Drobnoporek modry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Drobnoporek modry
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

żagwiowce

Rodzina

żagwiowate

Rodzaj

Cyanosporus

Gatunek

drobnoporek modry

Nazwa systematyczna
Cyanosporus caesius (Schrad.) McGinty
Mycol. Notes (Cincinnati) 33: 436 (1909)
Brzegi owocnika są białe
Pory starszych owocników

Drobnoporek modry, białak modry (Cyanosporus caesius (Schrad.) McGinty) – gatunek grzybów z rzędu żagwiowców (Polyporales)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Cyanosporus, Polyporaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1794 r. Heinrich Adolf Schrader nadając mu nazwę Boletus caesius. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1909 r. McGinty, przenosząc go do rodzaju Cyanosporus[1].

Synonimów naukowych jest ponad 40. Niektóre z nich:

  • Bjerkandera caesia (Schrad.) P. Karst. 1881
  • Oligoporus caesius (Schrad.) Gilb. & Ryvarden 1985
  • Polyporus caesius (Schrad.) Fr. 1821
  • Postia caesia (Schrad.) P. Karst. 1881
  • Tyromyces caesius (Schrad.) Murrill 1907[2].

Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był także jako białak modry i żagiew modra[3]. W opracowaniach mykologicznych i atlasach grzybów często używana jest nazwa białak modry nadana przez Stanisława Domańskiego w 1967 r.[4] Wszystkie te nazwy są niespójne z obecną nazwą naukową.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Jednoroczny. Do podłoża przyrasta bokiem. Średnica 1–5 cm, wyjątkowo do 8 cm, szerokość 0,3–1 cm, kształt konsolowaty i czasami pogrubiony u nasady, rzadziej rozpostarto-odgięty. Brzeg cienki falisty i nieco podwinięty. Powierzchnia filcowata, chropowata lub włochata, słabo pręgowana. Na starszych owocnikach pojawia się charakterystyczna siateczka. Młode owocniki są białe, po dotknięciu zmieniają kolor na niebieskoszary do ciemnoszarego, starsze owocnik cały czas mają kolor od niebieskoszarego do ciemnoszarego[4]. Brzeg owocnika (strefa przyrostu) pozostaje cały czas biały[5].

Hymenofor

Rurkowaty o barwie od białej do szaroniebieskiej. Po dotknięciu sinieje. Rurki mają długość 0,5–4,5 mm i czasami zbiegają po podłożu. Pory mają średnicę 0,15–0,3 mm, wyjątkowo 0,4 mm, na 1 mm mieści się ich 3–4. Mają kształt od okrągłego do kanciastego i niebieskawe brzegi, u starszych owocników poszarpane[4].

Miąższ

Białawy, po uszkodzeniu siniejący, słabo strefowany i dość twardy. Smak i zapach niewyraźny[5].

Wysyp zarodników

Niebieskoszary. Zarodniki cylindryczne, nieco wygięte, bezbarwne, o gładkiej powierzchni i z 2 kroplami. Rozmiar 3,5–5,5 × 1–1,5 μm[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji i Nowej Zelandii[6]. W Polsce jest bardzo pospolity[3].

Rośnie w lasach iglastych i mieszanych, przede wszystkim w górach, na niżu dużo rzadziej[4]. Spotkać go można głównie na świerku pospolitym, jodle pospolitej i sośnie zwyczajnej. Notowano go także na uprawianych jako rośliny ozdobne gatunkach jodły: jodle olbrzymiej i Abies nordmanniana[3], rzadziej na drzewach liściastych (na buku i grabie). Czasami występuje także na konstrukcjach drewnianych. Jest dość częsty[4].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Grzyb niejadalny. Jest głównie saprotrofem rozwijającym się na martwym drewnie, czasami jednak rośnie również na ranach drzew i drzewach osłabionych, wywołując średnio intensywną brunatną zgniliznę drewna[4].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Jest wiele gatunków nadrzewnych grzybów o białych owocnikach, stąd też może być trudne odróżnienie młodych, białej barwy owocników drobnoporka modrego lub starszych, ale nietypowo ubarwionych na brunatno. Łatwo jednak odróżnić go próbą dotykową; owocnik drobnoporka modrego sinieje po dotknięciu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-11-15] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2013-11-12] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f g Piotr Łakomy, Atlas hub, Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2008, ISBN 978-83-7073-650-7.
  5. a b c Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda, Grzyby i ich oznaczanie, Warszawa: PWRiL, 1985, ISBN 83-09-00714-0.
  6. Występowanie Cyanoporus caesius na świecie (mapa) [online], gbif.0rg [dostęp 2014-09-14].