Dzień Tatiany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzień Tatiany
RIAN archive 153333 Students of Lomonosov Moscow State University celebrating Tatyana's Day.jpg
Studenci Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa świętują Dzień Tatiany, 2004 r.
Dzień 25 stycznia[a]

12 stycznia[b]

Kraje  Rosja
Typ święta studenckie i kościelne
Upamiętnia śmierć męcz. Tatiany z Rzymu
Inne nazwy Rosyjski Dzień Studenta

Dzień Tatiany (ros. Татьянин день) – dzień upamiętniający powstanie Uniwersytetu Moskiewskiego w Rosji, obchodzony 12/25 stycznia[1] (25 stycznia według kalendarza gregoriańskiego jako "Dzień Studenta"). Nazwa przywołuje pamięć męczennicy chrześcijańskiej św. Tatiany z Rzymu, która oddała życie za wiarę w III wieku w Rzymie, podczas panowania cesarza Aleksandra Sewera.

25 stycznia 1755 cesarzowa Elżbieta podpisała dekret o utworzeniu Uniwersytetu Moskiewskiego, zgadzając się tym samym z petycją w sprawie jego założenia, wystosowaną przez Michaiła Łomonosowa i gorliwie popieraną przez Iwana Szuwałowa. W późniejszym czasie na terenie uniwersytetu wybudowana została cerkiew św. Tatiany, a Rosyjski Kościół Prawosławny ustanowił św. Tatianę patronką studentów. Odtąd też dzień ten jest hucznie obchodzony jako "Rosyjski Dzień Studenta".

Po rewolucji 1917 roku święto zniesiono, ale w 1995 dokonano uroczystego otwarcia cerkwi św. Tatiany (po wielu latach została ponownie miejscem kultu), a w auli starego gmachu Uniwersytetu Moskiewskiego wręczono pamiątkowe premie im. hrabiego Iwana Szuwałowa i Michaiła Łomonosowa, którego nazwisko nosi ten najstarszy rosyjski uniwersytet[2].

Uwagi

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]