Dramat polityczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Scena z filmu politycznego

Dramat politycznysztuka, film lub program telewizyjny, który zawiera elementy polityczne, polityczne refleksje autora, opisuje polityka albo serię politycznych wydarzeń. Twórcami dramatów politycznych są m.in.: Aaron Sorkin[1], Siergiej Eisenstein[a] i Beau Willimon[2]. Serialami telewizyjnymi, które można zakwalifikować do gatunku dramatu politycznego są między innymi: Tak, panie ministrze[3], Prezydencki poker[4][5], Pani Prezydent[6], Ekipa[7], Boss[5][8], Skandal[9] i House of Cards[10]. Jednymi z ważniejszych uznawanych za dramaty polityczne filmów ostatnich lat są Idy marcowe[11] oraz Wróg numer jeden[12].

Remake Battlestar Galactica był w dużej mierze dramatem politycznym[13] ze względu na to, w jaki sposób traktował o problemach politycznych, upodabniając się do takich produkcji, jak Prezydencki poker czy Tak, panie ministrze. Odnosząc się jednak do gatunku, do którego serial należał, problemy polityczne i społeczne musiały być związane z fantastycznonaukowym tłem fabularnym, zatem tę produkcję należałoby zaliczyć do gatunku fikcji politycznej.

Przykładem innego rodzaju politycznych dramatów, które nie odnoszą się do polityki jako działalności, a raczej do polityki jako bieg wydarzeń związanych z władzą państwową jest Newsroom[14][15].

Uwagi

  1. Ponieważ był reżyserem takich filmów, jak Pancernik Potiomkin[16] czy Strajk[17], które są uznawane za dramaty polityczne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]