EB (piwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

EB Specjal Pils – popularna w latach 90. XX wieku marka jasnego piwa produkowana w browarach w Elblągu i Braniewie. Znak towarowy EB od 1998 roku należy do spółki Grupa Żywiec S.A.

Butelka piwa EB z roku 2012. Tu widoczna etykieta główna i krawatka w j. angielskim

Historia[edytuj | edytuj kod]

Marka piwa EB pojawiła się na polskim rynku w 1993 roku. W latach 1993-1998 piwo pod tą nazwą było produkowane przez polsko-australijską spółkę joint venture Elbrewery Company Limited.

Było to pierwsze w Polsce piwo typu lager, które swój sukces zawdzięczało nie konsumentom, ale w głównej mierze sprawnym działaniom marketingowym oraz wysokobudżetowej kampanii reklamowej. W połowie lat 90. XX wieku było to najlepiej sprzedające się piwo w Polsce, którego produkcję szacowano na kilka milionów hektolitrów rocznie.

W 1998 roku po połączeniu się spółek Zakłady Piwowarskie w Żywcu S.A. i spółki Brewpole BV marka stała się własnością Grupy Żywiec S.A.. Od tego czasu widoczny był znaczny spadek sprzedaży piwa marki EB. W 2003 roku zaprzestano produkcji piwa na rynek polski ograniczając ją tylko na eksport.

Obecnie marka piwa EB jest produkowana w Browarze w Elblągu, i ma charakter wyłącznie piwa eksportowego. Dystrybuowana jest do: Niemiec, Kanady, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]