Dynastia Colbych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dynastia Colbych
The Colbys
Dynasty II: The Colbys
Gatunek serialu obyczajowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Richard Shapiro
Esther Shapiro
Główne role Charlton Heston
Stephanie Beacham
Liczba odcinków 49
Liczba serii 2 sezony
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Aaron Spelling
Richard Shapiro
Esther Shapiro
Douglas S. Cramer
E. Duke Vincent
Reżyseria Curtis Harrington
Jerome Courtland
Irving J. Moore i inni
Scenariusz William Bast
Oliver Clark
Eileen Pollock
Robert Pollock
Charles Pratt Jr.
Richard Shapiro
Esther Shapiro i inni
Muzyka Bill Conti
Angela Morley
Czas trwania odcinka 44 minuty
Emisja
Stacja telewizyjna Stany ZjednoczoneABC
PolskaTVP1, CBS Drama
Lata emisji Stany Zjednoczone1985-1987
Polska1994

Dynastia Colbych - amerykańska opera mydlana nadawana od 20 listopada 1985 do 26 marca 1987 na antenie telewizji ABC (w Polsce wyemitowała go TVP1 od 2 stycznia 1994 do 4 grudnia 1994). Został wyprodukowany w wytwórni Aarona Spellinga jako spin-off bardziej znanego również w Polsce serialu pt. Dynastia.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w Los Angeles i skupia się na życiu rodziny Colbych, znanej już wcześniej widzom z serialu Dynastia. W zamyśle producentów serial miał przewyższać swój pierwowzór pod względem bogactwa i przepychu, dlatego też otrzymał wysoki budżet i gwiazdorską obsadę. Charlton Heston, Katharine Ross, Barbara Stanwyck i Ricardo Montalban mieli już wówczas wiele znanych ról na koncie i byli znani szerszej widowni.

Główny wątek rozpoczynający Dynastię Colbych związany był z przybyciem do Kalifornii Jeffa Colby, który po tajemniczym zniknięciu żony w ostatnim odcinku 4. sezonu Dynastii chce zacząć życie od nowa. Tymczasem okazuje się, że Fallon żyje, cierpi jednak na amnezję i, nie mogąc przypomnieć sobie kim naprawdę jest, używa imienia Randall Adams. Na swej drodze spotyka niczego nieświadomego Milesa Colby, kuzyna Jeffa, i wychodzi za niego za mąż.

Główne postaci Dynastii Colbych zostały zaprezentowane widzom w Dynastii. Jason (Charlton Heston) i Connie (Barbara Stanwyck) pojawili się w 3. odcinku 6. sezonu a reszta klanu Colbych w specjalnym podwójnym odcinku 6. sezonu.

Wśród innych wątków serialu najważniejsze obejmowały kłopoty Colby Enterprises z transportem ropy, budowę stacji kosmicznej w ramach projektu "IMOS", powrót Philipa - uważanego za zmarłego w trakcie wojny w Wietnamie, rozpad małżeństwa Jasona i Sable oraz wyjście na jaw faktu, że to nie Phil jest ojcem Jeffa.

Tak jak w Dynastii, również w Dynastii Colbych przywiązywano dużą wagę do cliffhangerów - zakończeń poszczególnych sezonów. Na koniec pierwszej serii odcinków Fallon odkrywa, że ojcem jej dziecka może być Miles; Monica ulega katastrofie samolotowej a Sable zeznaje, że była bita przez Jasona i powoduje jego aresztowanie. Paradoksalnie, największą oglądalnością wśród wszystkich odcinków serialu cieszył się ostatni odcinek 2. sezonu. To właśnie w tym odcinku zawarty został prawdopodobnie najbardziej nietypowy cliffhanger wszech czasów. Fallon zostaje porwana przez statek kosmiczny! Niewyjaśniona zostaje także kwestia Frankie, która wraz z Philem ulega poważnemu wypadkowi samochodowemu w ostatnich minutach serialu.

Postaci[edytuj | edytuj kod]

Główne[edytuj | edytuj kod]

według kolejności napisów początkowych

Dyrektor generalny Colby Enterprises i brat Constance, Philipa i Cecila. Jest mężem Sable, z którą ma trójkę dzieci: Milesa, Monicę i Bliss. Romans z Frankie Langdon - siostrą Sable i wdową po Philipie spowodował rozpad jego małżeństwa. Z czasem okazało się również, że jest ojcem syna Franceski - Jeffa.
Syn Franceski, zawsze sądził, że jego ojcem jest Philip, jednak gdy wychodzi na jaw, że ten był bezpłodny do ojcostwa przyznaje się Jason. Wychowywany w Denver przez wuja Cecila, jest blisko związany z Carringtonami. Od lat jest związany z Fallon Carrington i do Los Angeles wraca po to, by odzyskać żonę.
Wdowa po Philipie, żeni się z dyplomatą - Lordem Rogerem Langdonem jednak w rzeczywistości żywi uczucia do Jasona. Jest matką Jeffa, nie wychowywała go jednak, bo nie życzył sobie tego Cecil. Wraca do Kalifornii na zaproszenie Constance.
  • Fallon Carrington Colby (Emma Samms) (1985-1987)
Na początku serialu cierpi na amnezję i jako Randall wychodzi za mąż za Milesa. Wkrótce odzyskuje pamięć i wraca do Jeffa. Jest córką Blake'a Carringtona - głównej postaci "Dynastii", ma syna - LB a w drugim sezonie rodzi córeczkę - Lauren Constance. W ostatnim odcinku znika w tajemniczych okolicznościach porwana przez UFO.
Porywczy syn Jasona i Sable, jak się później okazało brat przyrodni Jeffa. Gdy rozpadło się jego małżeństwo z Fallon zakochuje się w niestabilnej emocjonalnie Channing Carter, jednak nadal skrycie kocha tą pierwszą. Wątek ten znajdzie rozwiązanie dopiero w "Dynastii: Pojednanie".
Urodzona w Wlk. Brytanii żona Jasona i właścicielka galerii Colby Collection w Los Angeles. Jest siostrą Frankie, kuzynką Alexis i ma trójkę dorosłych dzieci: Milesa, Monicę i Bliss; później wiąże się z biznesmenem Powersem. Postać ta przez wielu uważana za najlepiej zagraną w całym serialu później została przeniesiona do "Dynastii"
Córka Jasona i Sable. Pracuje w Colby Enterprises i pomaga Dominique Devereaux (Diahann Carroll) w prowadzeniu wytwórni płytowej Titania Records. Zakochuje się w koledze z pracy - Neilu. Gdy do Los Angeles wraca senator Cassidy oboje nawiązują romans. Przez przypadek wychodzi na jaw, że syn Casha - Scott jest w rzeczywistości dzieckiem, które oddała do adopcji 8 lat temu.
Ranczer, zakochany w Connie nie wie jednak, że jego wybranka jest miliarderką. Ostatecznie wracają do siebie. Zginął wraz z Connie zamordowany przez Philipa.
Najmłodsza córka Sable i Jasona. Idealistka, najpierw zakochana w oceanologu Seanie a później w rosyjskim tancerzu Nikolaiu Rostovie.
Brat Constance, Jasona i Cecila. Był mężem Frankie, uznany za zmarłego w czasie wojny w Wietnamie. Czarna owca rodziny Colby'ch. Od dłuższego czasu ukrywa się pod nazwiskiem Parker, nienawidzi Jasona za to, że miał romans z Francescą. To on spowodował katastrofę samolotu Connie i Hutcha w Nepalu.
Potentat przemysłowy, próbuje zemścić się na Colby'ch za to, że doprowadzili do upadku firmę jego ojca. Rozkochuje w sobie Sable i próbuje nastawić ją przeciw Jasonowi.
Prawnik Colby Enterprises i bliski przyjaciel rodziny Colby'ch. Łączy go przeszłość z Dominique.
Starsza siostra Jasona, za jej namową na początku serialu do Los Angeles przyjeżdża Jeff i Francesca. Nienawidzi Sable i pragnie uwolnić brata od małżeństwa z nią. Jest zakochana w Hutchu i wraz z nim wyjeżdża na koniec pierwszego sezonu w podróż do Azji. Tam oboje zostają zamordowani przez Hoyta Parkera.

Epizodyczne[edytuj | edytuj kod]

Osobisty prawnik Sable, pomagał też Connie w załatwieniu adopcji dziecka Moniki.

Bratanek Zacha Powersa, to on stoi za bezprawnym aresztowaniem Milesa i Jeffa.

Brytyjski dyplomata, gdy otrzymuje posadę konsula Wlk. Brytanii w Kalifornii przeprowadza się wraz z Frankie do Los Angeles. Gdy uczucia jego żony do Jasona odżywają wyjeżdża do Singapuru.

Córka wydawcy Lucasa Cartera. Udaje jej się zostać żoną Milesa, nie może znieść, że mąż nadal kocha Fallon.

Magnat prasowy, nienawidzi i próbuje zniszczyć imperium Jasona.

Rosyjski tancerz, przyjeżdża do Kalifornii na zaproszenie galerii Sable. Zakochuje się z wzajemnością w Bliss.

Siostra Nikolaia, jego partnerka do tańca, siłą zmuszona do powrotu do Związku Radzieckiego.

Agent KGB, śledzi każdy krok Rostovów jako ich trener. Gdy nie udaje mu się zmusić Nikolaia i Bliss do zerwania wraca z Anną do Moskwy.

Senator, mąż Adrienne, wiele lat temu był w związku z Monicą. Wraz z żoną adoptowali dziecko, które Monica przekazała do adopcji.

Żona Casha, świadoma tego, że mąż jej nie kocha topi smutku w alkoholu. Wychowuje Scotta jako swojego syna i nie chce się zgodzić na obecność Moniki w jego życiu.

8-letni syn Moniki i Casha.

Prawnik i przyjaciel Carterów. Robi wszystko, aby oczernić w prasie Jasona.

Znana i utalentowana tancerka. Przyjeżdża do Los Angeles na życzenie Sable i zostaje nową partnerką Nikolaia, którego próbuje uwieść.

Crossovery[edytuj | edytuj kod]

Nie tylko na samym początku serialu losy bohaterów Dynastii i Dynastii Colbych uległy spleceniu. Później również postaci Dynastii zaglądały do Los Angeles. Wśród nich należy wymienić Blake'a Carringtona (John Forsythe), jego synów: Adama (Gordon Thomson) i Stevena (Jack Coleman) oraz przyrodnią siostrę Dominique Devereaux (Diahann Carroll). Alexis Carrington Colby nigdy nie zagościła w Dynastii Colbych, gdyż odtwarzająca tę rolę Joan Collins bojkotowała ten spin-off. Nieobecność Alexis na kolejnym ślubie Fallon i Jeffa wyjaśniono mgłą w Denver i w związku z tym odwołaniem startu samolotów.

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu produkcji serialu, Jeff i Fallon wrócili do Denver (do obsady Dynastii), gdzie przyszłość ich małżeństwa i tajemnicze porwanie przez UFO zostały wyjaśnione. Fallon miewająca koszmary związane z bliskim kontaktem z istotą pozaziemską, zaczęła uczęszczać na spotkania z ludźmi, którzy również zostali porwani i poddawani dziwnym eksperymentom. Jeff jednak nie mógł jej wspierać i ostatecznie rozwiódł się z nią. Oboje jednak pozostali w przyjaznych stosunkach.

W 9. sezonie Dynastii do obsady dołączyła Stephanie Beacham i Tracy Scoggins - obie w tych samych rolach, co w Dynastii Colbych. Niestety nie zostały wyjaśniony wszystkie zagadki rodziny Colbych zapoczątkowane w drugim sezonie serialu. Można było tylko przypuszczać, że Sable nie porwała swojego wnuka, a Monika zerwała kontakt ze swoim synem. Wyjaśniono jednak sytuację Franceski i Jasona. Okazało się, że Frankie przeżyła wypadek i wraz z Jasonem wyjechali z Californii. Natomiast w jednym z ostatnich odcinków Dynastii okazało się, że Miles i Monica są dziećmi brata Jasona, Cecila Colby, który zgwałcił nastoletnią wówczas Sable. W innym zaś odcinku, Alexis Carrington Colby powiedziała swojej kuzynce Sable, że miała romans z Jasonem wiele lat wcześniej.

Miles Colby pojawia się również w Dynastii: Pojednanie, gdzie ostatecznie rozwiązany zostaje trójkąt miłosny Jeff-Fallon-Miles. Związku z tym można przypuszczać, że małżeństwo Milesa i niestabilnej psychicznie Channing zostało zakończone. Pojawia się jednak niewielka sprzeczność odnośnie pokrewieństwa pomiędzy Milesem i Jeffem, którzy w Dynastii: Pojednanie zostali uznani za braci, pomimo, że w 9. sezonie Dynastii Miles okazał się synem Cecila, a nie Jasona. Można jedynie przypuszczać, że Miles nigdy nie został poinformowany o tym fakcie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]