Ekspozycja kredytowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Ekspozycja kredytowa - oznacza bilansowe należności z tytułu kredytów i pożyczek, skupionych wierzytelności, czeków i weksli, zrealizowanych gwarancji, innych wierzytelności o podobnym charakterze oraz udzielone zobowiązania pozabilansowe.

Podział ekspozycji kredytowych[edytuj | edytuj kod]

 1. normalne – obejmuje ekspozycje kredytowe, w których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek nie przekracza 1 miesiąca, a sytuacja finansowo-ekonomiczna nie budzi zastrzeżeń
 2. pod obserwacją – obejmuje ekspozycje kredytowe, w których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 1 miesiąc i nie przekracza 3 miesięcy, a sytuacja finansowo-ekonomiczna dłużnika nie budzi zastrzeżeń, ale pojawiło się ryzyko w otoczeniu dłużnika.
 3. zagrożone, w tym:
  • poniżej standardu – obejmuje ekspozycje kredytowe, w których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 3 miesiące, ale nie przekracza 6 miesięcy, a sytuacja finansowo-ekonomiczna może stanowić zagrożenie terminowej spłaty ekspozycji.
  • wątpliwe – obejmuje ekspozycje kredytowe, w których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 6 miesięcy, ale nie przekracza 12 miesięcy, a sytuacja finansowo-ekonomiczna wskazuje iż dłużnik poniósł tak wysokie straty, że istotnie naruszyły one jego kapitał własny.
  • stracone – obejmuje:
   • ekspozycje kredytowe, w których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 12 miesięcy,
   • ekspozycje kredytowe wobec dłużników przeciw którym bank złożył wniosek o postępowanie egzekucyjne,
   • ekspozycje kredytowe wobec dłużników, których miejsce pobytu nie jest znane i majątek ich nie został ujawniony, a sytuacja finansowo-ekonomiczna spowodowała ogłoszenie upadłości dłużnika lub jest zła i nieodwracalna, więc kredyt nigdy nie zostanie spłacony.