Ein HaNaciv

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ein HaNaciv
עין הנצי"ב
Religijny college dla kobiet Midreszet Ein HaNaciv
Religijny college dla kobiet Midreszet Ein HaNaciv
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jizreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Źródeł
Wysokość - 143 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

560
Kod pocztowy 10805
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Ein HaNaciv
Ein HaNaciv
Ziemia 32°28′13″N 35°30′09″E/32,470278 35,502500
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Ein HaNaciv (hebr. עין הנצי"ב; oficjalna pisownia w ang. Ein HaNatziv; pol. Wiosna Naciv) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Doliny Źródeł, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Religijnych Kibuców (HaKibbutz HaDati).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc jest położony na wysokości 143 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinie Bet Sze'an, będącej częścią Rowu Jordanu w Dolnej Galilei. Okoliczny teren jest stosunkowo płaski, opada jednak w kierunku wschodnim w depresję rzeki Jordan. Jedynymi niewielkimi wzgórzami są wzgórza pochodzenia ludzkiego, takie jak Tel Rechov na południe od kibucu i Tel Cemed na północny wschód od kibucu. Wokół osady znajdują się liczne źródła, których wody są odprowadzane do sztucznych stawów hodowlanych. Na wschód od kibucu płynie strumień Avoka, a na południowym zachodzie strumień Moda. W jego otoczeniu znajdują się miasto Beit Szean, kibuce Neve Eitan, Maoz Chaim, Kfar Ruppin, Sde Elijahu, Szluchot i Reszafim, oraz moszawy Tel Teomim i Rechov.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Ein HaNaciv jest położony w Samorządzie Regionu Doliny Źródeł, w Poddystrykcie Jizreel, w Dystrykcie Północnym.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami kibucu są wyłącznie Żydzi[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kibuc Ein HaNaciv około 1946
Kibuc Ein HaNaciv około 1946

Pierwotnie w okolicy tej istniały dwie arabskie wioski Farwana i Umm Adżra. Pierwsza z nich została wysiedlona i zniszczona przez żydowskich żołnierzy Hagany w dniu 11 maja 1948 podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny[3]. Natomiast druga została wysiedlona i zniszczona w dniu 31 maja 1948 podczas I wojny izraelsko-arabskiej[4]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne. W 1938 w brytyjskim Mandacie Palestyny sformowała się grupa religijnych żydowskich osadników, którzy pochodzili z Niemiec. Wszyscy byli członkami młodzieżowego ruchu religijnego Bnei Akiva. Przez osiem lat zdobywali doświadczenie, ucząc się rolnictwa w rejonie miejscowości Riszon le-Syjon. W dniu 17 stycznia 1946 założyli kibuc Ein HaNaciv. W kolejnych latach dołączyli do nich żydowscy imigranci z Francji, Czechosłowacji i Beneluxu[5].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa kibucu wywodzi się od pierwszych liter rabina Naftali Cwi Jehuda Berlin z Wołożyna, który był jednym z największych rosyjskich rabinów pod koniec XIX wieku. Wspierał on działalność syjonistycznej organizacji Chowewej Syjon[6].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przedszkole. Dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w sąsiednim kibucu Sde Elijahu. Dodatkowo w kibucu znajduje się religijny college dla kobiet Midreszet Ein HaNaciv[7]. Kibuc prowadzi także intensywne kursy nauki języka hebrajskiego (ulpan) przeznaczone głównie dla Francuzów, którzy pragną dokonać konwersji na Judaizm[8].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W kibucu znajduje się dom kultury z biblioteką. Działa tutaj lokalny oddział młodzieżowego ruchu Bnei Akiva. W kibucu znajduje się basen pływacki, boisko do piłki nożnej, korty tenisowe oraz sala sportowa.

Religia[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest synagoga. Ein HaNaciv wraz z sąsiednimi osadami Szluchot, Sde Elijahu i Tirat Cvi tworzy blok religijnych kibuców.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na intensywnym rolnictwie i sadownictwie. Uprawy polowe opierają się głównie na zbożach, a w sadach uprawia się daktylowce i oliwki. Tutejsza hodowla bydła liczy około 1 tys. sztuk. Dodatkowo jest farma drobiu oraz stawy hodowlane[9].

Z przemysłu w kibucu działa zakład Palziv, produkujący wyroby z tworzyw sztucznych[10]. Firma Tamar produkuje zasłony na bimy dla potrzeb związków wyznaniowych[11].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Kibuc utrzymuje przychodnię zdrowia i dom opieki nad osobami starszymi. Jest tu także sklep wielobranżowy, pralnia i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z kibucu wyjeżdża się na północny wschód na drogę nr 6678, którą jadąc na północny zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą nr 90, lub jadąc na południowy wschód dojeżdża się do kibucu Sde Elijahu, i dalej do kibucu Tirat Cvi.

Przypisy

 1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 3. Welcome To Farwana (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 4. Welcome To Umm 'Ajra (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 5. Ein HaNaciv (hebr.). W: Bet-Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 6. Ein HaNaciv (hebr.). W: Samorząd Regionu Doliny Bet Shean [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 7. Midreshet Ein HaNatziv (ang.). W: Midreshet Ein HaNatziv [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 8. Conversion Ulpan on a Religious Kibbutz (hebr.). W: Religious Kibbutz Movement [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 9. Ein HaNaciv (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 10. Palziv Group (ang.). W: Palziv Group [on-line]. [dostęp 2012-05-10].
 11. Tamar (hebr.). W: Tamar [on-line]. [dostęp 2012-05-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]