Egain forecasting

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Egain forecasting jest metodą regulacji temperatury w ogrzewanych budynkach, polegającą na wyliczaniu zapotrzebowania na energię cieplną, która powinna być dostarczona do budynku w jednostce czasu. Dzięki wykorzystaniu danych o strukturze fizycznej budynku oraz danych meteorologicznych pochodzących z lokalnej prognozy pogody (temperatura zewnętrzna, siła i kierunek wiatru, a także nasłonecznienie), następuje wyliczenie zapotrzebowania na energię cieplną. W przypadku tradycyjnej regulacji temperatury w budynkach, pod uwagę brana jest jedynie aktualna temperatura zewnętrzna.

Podstawą opracowania metody Egain forecasting stał się w matematyczny model bilansu energetycznego (ENLOSS) opracowany przez profesora Rogera Taeslera[1] ze Szwedzkiego Instytutu Meteorologiczno-Hydrologicznego we współpracy z Thorbjörnem Geiserem i Stefanem Berglundem[2]. Dwaj ostatni pracują w firmie eGain Sweden AB. Metodę regulacji temperatury bazującą na prognozie pogody zaczęto stosować pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia.

Do roku 2010 włącznie, metoda przewidywania zapotrzebowania na energię cieplną została wdrożona w budynkach mieszkalnych oraz lokalach użytkowych o łącznej powierzchni około siedmiu milionów metrów kwadratowych. Dane szacunkowe wskazują, że redukcja przeciętnego rocznego zużycia energii cieplnej wynosi 10 – 15 kWh/m². Ponieważ metoda regulacji temperatury w oparciu o prognozę pogody zawiera informacje na temat przyszłego zapotrzebowania na ciepło, nie wyklucza stosowania innych metod podnoszących efektywność energetyczną i zawsze może stanowić rozwiązanie podstawowe.

eGain Forecasting w praktyce[edytuj | edytuj kod]

Praktyczne zastosowanie metody regulacji pogodowej polega na wykorzystaniu odbiornika prognozy pogody, który wysyła i odbiera dane pogodowe przy pomocy sieci GPRS lub GSM. Odbiornik prognozy pogody wpływa na pracę regulatora węzła cieplnego, który z kolei reguluje temperaturę w instalacji grzewczej w danym budynku.

Ostatnio wraz z odbiornikami prognozy pogody zaczęto stosować zdalne rejestratory klimatyczne. Rejestratory klimatyczne mierzą z dużą dokładnością temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a zmierzone wartości przesyłają w czasie rzeczywistym do odbiorników prognozy pogody, z którymi są sprzężone. To przełomowe rozwiązanie techniczne oznacza dla użytkowników metody regulacji pogodowej jeszcze bardziej dokładny przegląd sytuacji oraz lepsze możliwości zarządzania energią.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Taesler, R. (1990/91) Climate and Building Energy Management. Energy and Buildings, Vol. 15-16, pp 599 - 608.
  2. United States Patent 6098893 Comfort control system incorporating weather forecast data and a method for operating such a system'(Wynalazca Stefan Berglund)' [1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

eGain