Empik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z EMPiK)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Empik
Empik
największy salon Empik w Warszawie
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Data założenia 1991
Państwo  Polska
Siedziba 00-017 Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122
Numer KRS 0000005327
Prezes Olaf Szymanowski
Kapitał zakładowy 43 848 922,00 zł
Strona internetowa

Empik – działająca w Polsce sieć sprzedaży książek, wydawnictw muzycznych, filmów, gier, programów i akcesoriów komputerowych oraz prasy, a także biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, artykułów wyposażenia wnętrz i kulinarnych, gadżetów podróżniczych, zabawek kreatywnych i łamigłówek, przyborów fitness i spa.

Historia sieci[edytuj | edytuj kod]

Historia empików sięga istniejących w okresie PRL-u Klubów Międzynarodowej Prasy i Książki. Spółka Empik powołana została do życia w 1991 przez Jacka Dębskiego (z ramienia RSW Prasa-Książka-Ruch), biznesmena Janusza Romanowskiego i Ronny Brucknera. RSW Prasa-Książka-Ruch wniósł do spółki 74 placówki KMPiK[1]. W 1994 firmę Empik Sp. z o.o. nabył od Skarbu Państwa koncern Eastbridge N.V. z siedzibą w Holandii.

Empik dziś[edytuj | edytuj kod]

Empik w PoznaniuArkadia

W 2011 roku sieć działała w ramach należącego do Eastbridge NFI Empik Media & Fashion (wcześniej NFI Hetman), grupy zarządzającej w Polsce również markami Aldo, Esprit, Chanel, Clarins, Dior, Mexx, Sephora, Zara, Shiseido i Smyk. Przez pierwsze lata działalności empiki posiadały działy perfumeryjne; obecnie są to zazwyczaj niezależne sklepy w obrębie tego samego centrum handlowego. Z końcem lat 90. XX wieku, działy multimediów posiadały kawiarenki internetowe i proponowały korzystanie z gier komputerowych za opłatą.

Na dzień 1 czerwca 2013 Empik posiadał blisko 190 salonów w Polsce[2]. Część z nich to wielopoziomowe domy handlowe typu megastore.

W 2012 prezesem Empiku został Olaf Szymanowski[3]. 2 lutego 2015 stanowisko prezesa objęła Ewa Szmidt-Belcarz[4]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

14 lutego 2012 roku w salonie Empik Junior w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej padł rekord długości spotkania publiczności z gwiazdą, czyli artystą będącym gościem Empiku (8 godzin, do godziny 2 w nocy) oraz rekord najdłuższej kolejki po autograf w historii istnienia salonów Empik w Polsce. Kolejka wypełniła szczelnie całą przestrzeń obiektu, a bohaterką rekordowego spotkania w Walentynki była wokalistka Edyta Górniak promująca swoją nową płytę[5].

Przypisy

  1. Rzeczpospolita (ISSN 0208-9130) z dn. 13.04.2001: Egzekucja Jacka Dębskiego.
  2. Profil działalności.
  3. Zarząd.
  4. Oficjalna strona Empik, podstrona nt. mianowania [1]
  5. Źródło www.empik.com dnia 15 lutego 2012.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]