężko jest jej uwierzyć w coś, co nie ma przełożenia na rzeczywistość”, argumentując, że znajduje się w niej siedem dni stworzenia świata, brak jednak wzmianki o dinozaurach. Prowadząca rozmowę dziennikarka zapytała Dodę, czy w takim razie „bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię”. Rabczewska oznajmiła, iż „wierzy w to, co przyniosła matka Ziemia, i co odkryto podczas wykopalisk, a ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła”. Następnie sprecyzowała, że miała na myśli „tych wszystkich gości, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie”[233].

Po opublikowaniu wywiadu współpracę z Dodą zawiesiła Telewizja Polska. Władze stacji oświadczyły, że „niedopuszczalne jest, aby w programach TVP występowały osoby, których publicznie głoszone opinie noszą znamiona wypowiedzi obrażających uczucia chrześcijan”[234].

Doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia przedmiotu czci religijnej i obrażenia uczuć religijnych chrześcijan i Żydów wnieśli przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, Ryszard Nowak, oraz senator Prawa i Sprawiedliwości, Stanisław Kogut[235][236]. W styczniu 2012 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów ukarał Dodę karą grzywny w wysokości 5000 zł za obrazę uczuć religijnych określeniem autorów Biblii jako „naprutych winem i palących jakieś zioła”[237]. Odwołała się od tego wyroku, lecz Sąd Okręgowy w Warszawie apelację oddalił i utrzymał wyrok sądu I instancji w mocy[238].

Wyrok i jego podtrzymanie spotkały się z krytyczną oceną wielu komentatorów: polityków, artystów, prawników i naukowców. Niektórzy z nich, jak na przykład Włodzimierz Cimoszewicz[239], sugerowali, iż wokalistce odmówiono prawa do wolności słowa. Logik i filozof analityczny Wojciech Krysztofiak odniósł się do całkowicie błędnej w jego opinii ekspertyzy językoznawczej, jaką posłużono się w trakcie procesu[240]. Psychofarmakolog Jerzy Vetulani, cytując badania izraelskiego uczonego Benny'ego Shanona, opisał w swoim artykule historię substancji psychotropowych występujących w czasach starożytnych na terenie Izraela, wskazując, że słowa Rabczewskiej były racjonalne i merytoryczne, gdyż autorzy Pisma Świętego, podobnie jak niektóre występujące w nim postacie, miały kontakt z różnymi środkami odurzającymi, nie tylko winem[241]. Dodę poparł także Ruch Palikota, organizując pikietę, której uczestnicy żądali wykreślenia z Kodeksu karnego artykułu 196, mówiącego o karaniu za obrazę uczuć religijnych[235]. Skazana również odniosła się do swojego wyroku krytycznie: w jej ocenie stała się „ofiarą polskiego zacofanego sądownictwa”. Dodała, że zamierza odwołać się w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka[242]. Ostatecznie piosenkarka zdecydowała się wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Po przejściu wstępnej kontroli skarga została przyjęta do rozpatrzenia w sierpniu 2013. Przedstawiciel Dody, Łukasz Chojniak, stwierdził, że „uznanie obrazy uczuć religijnych za przestępstwo ogranicza wolność słowa”, a „dla ochrony uczuć religijnych zupełnie wystarczy ochrona dóbr osobistych z kodeksu cywilnego”[243].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wokalistka ma przyrodniego brata, Rafała (ur. 1975), nieślubnego syna Wandy Rabczewskiej, który po urodzeniu przyjął nazwisko Pawła Rabczewskiego. Na początku lat 90. wyjechał z Ciechanowa do Gdańska na studia (germanistyka i psychologia) na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2007–2013 pełnił funkcję menedżera koncertowego wokalistki[244]. Doda ma również przyrodnią siostrę, Paulinę Zmudczyńską-Rabczewską, nieślubną córkę Pawła Rabczewskiego i Małgorzaty Zmudczyńskiej[245][246].

Rabczewska poznała swojego późniejszego męża, piłkarza Radosława Majdana, podczas jednego z meczów w Ustce latem 2003[247]. Bramkarz oświadczył się wokalistce w październiku podczas zgrupowania polskiej reprezentacji piłkarskiej w Jerozolimie[247]. Ślub pary odbył się 5 marca 2005[24][248].

W połowie kwietnia 2007 Rabczewska złożyła do sądu pozew rozwodowy, o swojej decyzji informując opinię publiczną w programie Dzień Dobry TVN[249]. Pierwsza rozprawa rozwodowa odbyła się 22 listopada 2007, kolejna na początku stycznia 2008[250][251]. Ostatecznie para wzięła rozwód w maju 2008. 15 maja 2009 Majdan na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował o ostatecznym zakończeniu związku z Rabczewską[252].

Od maja 2009 piosenkarka była związana z liderem metalowego zespołu Behemoth, Adamem Darskim[253][254]. 1 stycznia 2010 roku para zaręczyła się[255]. W marcu 2011 roku Darski zakończył związek z piosenkarką[256]. We wrześniu tego samego roku Doda związała się z tancerzem i choreografem Błażejem Szychowskim[257][258]. W 2014 wokalistka zaczęła spotykać się z biznesmenem Emilem Haidarem[259].

Rabczewska ma grupę inwalidzką, ze względu na chorobę kręgosłupa[260].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Dyskografia Virgin.
Albumy studyjne

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Skład zespołu Doroty Rabczewskiej
Byli członkowie
 • Łukasz Damm – gitara basowa (2007–2009)
 • Piotr Matysiak – perkusja (2007–2009)
 • Sebastian Piekarek – gitara (2007–2011)

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Virgin, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.

Upamiętnienia[edytuj | edytuj kod]

W Kurzętniku rozpoczęto budowę obserwatorium astronomicznego imienia Doroty Rabczewskiej[261][262][263].

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Anna Kokot: Doda (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-28].
 2. Wywiad dla Marie Claire. „Marie Claire”. styczeń 2005. MC Press. ISSN 1506-1183. OCLC 68738729 (pol.). 
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Doda „Nie daj się” (pol.). www.tvp.pl. [dostęp 2009-08-13].
 4. Iwona Aleksandrowska: Doda: Nie wierzę w Biblię (pol.). www.dziennik.pl. [dostęp 2009-08-13].
 5. Wywiad z Dodą w programie Polska Top Lista na antenie Eska TV wyemitowany 6 lutego 2015.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Marek Świrkowicz. Doda – Diamond Bitch (recenzja). „Teraz Rock”. 1/2007. Wiesław Weiss. Orange Media. ISSN 1730-394X. OCLC 69529356 (pol.). 
 7. 7,0 7,1 7,2 Artyści – Doda (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-07-28].
 8. 8,0 8,1 8,2 Doda – Diamond Bitch (recenzja). „Hard Rocker”. marzec 2008. Bart Gabriel. Hard Rocker Management. ISSN 1898-0643 (pol.). 
 9. 9,0 9,1 Oficjalna biografia Doroty Dody Rabczewskiej (pol.). www.dodaqueen.com. [dostęp 2010-10-29].
 10. 10,0 10,1 10,2 Łukasz Szewczyk: VIVA Comet rozdane: Doda niepokonana (pol.). media2.pl, 2010-02-25. [dostęp 2010-02-26].
 11. Dorota Rabczewska – Biografia (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-07-30].
 12. Doda w "Playboyu"! Ostro i gorąco! Zobacz! (pol.). Fakt, 22.11.2011. [dostęp 2013-11-17].
 13. Doda wśród najbardziej znanych Polaków – obok Lecha Wałęsy i Jana Pawła II (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 14. 50 NAJLEPSZYCH POLSKICH WOKALISTEK (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2013-07-26].
 15. Doda wśród 100 najbardziej wpływowych Polaków (pol.). doda-music.com. [dostęp 2011-11-07].
 16. 10 najbardziej wpływowych kobiet na okładkach Vivy! (pol.). polki.pl. [dostęp 2011-03-03].
 17. Doda – skandal na planie programu (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-08-21].
 18. Doda- urodzinowy skandal (pol.). gwiazdy.trendz.pl. [dostęp 2009-08-21].
 19. "Dodzie się nie upiecze" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-21].
 20. Biografia – dzieciństwo (pol.). www.doda.net.pl. [dostęp 2009-08-13].
 21. 21,0 21,1 21,2 21,3 21,4 21,5 21,6 Doda – Krok po kroku (pol.). www.doda.net.pl. [dostęp 2009-08-13].
 22. Oficjalna biografia Doroty Dody Rabczewskiej (pol.). www.dodaqueen.com. [dostęp 2013-07-31].
 23. Musical "Metro" kończy 18 lat (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 24,4 Biografia Dody (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 25. Nie szanował Dody (pol.). muzyka.interia.pl, 7 sierpnia 2006. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 26. Virgin – „Bimbo” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 30 lipca 2009].
 27. Wywiad dla Krakowskiego Dziennika Polskiego (pol.). www.dodaelektroda.info. [dostęp 2009-08-17].
 28. Ale "Dżaga"! (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 29. Polacy chcą Dodę (pol.). muzyka.wp.pl, 28 maja 2004. [dostęp 30 lipca 2009].
 30. 30,0 30,1 Płyty (pol.). dodaqueen.com. [dostęp 2013-08-07].
 31. Hip hop wygrywa z Chopinem (pol.). muzyka.interia.pl, 26 lipca 2004. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 32. Doda: "Piekielnie inteligentna" (pol.). muzyka.interia.pl, 16 listopada 2004. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 33. Oświadczenie Zarządu Mensy Polskiej. [dostęp 21 sierpnia 2009].
 34. Doda: Płyta po wakacjach (pol.). muzyka.interia.pl, 14 marca 2005. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 35. Doda wystąpi w Sopocie (pol.). muzyka.interia.pl, 11 sierpnia 2005. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 36. Piasek i Doda wygrali Sopot Festival (pol.). muzyka.interia.pl, 5 września 2005. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 37. Virgin: "Ficca" w październiku (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 38. OLiS: sprzedaż w okresie 17.07.2006 – 23.07.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-08-22].
 39. Virgin koncertuje (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 40. Virgin w trasie (pol.). muzyka.wp.pl, 30 września 2005. [dostęp 30 lipca 2009].
 41. Doda: Nowa płyta i Ameryka (pol.). muzyka.interia.pl, 10 września 2005. [dostęp 2014-11-05].
 42. Virgin już "Ficca" (pol.). muzyka.wp.pl, 24 października 2005. [dostęp 30 lipca 2009].
 43. Sylwester z Dodą Elektrodą, Blue Cafe i KombII (pol.). muzyka.wp.pl, 30 grudnia 2005. [dostęp 30 lipca 2009].
 44. Telekamera 2006 dla Dody (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 45. Virgin: bajka z rewolwerem w dłoni (pol.). muzyka.wp.pl, 20 grudnia 2005. [dostęp 30 lipca 2009].
 46. Ciężko chora Doda w szpitalu (pol.). muzyka.wp.pl, 5 kwietnia 2006. [dostęp 30 lipca 2009].
 47. Doda już po długiej i ciężkiej operacji (pol.). 6 kwietnia 2006. [dostęp 30 lipca 2009].
 48. Doda jako Abba (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 49. Jak Doda została Wikingiem (pol.). muzyka.wp.pl, 12 kwietnia 2006. [dostęp 30 lipca 2009].
 50. Doda: Do zobaczenia w sądzie! (pol.). muzyka.interia.pl, 9 czerwca 2006. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 51. Virgin po raz trzeci (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 52. Kolejna szansa Virgin (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-30].
 53. Laureaci konkursu „Opole 2006 – Premiery Gwiazd” (pol.). www.tvp.pl, 2008-09-01.
 54. Superjedynki zostały rozdane (pol.). www.rmf24.pl, 2006-06-02. [dostęp 2014-08-16].
 55. 55,0 55,1 Doda ustępuje miejsca (pol.). muzyka.wp.pl, 14 lipca 2006. [dostęp 30 lipca 2009].
 56. 56,0 56,1 NAGRODY (pol.). dodaqueen.com. [dostęp 2014-08-16].
 57. Startuje Festiwal "Jedynki" w Sopocie (pol.). muzyka.interia.pl, 4 sierpnia 2006. [dostęp 2014-08-16].
 58. Virgin mają najlepszy polski teledysk (pol.). muzyka.wp.pl, 11 września 2006. [dostęp 30 lipca 2009].
 59. Michał Wiśniewski i Doda prawie jak w "Idolu" (pol.). muzyka.wp.pl, 12 września 2006. [dostęp 30 lipca 2009].
 60. Virgin i Myslovitz nominowani do Złotych Dziobów (pol.). 10 października 2006. [dostęp 30 lipca 2009].
 61. Doda: Ze sceny do szpitala! (pol.). muzyka.interia.pl, 27 października 2006. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 62. Doda pokłóciła się o pieniądze? (pol.). muzyka.interia.pl, 29 grudnia 2006. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 63. Doda chciała zbijać kasę? (pol.). muzyka.interia.pl, 9 stycznia 2007. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 64. Nowy gitarzysta Dody (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-07-30].
 65. Doda ujawnia plany (pol.). muzyka.interia.pl, 21 marca 2007. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 66. Turbo-jazda z Dodą (pol.). wiadomosci.onet.pl, 2007-04-04. [dostęp 2014-08-15].
 67. "Nie biegam za Dodą z siekierą" (pol.). muzyka.interia.pl, 14 kwietnia 2007. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 68. Najpopularniejsi w internecie (pol.). muzyka.interia.pl, 2 maja 2007. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 69. "Machina" rozdała Machinery (pol.). muzyka.onet.pl, 21 maja 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 70. Doda dobrze się zabezpiecza (pol.). muzyka.interia.pl, 22 maja 2007. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 71. 71,0 71,1 Doda oczyszcza się duchowo (pol.). muzyka.onet.pl, 19 maja 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 72. Doda otworzy koncert TOP (pol.). muzyka.onet.pl, 1 czerwca 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 73. Zaczęło się Opole! (pol.). muzyka.interia.pl, 15 czerwca 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 74. Doda pojedzie do Irlandii (pol.). muzyka.onet.pl, 28 kwietnia 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 75. Doda ujawnia (pol.). muzyka.interia.pl, 10 lipca 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 76. Ugrzeczniona Doda (pol.). muzyka.interia.pl, 14 lipca 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 77. Doda okrutnie zaatakowana! (pol.). muzyka.interia.pl, 19 lipca 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 78. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart (pol.). OLiS, 2007-08-06. [dostęp 2014-08-24].
 79. Złóż życzenia Dodzie (pol.). muzyka.interia.pl, 2008-02-15. [dostęp 2014-08-24].
 80. Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy – Art of Living”, s. 32-36, 2011-03-30. Warszawa. 
 81. Doda – dyskografia (pol.). [dostęp 30 lipca 2009].
 82. Platynowe płyty CD (przyznane w 2007 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-20].
 83. Dorota Rabczewska poprowadzi drugi dzień Sopot Festival 2007 w TVN. Na deskach Opery Leśnej wspomagać będzie ją Magda Mołek. (pol.). www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2009-07-30].
 84. 200 tysięcy dla Dody (pol.). muzyka.interia.pl, 15 sierpnia 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 85. Nazwał Dodę "blacharą"! (pol.). muzyka.interia.pl, 4 września 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 86. Doda odwołuje koncerty (pol.). muzyka.onet.pl, 14 września 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 87. Doda w październikowym "Playboyu" (pol.). muzyka.onet.pl, 29 września 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 88. Rozdano nagrody Viva Comet (pol.). muzyka.onet.pl, 5 października 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 89. Doda dziękuje (pol.). muzyka.interia.pl, 18 października 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 90. Skandaliczne zachowanie Dody (pol.). muzyka.interia.pl, 22 listopada 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 91. "Złote Dzioby" rozdane (pol.). muzyka.onet.pl, 16 listopada 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 92. Ile gwiazdy zarobią w sylwestra? (pol.). muzyka.onet.pl, 31 grudnia 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 93. Menedżment Dody o koncercie dla żołnierzy (pol.). muzyka.onet.pl, 3 stycznia 2008. [dostęp 3 sierpnia 2013].
 94. Lody od Dody!. muzyka.interia.pl, 2007-12-06. [dostęp 2013-02-15].
 95. Doda – Poczuj Magię, zasób filmowy w serwisie YouTube
 96. Nie przeproszą Dody (pol.). muzyka.interia.pl, 24 marca 2008. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 97. Ącki, Doda, Frytka i Włatcy Móch wśród "Świrów" roku (pol.). muzyka.wp.pl, 31 marca 2008. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 98. Doda zasłabła po koncercie (pol.). muzyka.onet.pl, 12 maja 2008. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 99. Z Dodą jest już lepiej (pol.). muzyka.interia.pl, 14 maja 2008. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 100. Doda na Dzień Dziecka? (pol.). muzyka.interia.pl, 28 maja 2008. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 101. Łukasz Szewczyk: TopTrendy 2008: Doda, Video, Górniak, Daniec... (pol.). media2.pl, 2008-06-05. [dostęp 2014-08-24].
 102. W sobotę premiera reedycji Dody (pol.). muzyka.onet.pl, 29 sierpnia 2008. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 103. Zagraj obok gwiazd w Wembley Arena (pol.). muzyka.onet.pl, 22 lipca 2008. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 104. Doda w filmie Zanussiego? (pol.). www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2009-07-30].
 105. Piosenka Dody w filmie Krzysztofa Zanussiego (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2009-07-30].
 106. Wielki sukces Dody! (pol.). muzyka.interia.pl, 3 października 2008. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 107. Doda zaśpiewa w Sali Kongresowej (pol.). muzyka.onet.pl, 3 listopada 2008. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 108. Rozdano Złote Dzioby 2008: Feel pokonał Dodę (pol.). muzyka.onet.pl, 11 listopada 2008. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 109. Powstają "Rany" Dody (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-07-31].
 110. Najnowszy teledysk Dody tylko u nas! (pol.). muzyka.wp.pl, 5 maja 2009. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 111. pp: Kto zdobył nagrody na Eska Music Awards 2010?. www.wirtualnemedia.pl, 2010-04-23.
 112. Spotkaj się z Dodą (pol.). muzyka.wp.pl, 13 marca 2009. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 113. Doda zmienia wizerunek?. interia.pl, 2009-07-16. [dostęp 2011-07-06].
 114. Britney Spears w Polsce: Doda wystąpi jako support? (pol.). biznes.onet.pl, 2009-06-19. [dostęp 2013-08-05].
 115. Polski koncert Britney Spears odwołany (pol.). muzyka.wp.pl, 2009-07-14. [dostęp 2013-08-05].
 116. Sopocki koncert Dody najlepszym w jej karierze. onet.pl, 2009-08-11. [dostęp 2011-07-06].
 117. Doda. tvp.pl. [dostęp 2011-07-06].
 118. Ruszył 46. Międzynarodowy Sopot Festival 2009. onet.pl, 2009-07-22. [dostęp 2011-07-06].
 119. Doda zdobywa nagrodę dla Najlepszego Polskiego Wykonawcy! (pol.). MTV.pl. [dostęp 13 października 2009].
 120. MTV EMA 2009: Doda ostatecznie druga. onet.pl, 2009-11-05. [dostęp 2011-07-06].
 121. Doda przegrała proces z Grupą Operacyjną. "Stary zostaw blachary" nie obraża (pol.). Gazeta Lubuska. [dostęp 2009-11-10].
 122. Doda w 'Tańcu z gwiazdami' (pol.). www.wirtualnemedia.pl, 2009-11-16. [dostęp 2015-02-16].
 123. "Taniec z Gwiazdami". (pol.). Doda.net.pl, 2009-11-29. [dostęp 2009-12-03].
 124. Piotr Partyka: Rodowicz: Doda nie jest łatwa we współpracy. plejada.pl, 2010-01-19. [dostęp 2011-07-06].
 125. Doda wręcza, a nie dostaje Telekamerę (pol.). Onet.pl, 2010-01-26. [dostęp 2010-01-29].
 126. Kategoria: muzyka (pol.). Interia.tv, 2010-03-19. [dostęp 2010-03-19].
 127. Łukasz Szewczyk: Wiosna w Polsacie: Nowy show z Dodą (pol.). Doda.net.pl, 2010-02-11. [dostęp 2010-12-02].
 128. Doda poprowadzi galę ESKA Music Awards 2010. Onet.pl, 2010-10-22. [dostęp 2010-10-22].
 129. Doda: Nie ma granic strachu i wstydu!. Interia.pl, 2011-03-27. [dostęp 2011-03-27].
 130. CELEBRITY MONITOR - Muzyczna siła kobiet (pol.). www.arc.com.pl. [dostęp 2014-08-24].
 131. Katarzyna Szczekała: Posłuchajcie nowych piosenek Dody!. plejada.pl, 2010-06-25. [dostęp 2010-06-25].
 132. Katarzyna Szczekała: "Bad Girls" nowym singlem Dody. Plejada.pl, 2010-06-28. [dostęp 2010-06-29].
 133. Posłuchaj polskiej wersji singla Dody. Onet.pl, 2011-03-27. [dostęp 2011-03-27].
 134. Opolski show Dody. Interia.pl, 2010-09-11. [dostęp 2010-09-11].
 135. Doda w "Szansie na sukces". Onet.pl, 2010-10-22. [dostęp 2010-10-22].
 136. Nagrody Viva Comet 2011 rozdane. Onet.pl, 2011-03-27. [dostęp 2011-03-27].
 137. Doda: fragment nowego utworu w sieci. Onet.pl, 2011-03-27. [dostęp 2011-03-27].
 138. Electrode LIVE!. doda-music.com, 2011-05-07. [dostęp 2011-05-07].
 139. Koncert – VIDEO (pol.). doda-music.com. [dostęp 2011-05-16].
 140. 30 maja premiera (pol.). doda-music.com. [dostęp 2011-05-13].
 141. Platynowe płyty CD (przyznane w 2011 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-01-20].
 142. Top Trendy 2011: Doda i Kayah na scenie w Sopocie [foto]. mmbydgoszcz.pl, 2011-06-06. [dostęp 2014-08-25].
 143. SINGLE!. dodaqueen.com, 2011-08-31. [dostęp 2011-08-31].
 144. XXX – wersja anglojęzyczna (pol.). pl.doda-music.com, 2011-11-11. [dostęp 2015-02-03].
 145. NOMINACJA DO EMA MTV 2011. doda-music.com. [dostęp 2011-09-19].
 146. Doda dla Legniczanin.pl – Audio. doda-music.com. [dostęp 2011-10-30].
 147. Doda felietonistką Maxima (pol.). cozatydzien.plejada.pl. [dostęp 2011-12-10].
 148. Jest to rekord!. pl.doda-music.com, 2012-02-24.
 149. Doda pyta – SINGING IN CHAINS – audio (pol.). doda-music.com. [dostęp 2012-05-05].
 150. Kolejne niespodzianki od Dody! (pol.). doda-music.com. [dostęp 2012-05-05].
 151. Doda w Muzeum Narodowym (pol.). dodaqueen.com. [dostęp 2012-05-18].
 152. Premiera dla Parady Równości (pol.). dodaqueen.com. [dostęp 2012-06-03].
 153. Doda podpisała nowy kontrakt reklamowy (pol.). AfterParty.pl. [dostęp 2012-11-04].
 154. Wiemy jaką markę będzie reklamować Doda (pol.). AfterParty.pl. [dostęp 2012-11-07].
 155. Doda na ringu bokserskim w nowej reklamie telewizyjnej (pol.). afterparty.pl, 2013-11-23. [dostęp 2013-11-23].
 156. mms: Doda i Fokus kochankami. Zobacz teledysk "Fuck It". muzyka.onet.pl, 2012-11-12.
 157. MILION wyświetleń w dobę z kawałkiem (pol.). doda-music.com. [dostęp 2012-11-13].
 158. OŚWIADCZENIE. pl.doda-music.com, 2012-12-15.
 159. WESOŁYCH ŚWIĄT! TITANIUM!. pl.doda-music.com, 2012-12-24. [dostęp 2012-12-24].
 160. Znani o "Titanium" Dody. pl.doda-music.com, 2012-12-27. [dostęp 2012-12-27].
 161. Milion wyświetleń "Titanium"!. pl.doda-music.com, 2012-12-30. [dostęp 2012-12-30].
 162. Serbia zachwycona “Titanium” (pol.). pl.doda-music.com, 2013-07-31. [dostęp 2013-08-02].
 163. Zapowiedź niespodzianki (pol.). doda-music.com, 2013-04-23. [dostęp 2013-04-23].
 164. “ELECTRODE” – teledysk (pol.). pl.doda-music.com, 2013-05-07. [dostęp 2013-05-10].
 165. Doda skopiowała Gagę? Wiemy jak jest naprawdę (pol.). www.afterparty.pl, 2013-04-29.
 166. FLY HIGH TOUR. pl.doda-music.com, 2013-02-23. [dostęp 2013-02-23].
 167. Doda miała wypadek w Mszanie (pol.). tuWodzislaw.pl. [dostęp 2013-09-11].
 168. Wypadek Dody w Mszanie. Gwiazda nadal przebywa w szpitalu (pol.). wodzislawslaski.naszemiasto.pl. [dostęp 2013-09-11].
 169. Nowa płyta Dody 2014: gwiazda o Wkręceni (High Life) i planach na 2014 rok dla ESKA.pl! Zobacz (pol.). www.eska.pl, 2013-10-10. [dostęp 2013-10-10].
 170. Jest już nowy klip Dody! "Nigdy wcześniej nie zrobiłam takiego teledysku" (pol.). afterparty.pl, 2014-02-14. [dostęp 2014-02-14].
 171. Doda reaktywowała Virgin. W takiej odsłonie jeszcze jej nie widzieliście [WIDEO] (pol.). afterparty.pl, 2014-03-04. [dostęp 2014-03-10].
 172. To dopiero niespodzianka: Doda wydaje płytę z Virgin! Tak wygląda okładka (pol.). afterparty.pl, 2014-04-09. [dostęp 2014-04-14].
 173. Szczegóły kinowej premiery DVD (pol.). pl.doda-music.com, 2014-02-21. [dostęp 2014-02-21].
 174. Doda montuje materiał na DVD. Mamy zapowiedź (pol.). afterparty.pl, 2013-12-03. [dostęp 2013-12-03].
 175. OLiS - sprzedaż w okresie 10.03.2014 - 16.03.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-03-21].
 176. Jest już nowa piosenka Dody "Hej". Będzie przebojem? (pol.). afterparty.pl, 2014-04-27. [dostęp 2014-04-27].
 177. Tomek Lubert z miłości do muzyki (pol.). muzyka.interia.pl, 2014-05-22. [dostęp 2014-05-25].
 178. Doda walczy o światowe nagrody. Otrzymała wsparcie od Cleo i Donatana (pol.). afterparty.pl, 2013-05-18. [dostęp 2014-05-18].
 179. ESKA MUSIC AWARDS 2014 – relacja na żywo. Wyniki i laureaci. Kto zgarnie nagrody? (pol.). www.eska.pl, 2014-08-22. [dostęp 2014-08-22].
 180. Mamy występ Bohosiewicz jako Dody w TTBZ. Gwiazda niespodziewanie wpadła na plan i... (pol.). afterparty.pl, 2014-09-07. [dostęp 2014-09-07].
 181. Doda w duecie z Urszulą. Zaskakujący występ dwóch gwiazd (WIDEO) (pol.). afterparty.pl, 2014-10-08. [dostęp 2014-10-08].
 182. DODA ZNOWU W UNIVERSALU! (pol.). likeadoda.com, 2014-12-19. [dostęp 2014-12-26].
 183. Doda "Riotka": Doda przejmuje 2015? (pol.). muzyka.interia.pl, 2014-12-31. [dostęp 2014-12-31].
 184. Doda – Riotka: TELEDYSK już jest! Zobaczcie nagą Dodę na koniu w nowym klipie (pol.). www.eska.pl, 2014-12-30. [dostęp 2014-12-30].
 185. Doda szykuje na Sylwestra Polsatu wielki show. Wiemy, co dokładnie zaśpiewa (pol.). afterparty.pl, 2014-12-16. [dostęp 2014-12-22].
 186. SYLWESTER POLSATU - MULTIMEDIA (pol.). likeadoda.com, 2015-01-01. [dostęp 2015-01-01].
 187. Doda na Eurowizji? "Z przyjemnością, ale..." (pol.). W: Polskie Radio [on-line]. www..polskieradio.pl, 2015-01-13. [dostęp 2015-01-20].
 188. Doda nie pojedzie na Eurowizję i nie pojawi się w „The Voice of Poland”. „Nie była brana pod uwagę” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. www.wirtualnemedia.pl, 2015-01-20. [dostęp 2015-01-20].
 189. Doda nie pojedzie na Eurowizję 2015 (pol.). W: Interia.pl [on-line]. www.muzyka.interia.pl, 2015-01-20. [dostęp 2015-01-20].
 190. NOT OVER YOU – PRAPREMIERA (pol.). pl.doda-music.com, 2015-03-06. [dostęp 2015-03-06].
 191. Doda jednak pojedzie na Eurowizję? (pol.). muzyka.onet.pl, 2015-03-08. [dostęp 2015-03-08].
 192. Doda nie wystąpi u Józefowicza. Janusz skomentował dlaczego zastąpi ją Kurdej-Szatan (pol.). afterparty.pl, 2015-04-07. [dostęp 2015-04-07].
 193. Taniec z Gwiazdami 2015 odc. 6: występ Dody gorącym punktem odcinka dzięki Riotce na żywo! (pol.). eska.pl, 2015-04-17. [dostęp 2015-04-17].
 194. DODA ZAPRASZA NA TRASĘ: TRAFIĘ ZA KRATKI (pol.). muzyka.interia.pl, 2015-05-15. [dostęp 2015-05-15].
 195. TYLKO U NAS! WIEMY, KIEDY DODA WYDAJE NOWY SINGIEL I PŁYTĘ. DATA PREMIERY JEST BARDZO BLISKA (pol.). jastrzabpost.pl, 2015-05-16.
 196. Virgin (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-07-19].
 197. Artyści: Virgin (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-07-19].
 198. 198,0 198,1 198,2 Książeczka z albumu Diamond Bitch, Doda, Universal Music Group, 2007, Nr katalogowy: 1740084
 199. Doda śpiewa o swoim życiu (pol.). www.se.pl. [dostęp 2009-08-19].
 200. Zapendowska o Dodzie: „Jej teksty to dramat. Źle napisane, banalne, głupie...” (pol.). www.vipnews.pl. [dostęp 2009-08-19].
 201. "Doda zaczynała od Osieckiej" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-21].
 202. 202,0 202,1 Agnieszka Łukasik: Agnieszka Łukasik: Być Celebrytą – ranking wizerunku polskich celebrities (pol.). www.epr.pl. [dostęp 2009-08-21].
 203. Kiczowata Doda to już przeszłość (pol.). www.dziennik.pl. [dostęp 2009-08-21].
 204. Barbara Laurent: Przebrana Doda (pol.). www.stylistka.pl. [dostęp 2009-08-21].
 205. 205,0 205,1 205,2 Czyj styl kopiuje Doda? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-21].
 206. Barbara Laurent: Nowa Doda? Nowy wizerunek! (pol.). www.stylistka.pl. [dostęp 2009-08-21].
 207. Doda – od kiczu do ikony mody! (pol.). kobieta.wp.pl. [dostęp 2014-08-15].
 208. Najlepiej ubrani. Miejsce 1 – Doda (pol.). stylzycia.newsweek.pl, 2010-01-03. [dostęp 2014-08-15].
 209. Najlepiej ubrane Polki! (pol.). kobieta.wp.pl. [dostęp 2014-08-15].
 210. Najlepiej ubrane według "Elle" (pol.). plejada.onet.pl. [dostęp 2014-08-15].
 211. OSKARY FASHION ROZDANE! (pol.). plejada.onet.pl, 2011-03-29. [dostęp 2014-08-15].
 212. Tatuaż – oryginalne wyznanie miłości (pol.). www.w-spodnicy.pl. [dostęp 2009-08-17].
 213. Tatuaż dla Dody (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-17].
 214. Doda chce usunąć tatuaże (pol.). www.se.pl. [dostęp 2009-08-17].
 215. 215,0 215,1 Doda usunęła tatuaż z imieniem Radka (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-08-17].
 216. Doda ma nowy tatuaż. Co oznacza? (pol.). afterparty.pl, 2013-05-09. [dostęp 2013-05-31].
 217. Radzio usunął tatuaż z Dodą (pol.). www.se.pl. [dostęp 2009-08-17].
 218. "Kochać Radek", czyli gwiazdy kochają tatuaże (pol.). kobieta.wp.pl. [dostęp 2009-08-17].
 219. Tatuaż dla Dody (pol.). www.rmfmaxxx.pl. [dostęp 2009-08-17].
 220. Tatuaże u gwiazd (pol.). udziewczyn.pl. [dostęp 2009-08-17].
 221. Tatuaż Dody... (pol.). hermina.broszka.pl. [dostęp 2009-08-20].
 222. Doda nie daje o sobie zapomnieć (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-21].
 223. 223,0 223,1 Doda przekazała na Kościół 110 tys. zł! (pol.). www.dziennik.pl. [dostęp 2009-08-21].
 224. Doda oddaje nagrodę (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-21].
 225. Doda wspiera akcje charytatywne (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-08-21].
 226. Doda wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (pol.). muzyka.onet.pl, 5 grudnia 2008. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 227. Doda i Nergal w „Tak to leciało” (pol.). www.tvp.pl, 2010-03-05. [dostęp 2014-08-14].
 228. Doda Liderem Roku 2010 w Ochronie Zdrowia (pol.). lula.pl. [dostęp 2011-01-25].
 229. Gwiazdy Dobroczynności rozdane (pol.). fakt.pl. [dostęp 2013-08-07].
 230. Studio im. Dody. doda-music.com, 2011-04-30. [dostęp 2011-04-30].
 231. "120 przygód Koziołka Matołka" – niezwykła historia w gwiazdorskiej obsadzie! (pol.). www.rmf24.pl, 2013-05-24. [dostęp 2013-05-27].
 232. DODA Doceniona za pracę charytatywną (pol.). www.gala.pl, 2013-12-10. [dostęp 2013-12-10].
 233. Doda o Biblii (pol.). Dziennik.pl, 2009-08-03. [dostęp 2012-09-05].
 234. Doda "jedzie" po Biblii, więc zostaje na lodzie (pol.). tvn24.pl, 2009-08-12. [dostęp 2012-09-05].
 235. 235,0 235,1 Doda skazana za obrazę uczuć – Ruch Palikota protestuje (pol.). ruchpalikota.salon24.pl, 2012-06-25. [dostęp 2012-09-07].
 236. Doda obraziła chrześcijan? Sprawdzi to prokuratura (pol.). tvn24.pl, 2009-10-30. [dostęp 2012-09-05].
 237. Doda skazana za obrazę uczuć religijnych (pol.). www.rp.pl. [dostęp 2012-03-08].
 238. Doda skazana za obrazę uczuć religijnych. rp.pl, 2012-06-18. [dostęp 2012-06-18].
 239. Włodzimierz Cimoszewicz: Sąd średniowieczny (pol.). Gazeta Wyborcza, 2012-06-21. [dostęp 2012-09-07].
 240. Wojciech Krysztofiak: Doda jest niewinna (pol.). Gazeta Wyborcza, 2012-06-20. [dostęp 2012-09-07].
 241. Jerzy Vetulani: Jakie zioła palili ci napruci winem? (pol.). Piękno neurobiologii, 2012-07-06. [dostęp 2012-09-05].
 242. Magda Rigamonti: Doda: jestem ofiarą polskiego zacofanego sądownictwa (pol.). Wprost, 2012-07-02. [dostęp 2012-09-07].
 243. Ewa Siedlecka: Skarga Dody w Trybunale. Kary za obrazę uczuć religijnych niesłuszne? (pol.). wyborcza.pl, 2013-08-19. [dostęp 2015-02-07].
 244. Doda pogodziła się z bratem (pol.). muzyka.interia.pl, 14 stycznia 2007. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 245. Przyrodnia siostra Dody: "Myślałam, że się ucieszy, że ma siostrę" (pol.). Dzień Dobry TVN, 2013-04-24. [dostęp 2014-03-02].
 246. Doda o swojej siostrze (pol.). kuba.tvn.pl, 2013-04-17. [dostęp 2014-03-02].
 247. 247,0 247,1 Doda wychodzi za mąż! (pol.). muzyka.interia.pl, 14 maja 2004. [dostęp 1 sierpnia 2009].
 248. Doda mężatką! (pol.). muzyka.interia.pl, 11 marca 2005. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 249. Doda w Dzień Dobry TVN: Rozwodzę się z Radosławem Majdanem! (pol.). muzyka.onet.pl, 22 kwietnia 2007. [dostęp 5 sierpnia 2009].
 250. Koniec bajki Dody (pol.). muzyka.interia.pl, 21 listopada 2007. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 251. Europa żyje rozwodem Dody (pol.). muzyka.interia.pl, 10 stycznia 2008. [dostęp 6 sierpnia 2009].
 252. Radek: Z Dodą koniec (pol.). muzyka.interia.pl, 15 maja 2009. [dostęp 7 sierpnia 2009].
 253. Doda oficjalnie z Nergalem? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-07-30].
 254. Michał Jośko. Rogi do góry. „CKM”. sierpień 2009, s. 60-61. Piotr Gontowski. Marquard Media Polska. ISSN 1505-6562. OCLC 69304668 (pol.). 
 255. Doda: KOCHANI, (pol.). Doda.net.pl, 2010-01-03. [dostęp 2010-01-03].
 256. Metalsucks Exclusive: Behemoth Frontman Nergal's First Interview Since Being Diagnosed With Leukemia (ang.). www.metalsucks.net. [dostęp 2011-03-30].
 257. Z kim Doda chce się chędożyć?. Dzień Dobry TVN. [dostęp 2011-10-30].
 258. Tak Doda całuje się z Błażejem. Zobacz (pol.). Fakt. [dostęp 2012-09-26].
 259. DODA MA NOWEGO FACETA – WIEMY KIM JEST! TO MŁODY BARDZO PRZYSTOJNY BIZNESMEN. MAMY ZDJĘCIA! (pol.). jastrzabpost.pl, 2014-12-15. [dostęp 2015-01-18].
 260. Cała prawda o wypadku i stanie zdrowia Dody (pol.). interia.tv. [dostęp 2013-09-13].
 261. Kurzętnik: miasto, w którym gwiazdy są bliżej ludzi (pol.). Onet kobieta, 17 listopada 2014 o godzinie 11:51, Tekst i wideo [dostęp 2014-11-18].
 262. Spodziewaliście się, że Doda zostanie patronką...? (pol.). Onet Życie gwiazd, 21 lip, 14:20. [dostęp 2014-11-18].
 263. Doda: Post z facebooka (pol.). Facebook, 18 lipca. [dostęp 2014-11-18].  Cytat: Polskie obserwatorium astronomiczne będzie nosiło moje imię

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]