Dzień na plaży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień na plaży
Een dagje naar het strand
Autor

Heere Heeresma

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Holandia

Język

niderlandzki

Data wydania

1962

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1972

Wydawca

Państwowy Instytut Wydawniczy

Przekład

Maria Kurecka

Dzień na plaży – powieść holenderskiego pisarza Heere Heeresmy z 1962 r. Na podstawie tej powieści Simon Hesera wyreżyserował w 1970 r. film według scenariusza Romana Polańskiego. Powieść została sfilmowana ponownie w 1984 przez Theo van Gogha.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest Bernard, człowiek mający poczucie klęski własnego życia i żywiący skłonność do alkoholu. Była żona Bernarda, Meduza (oryg. Medusa) wyszła za mąż za Karola (oryg. Carl), pracującego jako dyrektor biura reklamowego. Bernard zabiera z domu żony swą córkę, Walijne, dostaje od Karola pieniądze i rozpoczyna swą całodzienną wędrówkę po mieście. Po drodze spotyka Luisa, który na oczach Walijne uderza go kilkakrotnie domagając się zwrotu pożyczonych pieniędzy. Potem oboje jadą tramwajem na plażę. Podczas wędrówki Bernard spotyka znajomych, wstępuje do restauracji, pije alkohol i zapomina o córce.

Podsumowując wymowę powieści, Dorota i Norbert Morciniec stwierdzają, iż autor przekonywa za pomocą parodii, elementów realistycznych i surrealistycznych o niemożności porozumienia się z otoczeniem niezwykłej indywidualności, szukającej ucieczki przed samotnością w alkoholu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Morciniec D. i N.: Historia literatury niderlandzkiej. s. 400.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dorota i Norbert Morciniec, Historia literatury niderlandzkiej, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1985.