Einhard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iluminacja z XIII-wiecznego manuskryptu Vita Karoli Magni

Einhard (ur. ok. 775 w Dolinie rzeki Men, zm. 14 marca 840 w Seligenstadt, obecnie Niemcy), frankijski biograf i kronikarz piszący w języku łacińskim.

Pochodził z średnio zamożnej rodziny rycerskiej osiadłej we wschodniej części frankijskiego imperium. Kształcił się w Fuldzie, która była wówczas wybitnym centrum nauki w imperium Karolingów.

Na dwór Karola Wielkiego, który gromadził wybitnych uczonych dostał się ok. roku 791 lub 792. Współpracował tam z Alkuinem i najwyraźniej ze względu na wybitne zdolności został Einhardowi powierzony nadzór nad budową królewskich zamków w Akwizgranie i w Ingelheim am Rhein. Einhard jest autorem biografii władcy - Vita Karoli Magni (Życie Karola Wielkiego, ok. 817-830), która przez większość średniowiecza była uważana za wzorzec w swoim gatunku. Nie był w pełni oryginalny, opierał się w większości na Swetoniuszu. Inne jego dzieła to żywoty świętych; zachowało się też 65 listów Einharda.

Przypuszcza się, że napisał również De adventu, moribus et superstitione Saxonorum (O przybyciu, obyczajach i przesadach Sasów), na które powołuje się Adam z Bremy.

Na początku panowania Ludwika Pobożnego odgrywał na dworze znaczną rolę polityczną, jako opiekun Lotara, którego Ludwik upatrywał na swego następcę. W czasie wojny dynastycznej (829-830), kiedy Lotar wystąpił przeciwko ojcu, Einhard z rodziną opuścił dwór. Dochody z nadanych mu wcześniej opactw pozwoliły na dostatni byt do końca życia, który wypełniała rozległa, częściowo zachowana korespondencja z naukowymi i literackimi przyjaciółmi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Einhard: Żywot Karola Wielkiego, przekład J. Parandowski. Wrocław: 1950.
  • Gustav Faber: Merowingowie i Karolingowie. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1994.
  • S. Fischer-Fabian: Karol Wielki, z serii: "Niezwykli Nieprzeciętni Niezapomniani". Warszawa: Świat Książki, 2002.
  • Jerzy Rajman: Encyklopedia średniowiecza. Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2006. ISBN 978-83-7435-263-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]