Drag queen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Drag queens z Tajlandii

Drag queen - forma transwestytyzmu, w którym mężczyzna upodabnia się strojem i makijażem do kobiety. Zjawisko to ma bardzo różne oblicza, czasem wiąże się z widowiskowością i występowaniem na scenie, a innym razem z ekshibicjonizmem lub homoseksualizmem.

Niektórzy traktują to zajęcie jako zawód, często też jako hobby. Makijaż, strój i choreografia drag queens są zwykle przesadne i odróżniają ich od "zwyczajnych" kobiet. Elementem występu jest często także upodobnienie się do znanych kobiet estrady, czasem ich parodia.

Występy drag queens, będące częścią kultury gejowskiej, odbywają się zazwyczaj w klubach gejowskich oraz paradach CSD. W większości przypadków artystami przebranymi za drag queens są osoby homoseksualne, choć nie jest to regułą. W rzeczywistości nieraz zdarzają się heteroseksualiści przemieniający się w kobiety tylko na kilka godzin. W dawnej NRD oraz RFN estradowe występy drag queen nie miały związków z środowiskami LGBT i były częstym motywem działalności rozrywkowej anglosaskiego obszaru kulturowego, noszącym nazwę travesti.

Do sztuki drag queen nie zalicza się parodiowania starszych kobiet, jak ma to miejsce w przypadku Genowefy Pigwy, czy przebieranie się za kobiety aktorów, występujących w brytyjskim serialu Mała Brytania (z wyjątkiem ról Emily i Florence).

Drag queens w sztuce[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg