Drużyna mieszana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

We wczesnych latach nowożytnych igrzysk olimpijskich Międzynarodowy Komitet Olimpijski uwzględniał zespoły złożone z osób z różnych państw. W dzisiejszych czasach MKOl klasyfikuje te zespoły jako drużyna mieszana (kod MKOl – ZZX).

Podczas letnich igrzysk olimpijskich w latach 1896-1904 drużyna mieszana zdobyła 17 medali.

Medale drużyny mieszanej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnicy Dyscyplina Rezultat
Złoto Wielka Brytania John Pius Boland (GBR)
Flag of the German Empire.svg Friedrich Traun (GER)
Tenis, debel męski w finale pokonali parę Dimitrios Kasdaglis/Dimitrios Petrokokinos 2:1 (5:7, 6:3, 6:3)[1]
Brąz Australia Teddy Flack (AUS)
Wielka Brytania George Stuart Robertson (GBR)
Tenis, debel męski W półfinale przegrali z parą Dimitrios Kasdaglis/Dimitrios Petrokokinos 1:2 (4:6, 2:6)[2]

Medale drużyny mieszanej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnicy Dyscyplina
Złoto Wielka Brytania Charles Bennett (GBR)
Wielka Brytania John Rimmer (GBR)
Wielka Brytania Sidney Robinson (GBR)
Australia Stanley Rowley (AUS)
Wielka Brytania Alfred Tysoe (GBR)
Lekkoatletyka, 5000 metrów drużynowo
Złoto Wielka Brytania Denis St. George Daly (GBR)
Stany Zjednoczone Foxhall Parker Keene (USA)
Stany Zjednoczone Frank Mackey (USA)
Wielka Brytania Alfred Rawlinson (GBR)
Polo
Złoto Holandia François Brandt (NED)
Holandia Hermanus Brockmann (NED)
Holandia Roelof Klein (NED)
Francja wioślarz nieznany (FRA)
Wioślarstwo, czwórki ze sternikiem
Złoto Francja Frédéric Blanchy (FRA)
Wielka Brytania E. William Exshaw (GBR)
Francja Jacques le Lavasseur (FRA)
Żeglarstwo, 2-3 tony (wyścig 1)
Złoto Francja Frédéric Blanchy (FRA)
Wielka Brytania E. William Exshaw (GBR)
Francja Jacques le Lavasseur (FRA)
Żeglarstwo, 2-3 tony (wyścig 2)
Złoto Dania Edgar Aabye (DEN)
Szwecja August Nilsson (SWE)
Dania Eugen Schmidt (DEN)
Szwecja Gustaf Söderström (SWE)
Szwecja Karl Staaf (SWE)
Dania Charles Winckler (DEN)
Przeciąganie liny
Srebro Stany Zjednoczone Walter McCreery (USA)
Wielka Brytania Frederick Freake (GBR)
Wielka Brytania Walter Buckmaster (GBR)
Królestwo Hiszpanii (1874-1931) José Comte de Madre (ESP)
Polo
Srebro Francja Max Décugis (FRA)
Stany Zjednoczone Basil Spalding de Garmendia (USA)
Tenis, debel męski
Srebro Francja Hélène Prévost (FRA)
Wielka Brytania Harold Mahony (GBR)
Tenis, mikst
Brąz Wielka Brytania Frederick Agnew Gill (GBR)
Francja Robert Fournier-Sarlovèze (FRA)
Francja Edouard Alphonse de Rothschild (FRA)
Francja Maurice Raoul-Duval (FRA)
Polo
Brąz Stany Zjednoczone Marion Jones (USA)
Wielka Brytania Lawrence Doherty (GBR)
Tenis, mikst
Brąz Czechy (kraina) Hedwiga Rosenbaumová (CZE)
Wielka Brytania Archibald Warden (GBR)
Tenis, mikst

Medale drużyny mieszanej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1904[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnicy Dyscyplina
Złoto Kuba Manuel Díaz (CUB)
Kuba Ramón Fonst (CUB)
Stany Zjednoczone Albertson Van Zo Post (USA)
Szermierka, floret
Srebro Francja Albert Corey (FRA)
Stany Zjednoczone Lacey Hearn (USA)
Stany Zjednoczone Sidney Hatch (USA)
Stany Zjednoczone Jim Lightbody (USA)
Stany Zjednoczone William Verner (USA)
Lekkoatletyka, 4 mile drużynowo

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]