DuPont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DuPont
DuPont
Forma prawna Spółka publiczna
Data założenia 1802
Siedziba Wilmington (Delaware), USA
Prezes Ellen J. Kullman
Branża Chemia
Zatrudnienie 60 000 osób (2010)
Symbol akcji NYSE: DDPRA
NYSE: DDPRB
NYSE: DD
Strona internetowa

E. I. du Pont de Nemours and Company, szerzej znany jako DuPont – jeden z największych koncernów chemicznych na świecie. Spółka publiczna notowana na New York Stock Exchange. Firma została założona w czerwcu 1802 roku i zajmowała się produkcją czarnego prochu.

Jej założycielem był Éleuthère Irénée du Pont de Nemours, syn Pierre'a Samuela – najpierw osobistego sekretarza króla Stanisława Poniatowskiego, a później długoletniego sekretarza Komisji Edukacji Narodowej.

Firma rozwijała się w Brandywine Creek niedaleko Wilmington w amerykańskim stanie Delaware. DuPont rozwijał się przez cały XIX wiek, inwestując w przemysł chemiczny. Złota era tego koncernu nastała w XX wieku. Jego naukowcy jako pierwsi wytworzyli takie materiały jak nylon, teflon oraz kevlar. Swój sukces może zawdzięczać komisarzowi ds. leków w USA, Harry'emu J. Anslingerowi, korzystającemu ze wsparcia magnata prasy brukowej Williama Randolpha Hearsta, który rozpętał masową histerię na temat marihuany, całkowicie delegalizując konopie - roślinę włóknistą o wszechstronnym zastosowaniu. Anslinger działał na zlecenie spółki DuPont, która widziała realne zagrożenie dla swojego rozwoju w konopiach[1].

DuPont był jednym z liderów rewolucji w materiałach polimerowych. Obecnie jest jednym z globalnych koncernów z kapitałem w granicach 25 mld dolarów (2004).

Wynalazcy pracujący dla firmy DuPont[edytuj | edytuj kod]

Produkty wynalezione i opatentowane przez DuPont[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. jackherer.com: The Emperor Wears No Clothes, Chapter 4. [dostęp 2006-10-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]