Dzień Dziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Międzynarodowy Dzień Dziecka
2009 Salon Planete mode d emploi.JPG
Dzieci na wystawie w "Salon Planète" w Paryżu
Dzień 1 czerwca
(Międzynarodowy Dzień Dziecka)
20 listopada
(Powszechny Dzień Dziecka)
Typ święta międzynarodowe
Znaczenie propagowanie idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju[1]
Inne nazwy Międzynarodowy Dzień Dziecka
Podobne święta Dzień Dziecka Utraconego,
Dzień Dziecka Zaginionego,
Dzień Dziecka Afrykańskiego,
Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji,
Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy,
Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci,
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci
Día del Niño w sali konferencyjnej w Centro Polifuncional w Guayaquil ( Ekwador).

Międzynarodowy Dzień Dziecka i Powszechny Dzień Dzieckaświęto dzieci obchodzone corocznie w wielu krajach.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce (jak również w innych krajach dawnego bloku socjalistycznego, jak Rosja, Chińska Republika Ludowa, Czechy, Słowacja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, wschodnie landy Niemiec, Kuba) Dzień Dziecka obchodzony jest od roku 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim[2]. Od 1952 r. stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata [a].Od roku 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych[3][4].

Na świecie[edytuj | edytuj kod]

zakres data nazwa uwagi
Organizacja Narodów Zjednoczonych Organizacja Narodów Zjednoczonych 20 listopada Powszechny Dzień Dziecka Obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka[5] z roku 1959 oraz Konwencji o prawach dziecka z roku 1989. Ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ 838 (IX) z roku 1954[1].
 Honduras 10 września Día del niño
 Francja 6 stycznia Święto Rodziny
 Japonia 5 maja Kodomo-no Hi Dawniej Dzień Chłopca (jap. Tango-no Sekku). Od roku 1948 święto narodowe - Dzień Dziecka (jap. Kodomo-no Hi). W dniu tym Japończycy wywieszają przed domami papierowe karpie zwane Koi-nobori albo Satsuki-nobori.
3 marca Hinamatsuri Dzień Lalek.
 Paragwaj 16 sierpnia Obchodzony w rocznicę bitwy o Acosta Nu w roku 1869 (wojna paragwajska), podczas której zginęło wiele dzieci[6].
 Turcja 23 kwietnia Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci Obchodzony wraz Świętem Niepodległości upamiętnia otwarcie tureckiego zebrania w 1920 roku w czasie walki Turcji o niepodległość. Znaczenie Dnia Dzieci pochodzi z 1929 roku na zlecenie "Instytucji ochrony dziecka".

Święta pokrewne[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy (12 lutego)[edytuj | edytuj kod]

Od 2002 roku obchodzony jest 12 lutego Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy[7], ang. International Children's Day-Soldiers, zapoczątkowany kampanią "Red Hand Day"[8]. Data nie jest przypadkowa (12 lutego 2002) - tego dnia wszedł w życie Fakultatywny Protokół do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia, jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Symbolem dnia jest czerwona ręka[9].

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy (12 kwietnia)[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa kampania na rzecz dzieci ulicy, aby ich prawa nie były ignorowane. Kampanię prowadzi konsorcjum CSC, (ang.) Consortium for Street Childern, przy wsparciu Avivy i członków CSC, którzy pracują w ponad 130 krajach na całym świecie[10].

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego (25 maja)[edytuj | edytuj kod]

Unia Europejska ustanowiła dzień 25 maja Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego.

W Polsce obchodzony on jest od 2004 roku, pod patronatem Fundacji ITAKA. Symbolem dnia jest niebieski kwiat niezapominajki[11].

Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (4 czerwca)[edytuj | edytuj kod]

Decyzja o ustanowieniu corocznych obchodów tego dnia zapadła podczas specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 19 sierpnia 1982 roku (rezolucja ES-7/8). Sesja ta była poświęcona kwestii palestyńskiej; izraelsko - palestyńskiemu konfliktowi zbrojnemu. Zgromadzenie Ogólne zdecydowało się ustanowić ten dzień "wstrząśnięte ogromną liczbą palestyńskich i libańskich dzieci zabitych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji".

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (12 czerwca)[edytuj | edytuj kod]

Dzień ten został ustanowiony przez MOP (ang. ILO), międzynarodową organizacją afiliowaną przy ONZ celem ograniczenia wyzysku dzieci i przestrzegania konwencji MOP nr 182 w sprawie najcięższych form pracy dzieci i konwencji MOP nr 138 w sprawie minimalnego wieku zatrudnienia. Pierwszy Dzień obchodzono 12 czerwca 2002 roku[12].

Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca)[edytuj | edytuj kod]

Day of the African Child - święto obchodzone corocznie 16 czerwca od 1991 roku. Inicjatorem obchodów była Organizacja Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) w zespół z organizacją UNICEF-u. Dzień ten przypomina masakry dzieci w Soweto koło Johannesburga w RPA, dokonane w r. 1976 przez tamtejszy reżim rasistowski, gdy tysiące dzieci murzyńskich wyszło 16 czerwca na ulicę w proteście przeciw niskiemu poziomowi edukacji i żądając prawa do nauki w swoim języku. Policja zastrzeliła wtedy wiele chłopców i dziewcząt, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni zajść zabiła w sumie ponad sto osób, a ponad tysiąc zraniła.

Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych (15 października)[edytuj | edytuj kod]

W Stanach Zjednoczonych od 1988 roku 15 października obchodzony jest Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych[13].

Od 2004 roku, z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych "Dlaczego", w Polsce tego samego dnia obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego[14][15].

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada)[edytuj | edytuj kod]

Obchodzony z inicjatywy Fundacji "Światowy Szczyt Kobiet", WWSF. Organizatorzy obchodów wskazują przede wszystkim na seksualny aspekt przemocy wobec dzieci[16].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Uwagi

 1. Z inicjatywą powołania święta miała wystąpić podobno już w listopadzie 1949 r. organizacja kobieca Women's International Democratic Federation ([1], [2]).

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Powszechny Dzień Dziecka. na UNIC Warsaw
 2. Krzysztof Kosiński, O nową mentalność : Życie codzienne w szkołach 1945-1956, Warszawa 2000 s.242
 3. Dzień Sportu, www.szkolnictwo.pl
 4. Dzień sportu na stronie Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie
 5. Deklaracja praw dziecka. na racjonalista.pl
 6. Historia Dnia dziecka
 7. Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy. na pmedia.pl
 8. Red Hand Day, 12 February na redhandday.org i Red Hand Day (ang.)
 9. Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy. Salezjanie.pl.
 10. International Day for Street Children (ang.). Oficjalna strona CSC. [dostęp 2011-11-17].
 11. Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. [http:/zaginieni.pl/ Fundacja Itaka].
 12. World Day Against Child Labour na oficjalnej stronie ILO (ang.)
 13. Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych.
 14. Radio Vaticana – Dzień Dziecka Utraconego.
 15. 15 października: Dzień Dziecka Utraconego. Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych "Dlaczego", 2008-10-15. [dostęp 2012-02-05].
 16. Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.