Drzewiak złotogrzbiety

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drzewiak złotogrzbiety
Dendrolagus pulcherrimus
Flannery, 1993
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Gromada ssaki
Nadrząd torbacze
Rząd dwuprzodozębowce
Rodzina kangurowate
Rodzaj Dendrolagus
Gatunek drzewiak złotogrzbiety
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 CR pl.svg

Drzewiak złotogrzbiety (Dendrolagus pulcherrimus) – gatunek ssaka z rodziny kangurowatych. Występuje jedynie w lasach, na północy Nowej Gwinei oraz w Indonezji. Ubarwienie kasztanowo-brązowe z jasnym obszarem na brzuchu, żółtawą szyją, policzkami i stopami. Wzdłuż grzbietu przebiega podwójny, złoty pas. Ogon jest długi, ma jasne pierścienie.

Jest podobny do blisko spokrewnionego gatunku drzewiaka Goodfellowa. Różni się od niego przez posiadanie różowawego, lub jaśniejszego koloru twarzy, złotych ramion, jasnych uszu. Jest także nieco mniejszy. Niektórzy zoolodzy uważają drzewiaka złotogrzbietego za podgatunek drzewiaka Goodfellowa.

Gatunek został odkryty w 1990 przez Pavela Germana w Mount Sapau, Górach Torricelli oraz w regionie Papui-Nowej Gwinei. Poza Górami Torricellego, występuje także w pobliżu Gór Foja w Indonezji. Druga populacja została odkryta podczas wyprawy w grudniu 2005, ale jej występowanie tam było znane już przed odkryciem[2].

Drzewiak złotogrzbiety jest jednym z najbardziej narażonych na wymarcie gatunków z rodzaju Dendrolagus. Został sklasyfikowany przez IUCN, jako " krytycznie zagrożony" (CR)[3].

Przypisy

  1. Dendrolagus pulcherrimus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Flannery, T. 1995. Mammals of New Guinea. Reed Books. ISBN 0 7301 0411 7
  3. Mammal Species of the World - Browse: pulcherrimus

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]