Dyskusja wikiprojektu:Regionalizacja fizycznogeograficzna

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Proponuję temat zawęzić tylko do Polski. Regionalizacja fizycznogeograficzna oracowana przez prof. Kondrackiego dla całego świata nie jest szerzej uzywana, np. prof Kondracki dokonał podziału ówczesnego Zwiazku Radzieckiego do poziomu makroregionów, lecz ten podział nijak ma sie do podziału stosowanego ówcześnie w ZSRR i obecnie w Rosji czy Ukrainie. Błedem byłoby forsowanie, jako obowiazującej, jedynie koncepcji, która nigdy nie weszła w zycie (nawet polscy geografowie nie nawiązuja do podziałów Kondrackiego opracowanych dla świata czy Europy). Jedynie podział dla Polski przyjął sie jako tako, choć i z nim sa problemy na granicach kraju - nie wpasowuje ie on w podziały krajów sąsiednich (przesyniete sa granice, stosowane inne nezwy jednostek itp.) Aotearoa dyskusja 13:09, 7 cze 2007 (CEST)[odpowiedz]


W kwestii formalnej: z regionalizacji J. Kondrackiego przyjęła się nie tylko polska, lecz również karpacka. Regionalizacji jest wiele, praktycznie każda geografia krajowa dzieli swój kraj inaczej, niż geografie z krajów sąsiednich. Powody są różne, najczęściej polityczne albo wzgląd na tradycję. Natomiast moim zdaniem nie jest to powód, żeby rezygnować z opisywania jednostek geograficznych Europy albo świata. Po pierwsze: z tego, co widzę w opracowaniach geograficznych, regionalizacja ulega stopniowemu ujednoliceniu, na różnych kongresach, w międzynarodowych periodykach itp. Myślę, że ta tendencja będzie ulegać przyspieszeniu, co otworzy niejakie perspektywy. Po drugie: mimo wszystko te regionalizacje mają ze sobą jednak wiele wspólnego, np., jak mi się zdaje, podział Europy na megaregiony jest niekwestionowany. Po trzecie: istnieje wiele jednostek geograficznych o powszechnie niekwestionowanej tożsamości i granicach, przy których opisywaniu nie będzie problemów z różnymi ujęciami. Po czwarte: nie ma przeszkód, żeby opisywać również te sporne jednostki, z zaznaczeniem różnic pomiędzy regionalizacjami. To może być bardzo ciekawe. Reasumując - nie wylewałbym dziecka z kąpielą, tylko odpowiednio sformułowałbym zalecenie edycyjne dla haseł o jednostkach geograficznych.

Poza tym myślę, że współpracę w wikiprojekcie powinniśmy zacząć od wymiany informacji o źródłach - opracowaniach, monografiach itd., choćby o broszurkach z lokalnych ośrodków IT, z zaznaczeniem, co kto ma i co może udostępnić i na jakich zasadach.

Są chętni? P 21:34, 3 paź 2007 (CEST)[odpowiedz]

Dofinansowanie do zakupu książek![edytuj kod]

Stowarzyszenie Wikimedia Polska może dofinansować zakup ksiązek, które są potrzebne do uzupełniania/poszerzania/weryfikowania itd. haseł. Nie ma potrzeby się żyłować, wystarczy złożyć wniosek: chapter:Wikikonkurs/książki. Kasa za zakup książek będzie po prostu zwracana na podstawie faktury. Pozdrawiam i obfitych zakupów życzę. Przykuta (dyskusja) 19:09, 3 lis 2008 (CET)[odpowiedz]

Matrix, czyli Wikiprojekty vs problemy[edytuj kod]

Od paru miesięcy powstają inicjatywy włączania wikiprojektów w specjalne akcje (poczekalnia, czywiesz). Jakiś czas temu poprosiłem także uczestników projektów o udział w ankiecie, co pozwoliło mi na dookreślenie czym zajmują się wikiprojekty w polskiej Wikipedii. Tak powstała strona Wikipedia:Macierz. Dzisiaj z okazji WP:DNA chciałbym prosić was o utworzenie strony Wikipedia:Propozycje tematów/Regiony fizycznogeograficzne i zapełnienie czerwonymi linkami (a następnie ich zaniebieszczanie) oraz dodanie tej strony do tabelki na stronę Wikipedia:Brakujące hasła. Jeżeli chcecie aktywnie uczestniczyć przy zbieraniu i zaniebieszczaniu czerwonych linków, wpiszcie się w odpowiednie miejsce w tabelce Matrixa :). Prosiłbym też o dodanie do obserwowanych strony Wikipedia:Propozycje tematów/Nowe i ewentualne przejrzenie stron w kategorii Kategoria:Najbardziej potrzebne strony oraz przerzucenie zagadnień z tematyki waszego wikiprojektu na podstronę.

Do każdego zadania wikiprojektów jest przypis, do czego faktycznie się dane zadanie odnosi. Pod tabelką są także "dobre praktyki" - tam sugerujemy, jak dane zadanie wykonywać, aby to przynosiło efekty. To może się wszystkim nam przydać.

Z góry dzięki. Przykuta (dyskusja) 11:48, 6 cze 2009 (CEST)[odpowiedz]