Edith Mary Tolkien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Edith Mary Tolkien (ur. 21 stycznia 1889, zm. 29 listopada 1971) – żona J. R. R. Tolkiena.

Urodziła się w Gloucestershire jako córka Frances Bratt, niezamężnej córki szewca. Nazwisko ojca Edith pozostaje nieznane. Była utalentowaną pianistką, jednak jej matka nigdy nie rozwijała jej talentu.

Pierwsze spotkanie Edith i Johna Tolkiena miało miejsce gdy mieli oni 19 (Edith) i 16 lat (John). Ich związek nie został jednak zaakceptowany przez ojca Francisa Xaviera Morgana, który opiekował się braćmi Tolkienami po śmierci ich matki. Myśląc o edukacji Johna zabronił mu się spotykać z Edith do czasu 21 urodzin. W czasie ich rozłąki Tolkien zdążył dostać się na studia w Oksfordzie.

Grób Edith i J.R.R. Tolkiena w Oxfordzie

Kiedy nadeszła chwila 21 urodzin Tolkiena, John wysłał list do Edith z pytaniem: "Czy za niego wyjdzie". Edith odpisała że jest już zaręczona z kim innym, ponieważ nie wierzyła że John dotrzyma słowa i do niej powróci. Tolkien przekonał Edith by ta zerwała zaręczyny i wyszła za niego. Tutaj napotkali się na kolejny problem - Tolkien był wyznania katolickiego, zaś Edith należała do kościoła anglikańskiego. Edith nawróciła się na wiarę katolicką. Ślub miał miejsce 22 marca 1916 roku.

Wkrótce potem John wyruszył na front do Francji, skąd jednak prędko wrócił zarażony gorączką okopową.

"Tymczasem 16 listopada 1917 roku Edith urodziła ich pierwszego syna, którego na cześć księdza Francisa nazwano John Francis Reuel. W kolejnych latach urodzili się: w październiku 1920 - Michael Hilary Reuel, w listopadzie 1924 - Christopher Reuel, wreszcie w 1929 roku córka Priscilla Mary. Okres po narodzinach pierwszego syna pełen był szczęśliwych chwil - podczas wycieczek w okoliczne lasy Edith śpiewała i tańczyła dla Tolkiena. Tak powstała w umyśle autora opowieść o wielkiej miłości śmiertelnika Berena i pięknej, nieśmiertelnej elfki Lúthien, którą to historię można traktować jako główny wątek Silmarillionu."

Edith Tolkien zmarła 29 listopada 1971 roku w wieku 82 lat. Została pochowana w katolickiej części cmentarza Jordan Hill w Oxfordzie. John został pochowany w tym samym miejscu. Na płycie grobowej znajdują się ich nazwiska, a także imiona – Beren i Lúthien – znak wiecznie trwającej miłości.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]