Dzieci z Leningradzkiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Jacek555 (dyskusja | edycje) o 17:48, 29 paź 2017. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Dzieci z Leningradzkiego
Gatunek

Dokument,

Data premiery

2004

Kraj produkcji

Polska

Język

polski, rosyjski

Czas trwania

35 min

Reżyseria

Hanna Polak, Andrzej Celiński

Scenariusz

Andrzej Celiński

Zdjęcia

Hans Jurgen Burkard, Hanna Polak, Andrzej Celiński

Montaż

Ewa Romanowska-Różewicz, Andrzej Celiński

Produkcja

Hanna Polak, Andrzej Celiński

Nagrody
2005: Hanna Polak (nominacja) Oscar najlepszy dokument krótkometrażowy, Andrzej Celiński (nominacja) Oscar najlepszy dokument krótkometrażowy, Hanna Polak Nagroda specjalna FF dla Dzieci
Strona internetowa

Dzieci z Leningradzkiego – polski film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Celińskiego oraz Hanny Polak. Nominowany do nagrody Oscara w 2005. Tytuł filmu odwołuje się do Dworca Leningradzkiego w Moskwie.

Film w reżyserii Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego nominowany w roku 2005 do nagrody Academy Award (Oscar) w kategorii "short documentary" (krótki dokument). Film otrzymał w roku 2005 jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu dokumentalnego International Documentary Award (IDA - best documentary short subject) oraz przyniósł polskim twórcom nominacje do Emmy Awards (telewizyjnego Oscara) w kategoriach "Najlepszy film dokumentalny" i "Wybitne osiągnięcia w sztuce montażu". Montażystami filmu są Andrzej Celiński i Ewa Różewicz

Hanna Polak, która jest współautorką, operatorem i kierownikiem produkcji tego filmu, pierwsze zetknięcie z moskiewskimi dziećmi opisuje jako szok i olbrzymie poruszenie. Zdecydowała się opowiedzieć o tym świecie by, jak sama podkreśla, poruszyć międzynarodową opinię społeczną i znaleźć odpowiednie fundusze na pomoc najmłodszym. Podczas kręcenia materiału dzieci wiedziały, że chcemy im pomoc, dlatego zdecydowały się nam zaufać. Polubiliśmy je, a one polubiły nas. Tak powstał film, który w moim odczuciu jest niezwykle uczciwy, prawdziwy i poruszający. W drugim roku pracy nad filmem z Andrzejem Celińskim Hanna Polak zdecydowała się na profesjonalną karierę filmową i podjęła płatne studia na wydziale operatorskim Moskiewskiej Szkoły Filmowej WGIK. W 1997 roku Hanna Polak założyła fundację Aktywnej Pomocy Dzieciom. Oddziały fundacji mają swą siedzibę w Rosji, Polsce, Norwegii, Szwecji oraz Anglii. Wszystkie zajmują się organizowanie pomocy bezdomnym dzieciom. Andrzej Celiński jest reżyserem teatralnym i filmowym, aktorem scenarzystą, dwukrotnym absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (Wydział Aktorski (1984) i Wydział Reżyserii (1995), zdobywcą wielu wyróżnień i nagród w dziedzinie teatru i filmu. Na prośbę Hanny Polak podjął się napisania scenariusza i wyreżyserowania filmu, który miał za swoje główne zadanie zdobycie funduszy na prowadzoną przez Hannę Polak działalność charytatywną.

Linki zewnętrzne