Edward Elric

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Edward Elric (jap. エドワード・エルリック Edowādo Erurikku?) – fikcyjny tytułowy bohater mangi oraz anime Fullmetal Alchemist. Na początku mangi ma około 15 lat, blond włosy (zwykle związane w warkoczyk) i złote oczy. Jest dość niski jak na swój wiek i na wszelkie uwagi na ten temat reaguje bardzo impulsywnie. Zwykle ma na sobie czarne ubranie i czerwony płaszcz oraz czarne buty na grubej podeszwie. Zamiast prawej ręki i lewej nogi ma automatyczną zbroję. Nienawidzi mleka i nazywania go kurduplem.

Edward wraz ze swoim bratem Alphonsem podjął próbę przywrócenia do życia swej nieżywej matki Trishy, która zmarła z powodu ciężkiej choroby, o której nie chciała powiedzieć dzieciom. Alchemiczny proces zakończył się jednak niepowodzeniem. Bracia otworzyli tzw. Bramę - interpretowaną jako wrota śmierci - która w myśl zasady równowartej wymiany (jap. tōka-kōkan) zabrała lewą nogę Edwarda, a Alphonse'a wciągnęła w całości w siebie. Edward chcąc ratować Alphonse'a, poświęcił swoją prawą rękę. Udało mu się osadzić duszę brata w starej zbroi stojącej nieopodal kręgu, który nakreślili. W miejsce utraconych kończyn Ed zainstalował metalowe protezy wykonane przez swoją przyjaciółkę, protetyczkę Winry. Pragnąc przywrócić Alowi prawdziwe ciało postanowił zostać Państwowym Alchemikiem. Jako dwunastolatek przeszedł pomyślnie egzaminy uprawniające go do noszenia tego tytułu. Otrzymał przydomek Stalowy Alchemik (jap. 鋼の錬金術師 Hagane no Renkinjutsushi?).

Po otrzymaniu licencji wyrusza wraz z bratem w podróż, która ma na celu odnalezienie legendarnego Kamienia Filozoficznego, który ma moc przywrócenia im utraconych ciał. Na swojej drodze spotyka sztucznych ludzi - homonkulusy, którzy jednak starają się, by Edowi nie stało się nic złego, gdyż chcą go "złożyć w ofierze". Bracia Elric, chcąc dowiedzieć się o nich czegoś więcej, angażują w sprawę podpułkownika Hughesa. Gdy zostaje on zamordowany, Ed zdaje sobie sprawę, że stało się to z ich powodu. Bracia jeszcze usilniej starają się zdobyć informacje ale tak, żeby nikomu już nie stała się krzywda. W ich staraniach wspierają ich Winry i jej babcia, pułkownik Roy Mustang i jego podkomendni, major Alex Louis Armstrong oraz mistrz - Izumi Curtis.

W anime Ed przechodzi na drugą stronę bramy i zostaje osadzony w ciele jednego z chłopców mieszkających w naszym świecie. Gdy ginie pod tą postacią, wraca do swojego świata. Toczy tam walkę z homunkulusem Envy i zostaje przez niego zabity. Jego brat Al dzięki sile Kamienia Filozoficznego wskrzesza Edwarda, jednak za cenę swojego życia. Zrozpaczony Ed przywołuje go z powrotem, poświęca jednak jego wspomnienia i musi przejść za bramę. Zostaje uwięziony w naszym świecie, jednak wciąż szuka sposobu na powrót do domu.

W filmie pełnometrażowym "Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa" Edward wraca do Amestris, jednak gdy zagraża mu armia z naszego świata porzuca swój kraj, by zamknąć bramy. Alphonse nie chce jednak opuszczać dopiero co odzyskanego brata i udaje się razem z nim na Ziemię.