Droga niepubliczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Droga wewnętrzna)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Regulacje dotyczące poruszania się po niepublicznej drodze leśnej w Beskidzie Niskim

Droga niepubliczna (inaczej droga wewnętrzna) – droga niezaliczona do żadnej z kategorii dróg publicznych na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260, z późn. zm.). W szczególności stanowią je drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe, czy drogi zlokalizowane na terenach prywatnych (drogi prywatne).

Drogami wewnętrznymi są więc wszystkie drogi nieposiadające statusu drogi publicznej. Część z nich jest ogólnodostępna (np. drogi położone na nieruchomościach stanowiących własność gmin, bądź powiatów, które nie posiadają statusu dróg publicznych), a część - nieogólnodostępna (np. właściciel terenu użytkowanego jako droga może ją zamknąć, bądź ograniczyć przepustowość poprzez wprowadzenie opłat za przejazd).

Od nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie 17 maja 2011 r., na drogach wewnętrznych oznaczonych znakami D-52 i D-53 jako Strefa ruchu, obowiązują przepisy Prawa o ruchu drogowym identyczne z tymi, które obowiązują na drogach publicznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]