Drag queen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eugeniusz Bodo jako Mae West, w filmie „Piętro wyżej”, 1937 r.
Lorella Sukkiarini, włoska drag queen, nakłada makijaż

Drag queen (od ang. dressed resembling a girl – ubrany jak dziewczyna, queen – królowa) – wyraz potoczny, wykorzystywany dla określenia artystów płci męskiej, przedstawiających postacie kobiece, przebierając się w kobiece ubrania i nakładając stosowny makijaż.

Drag queen nie zawsze są gejami lub transwestytami. Makijaż, strój i choreografia drag queens są często przesadne i odróżniają je od "zwyczajnych" kobiet, robią to w celu uzyskania satyrycznego lub dramatycznego efektu. Elementem występu jest często upodobnienie się do znanych kobiet estrady, czasem ich parodia.

Termin drag queen często myli się z transwestytyzmem, podczas gdy dla drag queen celem przebierania się jest bawienie publiczności a nie zaspokojenie swoich potrzeb seksualnych.

Quote-alpha.png
Wiele osób myli drag queen z transwestytami a to bardzo duży błąd! Nawet w garderobie robiąc makijaż czy ubierając klipsy i perukę czuje się facetem i myślę jak facet.[1]
Madamme Zaza
Quote-alpha.png
Nigdy nie udawałem, że jestem kobietą. Ile widzieliście kobiet, noszących siedmiocentymetrowe obcasy, półtorametrowe peruki i obcisłe sukienki? Nie ubieram się jak kobieta, ubieram się jak drag queen!
RuPaul

W przypadku przebierania się artystki płci żeńskiej w ubranie męskie w tym samym celu ich nazywają drag king.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy na świecie film w którym został przedstawiony występ drag queen, to polski film "Piętro wyżej" z 1937 roku, w którym Eugeniusz Bodo, jako Mae West, zaśpiewał piosenkę "Sex appeal"[2].

W dawnej NRD oraz RFN estradowe występy drag queen nie miały związków z środowiskami LGBT i były częstym motywem działalności rozrywkowej anglosaskiego obszaru kulturowego, noszącym nazwę travesti(niem.).

Znane postacie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Samiec w brokacie. „Nowy Men”. Styczeń 2005-01. Pink Press (pol.). 
  2. Eugeniusz Bodo - Sex appeal (ang.). YouTube. [dostęp 2 listopada 2014].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]