Drag queen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eugeniusz Bodo jako Mae West, w filmie „Piętro wyżej”, 1937 r.
Lorella Sukkiarini, włoska drag queen, nakłada makijaż

Drag queen – określenie postaci scenicznej stwarzanej przez artystów (najczęściej płci męskiej, rzadziej płci żeńskiej[1]) przedstawiających karykaturalnie postacie kobiece przy użyciu efektowynych ubrań i mocnego makijażu. Karykaturalne postacie męskie, równoważne drag queenom, to drag kingi.[potrzebne źródło]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy na świecie film, w którym został przedstawiony występ drag queen to polski film „Piętro wyżej[potrzebne źródło] z 1937 roku, w którym Eugeniusz Bodo, jako Mae West, zaśpiewał piosenkę „Sex appeal”.

W dawnej NRD oraz RFN estradowe występy drag queen nie miały związków z środowiskami LGBT i były częstym motywem działalności rozrywkowej anglosaskiego obszaru kulturowego, noszącym nazwę travesti(niem.).

Kreacja[edytuj | edytuj kod]

Makijaż, strój i choreografia drag queens są często przesadne lub zamierzenie karykaturalne i odróżniają je od "zwyczajnych" kobiet, robią to w celu uzyskania satyrycznego lub dramatycznego efektu. Elementem występu jest często upodobnienie się do znanych kobiet estrady, czasem ich parodia.

Drag queen nie zawsze są gejami lub transwestytami, podczas gdy dla drag queen celem przebierania się jest bawienie publiczności, nie zaś zaspokojenie swoich potrzeb seksualnych.

Quote-alpha.png
Wiele osób myli drag queen z transwestytami a to bardzo duży błąd! Nawet w garderobie robiąc makijaż czy ubierając klipsy i perukę czuje się facetem i myślę jak facet.[2]
Madamme Zaza
Quote-alpha.png
Nigdy nie udawałem, że jestem kobietą. Ile widzieliście kobiet, noszących siedmiocentymetrowe obcasy, półtorametrowe peruki i obcisłe sukienki? Nie ubieram się jak kobieta, ubieram się jak drag queen!
RuPaul

Nie należy mylić aktora z graną postacią sceniczną. Jeśli postać drag queen (do której zwracamy się w rodzaju żeńskim) gra mężczyzna, należy się do niego zwracać w rodzaju męskim[3].

Wybrane postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Mitzi, Felicia – w filmie Priscilla, królowa pustyni (Bernadette, z tego filmu, nie zalicza się do drag queen, ponieważ była transseksualistką)[potrzebne źródło].
 • Dumott Schunard – w amerykańskim musicalu Rent.
 • Lola – w filmie Kinky Boots.
 • Noxeema Jackson, Vida Boheme i Chi-Chi Rodriguez – w filmie Ślicznotki.
 • Mae West – w filmie Piętro wyżej.
 • Dee Snider – wokalistka zespołu Twisted Sister.
 • Żaklina – w polskiej edycji „Mam talent!”, tworzy ją Jacek Kudliński.
 • Conchita Wurst – "pochodząca z górskiej części Kolumbii"[4] reprezentantka Austrii i zwyciężczyni 59. Konkursu Piosenki Eurowizji grana przez Thomasa Neuwirtha[5].
 • Charlotte – postać tworzona przez Daniela Michalskiego, polski aktywistę LGBT, polityka partii Zielonych, pierwszego kandydata, który startuje do Parlamentu Europejskiego, grającego a scenie postać drag queen.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Meet the Biological Woman Who Identifies as a Drag Queen (ang.). PopSugar. [dostęp 2015-05-07].
 2. Samiec w brokacie. „Nowy Men”. Styczeń 2005-01. Pink Press (pol.). 
 3. Polska drag queen kandyduje do Europarlamentu (pol.). Wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2015-05-07].
 4. Conchita Wurst: 'Most artists are sensitive and insecure people. I am too' (ang.). theGuardian. [dostęp 2015-05-07].
 5. Biography (ang.). ConchitaWurst.com. [dostęp 2015-05-07].