Dzierzgoń (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzierzgoń
Dzierzgoń
Dzierzgoń
Lokalizacja Europa
 Polska
Źródło okolice Wielkiego Dworu
Ujście jezioro Druzno
Długość 45 km
Rzeki Polski

Dzierzgoń (niem. Sorge) – rzeka Pojezierza Iławskiego, przepływająca przez województwo warmińsko-mazurskie.

Bierze swój początek na wysokości 125 m n.p.m. Przepływa przez obszary Pojezierza Iławskiego i depresję Żuław, uchodząc do jeziora Druzno. Rzekę Dzierzgoń można - ze względu na jej charakter - podzielić na dwa odcinki: wysoczyznowy, kręty o szybkim przepływie i dużym spadku, oraz odcinek znajdujący się poniżej miasta Dzierzgoń, gdzie rzeka wyrównuje swój bieg i znacznie zmniejsza prędkość przepływu, stając się typowym ciekiem nizinnym płynącym w wałach przeciwpowodziowych.

Według niektórych (nieoficjalnych) źródeł przepływ rzeki zalicza się do przepływu rzeki Elbląg wypływającej z akwenu jeziora Druzno i uchodzącej do Zalewu Wiślanego.

Długość: 45 km[potrzebne źródło]

Przebieg rzeki[edytuj | edytuj kod]

Za przebieg źródłowy (górny) uznaje się odcinek od Wielkiego Dworu do Myślic. Odcinek środkowy przebiega meandrami na wschód, zachód i południe od Dzierzgonia przez Stare Miasto. Natomiast odcinek ujściowy (dolny) przebiega przez depresyjny odcinek Żuław Elbląskich na północ od Dzierzgonia przez Bągart, Stare Dolno i Dzierzgonkę. Odcinek ten był dawniej żeglowny (w 1944/45 rejsy statków Elbląg - Żukowo - Dzierzgonka, wcześniej nawet do Starego Dolna i Bągartu)[1]. W latach 50. i 60. statki spacerowe białej floty z Elbląga docierały do miejscowości Brudzędy Wielkie (poniżej Starego Dolna)[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Rzeka Dzierzgoń - locja Piotra Saleckiego dla wodniaków

Przypisy