EADS Harfang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eagle I SIDM
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Francja

Producent

EADS
IAI

Typ

UAV

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Historia
Data oblotu

11 września 2006

Lata produkcji

2009 wprowadzony na uzbrojenie

Dane techniczne
Napęd

1 x silnik benzynowy Rotax 914

Moc

84,5 kW

Wymiary
Rozpiętość

16,6 m

Długość

8,9 m

Masa
Użyteczna

250 kg

Startowa

1 150 kg

Osiągi
Prędkość maks.

220 km/h

Pułap

10 000 m

Długotrwałość lotu

20 h (po zmniejszeniu masy aparatu)

Dane operacyjne
Użytkownicy
Francja
Rzuty
Rzuty samolotu

EADS Harfang / Eagle I SIDM (Système Intérimaire de Drone MALE - Moyenne Altitude Longue Endurance) – francuski bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle), będący daleko idącą modyfikacją izraelskiego bezzałogowego samolotu rozpoznawczego IAI Heron.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Eagle jest zmodyfikowanym przez firmę EADS izraelskim bezzałogowym aparatem latającym IAI Heron. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie francuskiego lotnictwa wojskowego i holenderskich sił zbrojnych na bezzałogowy aparat rozpoznawczy latający na średnich wysokościach i długim czasie działania, program budowy samolotu otrzymał nazwę EUROMALE (European Medium Altitude Long Endurance).

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Eagle jest kompozytowym samolotem dwubelkowym z kadłubem umieszczonym centralnie, na końcu którego znajduje się silnik napędzający śmigło pchające. Aparat startuje i ląduje na sposób samolotowy, posiada trójgoleniowe podwozie, start i lądowanie Eagle może wykonywać w pełni autonomicznie. W skład wyposażenia rozpoznawczego wchodzi kamera telewizyjna i termowizyjna, dalmierz laserowy i radar z syntetyczną aperturą, umożliwiający wykrywanie ruchomych celów naziemnych. SIDM posiada również system łączności satelitarnej i łącze danych umożliwiające przekazywanie obrazu w czasie rzeczywistym do naziemnego stanowiska kontroli lotu. Eagle jest zdolny do wymiany informacji i danych z innym aparatem, dzięki czemu mogą one operować praktycznie w niegraniczonym czasie nad ziemią.

Służba[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2009 roku Eagle został przyjęty na uzbrojenie francuskich sił powietrznych, już 3 lutego tego samego roku trzy aparaty wraz ze stacją kontroli naziemnej trafiły do bazy Bagram w Afganistanie wspierając swoją obecnością francuski komponent sił ISAF. Pierwszą bojową misję Eagle odbył 17 lutego 2009 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]