Dzika Orlica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Jakub Łuczak (dyskusja | edycje) o 22:00, 7 cze 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa}}}
[[Plik:{{{zdjęcie}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{opis zdjęcia}}}]]
{{{opis zdjęcia}}}
Kontynent

Europa

Państwo WD: Czechy, Polska
Lokalizacja

{{{lokalizacja}}}

{{{rodzaj cieku}}}
Długość 99,3 km
Spadek

{{{spadek}}}

Powierzchnia zlewni

{{{powierzchnia zlewni}}} km²

Średni przepływ

{{{średni przepływ}}} m³/s {{{miejsce przepływu}}}

Źródło
Miejsce {{{źródło: miejsce}}}
Wysokość

{{{źródło: wysokość}}}

Współrzędne

Nieprawidłowe parametry: {{{{źródło: współrzędne}}}|type:landmark}

Ujście
Recypient Orlica, Cicha Orlica, Czarny Potok (dopływ Dzikiej Orlicy)
Miejsce

{{{ujście: miejsce}}}

Wysokość

{{{ujście: wysokość}}}

Współrzędne

Nieprawidłowe parametry: {{{{ujście: współrzędne}}}|type:landmark}

Mapa
[[Plik:{{{mapa}}}|240x240px|alt=Mapa rzeki|]]
{{{opis mapy}}}
Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{źródło: współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{ujście: współrzędne}}}}

Dzika Orlica (czes. Divoká Orlice, niem. Wilde Adler, Erlitz) – rzeka w Sudetach, rozdzielająca Góry Bystrzyckie od Orlickich, dopływ Orlicy, należy do dorzecza Łaby i zlewiska Morza Północnego. Źródła w rejonie Torfowiska pod Zieleńcem. Płynie początkowo na południe, później na południowy-wschód. Na odcinku 29,5 kilometra (od Lasówki do Lesicy) wzdłuż rzeki biegnie granica Polski i Republiki Czeskiej. Ten sam odcinek stanowi też południowo-zachodnią granicę ziemi kłodzkiej.

W dolinie po polskiej stronie położone są wsie: Lasówka, Mostowice, Rudawa, Niemojów, Lesica, które tworzą ciąg osadniczy, gdzie obecnie ze względu na niekorzystne położenie postępuje wyludnianie się wsi (z wyjątkiem Lasówki, która pełni funkcję letniskową).

Na terenie Czech skręca na południe i płynie przełomową doliną przez Rezerwat przyrody Ziemska brama (czes. Přírodní rezervace Zemská brána), miejscowości Klášterec nad Orlicí i Pastviny, po czym skręca na zachód. Płynie przez miasto Žamberk, miejscowości Litice, Potštejn, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí i Častolovice. Na wysokości miejscowości Albrechtice nad Orlicí łączy się z Cichą Orlicą (czes. Tichá Orlice) w drugą co do wielkości rzekę wschodnich Czech – Orlicę (czes. Orlice).

Dolina Orlicy uchodziła dawniej za krajobrazowy odpowiednik dolin alpejskich.

W rzece żyją m.in. pstrąg potokowy, głowacz białopłetwy, minóg strumieniowy.

Dolina Dzikiej Orlicy po stronie czeskiej jest obszarem sieci Natura 2000 (po stronie polskiej jest obszarem projektowanym).

Dopływy

Bibliografia

  1. Staffa M; (red.) 1992. Słownik geografii turystycznej Sudetów. T.14. Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Wyd. PTTK "Kraj", Warszawa-Kraków.ISBN 8370053408
  2. M.Gałowski; Przewodnik turystyczny: "Góry Bystrzyckie i Orlickie"; Ofic. Wydawnicza "Brama"; Kłodzko 2007r.; ISBN 9788360549049
  3. S.Namysł; mapa turystyczna ; "Góry Bystrzyckie i Orlickie";skala 1:40 000; Wyd. "PLAN"; Wrocław 2004r.; ISBN 8388049705