EUROAVIA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
EUROAVIA
Europejskie Stowarzyszenie Studentów Lotnictwa i Kosmonautyki
Język roboczy

angielski

Siedziba

Delft (Holandia)

Członkowie

1300

Prezes

Marco Lo Cascio

Utworzenie

1959

Strona internetowa

EUROAVIA, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Lotnictwa i Kosmonautyki (ang. European Association of Aerospace Students) – ogólnoeuropejska organizacja studencka mająca źródła w przedmiotach związanych z lotnictwem, kosmosem i inżynierią.

EUROAVIA została utworzona w 1959 roku i obecnie jest stowarzyszeniem na prawie duńskim. Stowarzyszenie składa się z 32 grup lokalnych w 16 krajach europejskich licząc w sumie około 1300 członków.

Celem wszystkich działań EUROAVII jest wzmocnienie więzi między studentami a przemysłem lotniczym, jak również pobudzanie wymiany kulturalnej między członkami. Co więcej, organizacja pragnie zwiększyć świadomość potencjału istniejącego w studentach lotnictwa, dlatego prezentuje się na poziomie międzynarodowym.

Stowarzyszenie bezustannie organizuje międzynarodowe zebrania, warsztaty i sympozja. Członkowie EUROAVII spotykają się dwa razy do roku na zebraniach ogólnych i corocznych warsztatach. Najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem jest Design Workshop (Warsztaty Projektowania).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Logo 50. rocznicy założenia EUROAVII

W roku 1956 w Akwizgranie grupa studentów zdała sobie sprawę z niestabilnej sytuacji przemysłów lotniczego i kosmicznego z powodu braku współpracy z pozostałymi gałęziami przemysłu. Po długich dyskusjach pomiędzy studentami z Niemiec, Francji i Holandii zostało znalezione rozwiązanie polegające na współpracy przemysłów lotniczego i kosmicznego poszczególnych krajów, które będzie powodowało ich wzmocnienie. Wizja grupy została wtedy określona jako zjednoczenie wszystkich europejskich studentów lotnictwa pomoże w zrealizowaniu tej europejskiej współpracy.

Została rozpoczęta aktywna korespondencja z profesorami w Belgii, Francji i Holandii. Następujące zdania służyły jako wprowadzenie:

„Zasoby jakie są potrzebne do rozwoju przemysłów lotniczego i kosmicznego nie będą mogły być w przyszłości zapewnione przez żaden z krajów samodzielnie. Niezmiernie ważne jest więc rozwiązywanie ważkich problemów i wyzwań razem poprzez współpracę pomiędzy cywilnymi i wojskowymi organizacjami w rządach, badaniach i siłach zbrojnych, jak również na uniwersytetach Europy”.

Mimo że profesorowie zostali poproszeni o poinformowanie studentów o chęci utworzenia ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia, odpowiedzieli jedynie studenci z Paryża i Delftu. Tym samym zrobiony został pierwszy krok w celu przekroczenia granic. W pierwszej połowie 1958 roku grupa z Akwizgranu zebrała czternaścioro aktywnych i zmotywowanych studentów. Nawiązanie osobistych kontaktów rozpoczęło się podczas wizyty duńskich i francuskich studentów. Dalsza współpraca została nawiązana podczas wizyt we Francji, Włoszech i Holandii.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Współczesna struktura EUROAVII składa się z trzech filarów: The International Board, Affiliated Societies i Working Groups. International Board (IB) reprezentuje EUROAVIĘ na poziomie europejskim. IB jest nominowany podczas corocznego EMEAC (Electoral Meeting of the EUROAVIA Congress), który zwykle odbywa się w kwietniu lub maju. Nominowani tworzą Designated International Board (DIB) przygotowujący plan biznesowy i finansowy przed przejęciem po poprzednikach prac nad AMEAC (Annual Meeting of the EUROAVIA Congress) w październiku. Studenci z grup lokalnych biorą udział w tych dwóch zebraniach. W przypadku szczególnych, długotrwałych projektów zostało utworzonych kilka grup roboczych. Mają one niezależność finansową i decyzyjną i składają sprawozdania na zebraniach EUROAVII. Niektóre z nich zostały utworzone bezterminowo.

International Board (IB)[edytuj | edytuj kod]

International Board pełni wiodącą rolę w stowarzyszeniu na szczeblu europejskim. Nadzoruje on działania międzynarodowe członków, kontroluje budżet i jest odpowiedzialny za wszelkie kontakty zewnętrzne stowarzyszenia na szczeblu międzynarodowym. IB zwykle składa się z pięciu członków. Jest zarządzany przez przewodniczącego, którego wspierają sekretarz, skarbnik oraz dwóch członków kierownictwa.

Stowarzyszenia powiązane[edytuj | edytuj kod]

Kraje i miasta z Grupami Lokalnymi

32 grupy lokalne w 16 krajach europejskich działają niezależnie we własnym środowisku i są głównie związane ze swoimi szkołami wyższymi.

Miasta posiadające grupy lokalne: Akwizgran, Ankara, Ateny, Belgrad, Brunszwik, Brema, Bukareszt, Budapeszt, Kluż-Napoka, Covilhã, Delft, Drezno, Hamburg, Helsinki, Stambuł, Kijów, Leuven, Lizbona, Mediolan, Monachium, Neapol, Palermo, Paryż, Patras, Piza, Rzeszów, Sewilla, Stuttgart, Terrassa, Turyn i Zagrzeb.

Grupa lokalna w Madrycie aktualnie nosi status Przewidywanego Stowarzyszenia Powiązanego, co oznacza że jest w trakcie procesu przyłączania do stowarzyszenia.

Kraj Szkoła wyższa
Belgia Katholieke Universiteit Leuven
Chorwacja Uniwersytet w Zagrzebiu
Finlandia Helsinki University of Technology
Francja EPF – École d’ingénieurs
Grecja Politechnika Narodowa w Atenach, University of Patras
Hiszpania Polytechnic University of Catalonia, University of Seville, Technical University of Madrid
Holandia Uniwersytet Techniczny w Delfcie, Inholland University of Applied Sciences
Niemcy RWTH Aachen, Braunschweig University of Technology, Bremen University of Applied Sciences, Dresden University of Technology, Hamburg University of Technology Technical University of Munich, University of Stuttgart
Polska Politechnika Rzeszowska
Portugalia Technical University of Lisbon, University of Beira Interior
Rumunia Polytechnic University of Bucharest, Technical University of Cluj-Napoca
Serbia University of Belgrade
Turcja Istanbul Technical University, Middle East Technical University
Ukraina Kiev Polytechnic Institute
Węgry Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny w Budapeszcie
Włochy Politecnico di Milano, University of Naples, University of Palermo, University of Pisa, Polytechnic University of Turin

Byłe grupy lokalne to Berlin, Londyn, Southampton, Haarlem, Sztokholm, Wiedeń, Hajfa, Warszawa, Madryt i Tuluza.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Odniesienia zewnętrzne

Portale społecznościowe

Grupy lokalne EUROAVII