Dzień Babci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzień Babci
Otie en kleinkind - Odoorn.jpg
Pomnik babci i wnuczki w Odoorn (Holandia)
Dzień 21 stycznia
 Polska (od 1964)
 Bułgaria
 Brazylia
Kraje  Hiszpania26 lipca (od 1998)
 Rosja (we wrześniu lub październiku od 2009)
 Francja – pierwsza niedziela marca (od 1987)
Typ święta rodzinne
Zwyczaje spotkania, prezenty, życzenia, kwiaty, laurki, przedstawienia
Znaczenie uhonorowanie babci
Inne nazwy Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziadków
Podobne święta Dzień Dziadka

Dzień Babciświęto obchodzone dla uhonorowania babć; w dzień ten wnuki składają życzenia swoim babciom. W Polsce obchodzone 21 stycznia, w tym samym dniu w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii26 lipca. We Francji jest to święto ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca.

Obchody[edytuj | edytuj kod]

W Polsce

Pomysł powstania święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”. W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”[1]. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.

W Rosji

W Rosji, jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto – „Dzień babci i dziadka” (ros. День бабушек и дедушек)[2]. Jednakże, jak podaje Press-Center (ros. пресс-центр „АиФ”) 15 października 2009, jest to Rosyjski Dzień Babci (ros. Российский День Бабушки)[3]. Brak oficjalnej daty obchodów.

W Ameryce

Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków, ang. National Grandparents Day. Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni.

W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.

Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song For Grandma And Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka[4].

W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizowane są uroczystości. Święto celebruje się także w gronie rodzinnym przy ogniskach czy grillach. Dzień ten ma za zadanie uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. Wnuki są zachęcane do pomocy najstarszym członkom rodziny.

W Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Ryszard Danecki, meg: Dzień Babci wymyślono w Poznaniu!. W: Głos Wielkopolski [on-line]. Wirtualna Polska, 21 stycznia 2010. [dostęp 21.01.2010].
  2. Dzień babci i dziadka. [dostęp 30 stycznia 2010 (ros.)].
  3. Rosyjski Dzień Babci. Пресс-центр АиФ (ros.). [dostęp 15.10.2009].
  4. Dzień Babci na halloween.friko.net.