Dramat koreański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dramat koreański (kor: 한국드라마) to serial koreański podobny do zachodnich miniserii, składający się zazwyczaj z 16 do 24 odcinków. Dramy są produkowane głównie dla koreańskiej widowni, ale wiele z nich stało się popularnych również w innych krajach Azji, przyczyniając się do tzw. koreańskiej fali. Jedne z najbardziej znanych dram to: My Girl, Kim Sam Soon, Goong, Legend, Dal Ja, Full House czy Winter Sonata. Ostatnio koreańskie dramy są coraz bardziej popularne w krajach Ameryki Łacińskiej.

Ich tematem są najczęściej skomplikowane relacje międzyludzkie: trójkąty czy czworokąty miłosne, konflikty z teściami, choroba lub śmierć ukochanej osoby a także poświęcenie dla rodziny, przyjaciół czy partnera.

Większość dram pokazuje tradycyjny model zachowania i moralności oparty na konfucjanizmie czyli szacunek wobec rodziców i starszych oraz przedkładanie interesu grupy nad interes jednostki.

Dramy są kręcone równocześnie z ich emisją w telewizji. Stwarza to okazję dla fanów do odwiedzania planów zdjęciowych i spotkania ich idoli. Pierwszą dramą, która została nakręcona prawie w całości przed emisją w telewizji była Legend z 2007 roku.

Na potrzeby dramy powstaje każdorazowo "czołówka" - jedno-, dwuminutowa piosenka charakteryzująca całą serię lub kilkusekundowy, chwytliwy motyw muzyczny, towarzyszący tytułowi serialu i dłuższa piosenka końcowa. W każdym odcinku wykorzystywana jest również ścieżka dźwiękowa - motywy muzyczne lub fragmenty piosenek charakterystyczne dla każdej postaci czy budujące nastrój sceny. Bardzo często muzyka do dram wydawana jest na płytach jako osobna ścieżka dźwiękowa.

Koreańscy aktorzy i aktorki grający w dramach, tacy jak Bae Yong Joon, Lee Jun Ki, Hyun Bin, Bi/Rain, Song Seung Heon, Kwon Sang-woo, Won Bin, Yoon Eun Hye, Choi Ji Woo, Song Hye Kyo czy Lee Young Ae są rozpoznawani w większości krajów Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji.