Ed Miliband

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ed Miliband
Ed Miliband 2012
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1969
Londyn
Lider Partii Pracy
Przynależność polityczna Partia Pracy
Okres urzędowania od 25 września 2010
Poprzednik Harriet Harman (p.o.)
Wielka Brytania Minister Energii i Klimatu Wielkiej Brytanii
Przynależność polityczna Partia Pracy
Okres urzędowania od 3 października 2008
do 11 maja 2010
Poprzednik nowy urząd
Następca Chris Huhne

Ed Miliband, właśc. Edward Samuel Miliband (ur. 24 grudnia 1969 w Londynie) – brytyjski polityk, lider Partii Pracy, lider opozycji, były minister energii i klimatu.

Jest młodszym o cztery lata bratem Davida Milibanda, byłego szefa brytyjskiej dyplomacji. Byli oni pierwszym rodzeństwem zasiadającym w tym samym gabinecie od 1938 (członkami gabinetu byli wówczas Edward i Oliver Stanleyowie). Jest synem belgijskiego (o polsko-żydowskich korzeniach) marksisty-teoretyka Ralpha Milibanda i Marion Kozak, Polki żydowskiego pochodzenia.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Ukończył filozofię, politologię i ekonomię na Corpus Christi College w Oksfordzie, a następnie studia magisterskie z ekonomii w London School of Economics. Karierę zawodową zaczynał jako dziennikarz telewizyjny, ale szybko skusiła go polityka, gdzie zajął się pisaniem przemówień i asystowaniem najpierw Harriet Harman, a następnie (od 1994) Gordonowi Brownowi, wówczas Kanclerzowi Skarbu w gabinecie cieni. Gdy w 1997 jego pryncypał trafił do rządu, Miliband kontynuował pracę jako jego asystent i doradca ekonomiczny.

W 2005 opuścił ministerstwo i postanowił ubiegać się, z powodzeniem, o mandat w Izbie Gmin. Został wybrany z okręgu Doncaster North. Rok później został parlamentarnym sekretarzem w Urzędzie Gabinetu. W 2007 Gordon Brown, już jako szef rządu, awansował swojego wieloletniego współpracownika na szefa Urzędu, a także powołał go na głównie prestiżowe, lecz gwarantujące miejsce w Gabinecie, stanowisko Kanclerza Księstwa Lancaster. W 2008 stanął na czele nowo utworzonego Ministerstwa Energii i Klimatu[1]. Stanowisko to utracił po zmianie rządu wskutek wyborów w 2010.

25 września 2010 został wybrany na nowego lidera Partii Pracy[2]. W wyścigu o tę funkcję jego głównym konkurentem był jego brat, David.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]