Ekstraliga czeska w rugby (2009/2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
KB Extraliga 2009/2010
Gtk-go-back-ltr.svg 2008 2010/2011 Gtk-go-forward-ltr.svg
Szczegóły rozgrywek
Termin 29 sierpnia 200919 czerwca 2010
Mistrz Czech RC Slavia Praga

Ekstraliga czeska w rugby (2009/2010) (od nazwy głównego sponsora KB Extraliga) – siedemnasta edycja najwyższej klasy rozgrywkowej w rugby union w Czechach. Zawody odbywały się w dniach 29 sierpnia 200919 czerwca 2010.

Awans do tej edycji KB Extraligi uzyskały RC Brno Bystrc[1] oraz RC Zlín[2]. Obydwie te drużyny po sezonie spadły jednak z powrotem do niższej klasy rozgrywkowej – RC Zlín bezpośrednio, a RC Brno Bystrc po barażach z wicemistrzem I ligi, RC Olomouc[3].

Mistrzem kraju została Slavia Praga, która na praskim stadionie Synot Tip Aréna pokonała drużynę RC Tatra Smíchov 11:10[4][5]. Był to dla tej drużyny pierwszy tytuł od trzydziestu dziewięciu lat.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki ligowe prowadzone były w pierwszej fazie systemem kołowym według modelu dwurundowego w okresie jesień-wiosna. Druga faza rozgrywek dla czołowych czterech drużyn obejmowała mecze systemem pucharowym o mistrzostwo kraju. Półfinały rozgrywane były na boisku drużyny, która po rundzie zasadniczej była wyżej sklasyfikowana. Finał zaś odbył się na neutralnym stadionie.

Ostatnie miejsce w tabeli oznaczało automatyczny spadek do I ligi, natomiast drużyna z przedostatniego miejsca rozgrywała baraż z finalistą rozgrywek drugiej klasy rozgrywkowej.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto
RC Brno Bystrc Brno
RC Dragon Brno Brno
RC Praga Praga
RK Petrovice Petrovice, Praga 10
RC Říčany Říčany
RC Slavia Praga Praga
RC Sparta Praga Praga
RC Tatra Smíchov Smíchov, Praga 5
JIMI RC Vyškov Vyškov
RC Zlín Zlín

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lokata Klub Mecze Wygr Rem Por Pkt.
zdob.
Pkt.
stra.
Pkt.
bonus
Punkty
1. RC Slavia Praga 18 16 0 2 650 208 13 77
2. RC Tatra Smíchov 18 16 0 2 759 151 12 76
3. RC Říčany 18 15 0 3 611 193 12 72
4. RC Sparta Praga 18 11 0 7 491 290 14 58
5. RC Praga 18 10 0 8 570 378 10 50
6. RC Dragon Brno 18 9 0 9 521 345 11 47
7. JIMI RC Vyškov 18 6 0 12 334 574 6 30
8. RK Petrovice 18 4 0 14 193 733 2 18
9. RC Brno Bystrc 18 3 0 15 232 660 3 15 14
10. RC Zlín 18 0 0 18 141 970 1 1
Legenda:
awans do play-off
udział w barażach
spadek do I ligi

Zespół RC Brno Bystrc, prócz kary pieniężnej i walkowera 0:30, został ukarany dodatkowo jednym punktem ujemnym za niestawienie się na mecz siódmej kolejki z Tatrą Smíchov[6].

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Nr Data Mecz Wynik Nr Data Mecz Wynik Nr Data Mecz Wynik
1. kolejka 2. kolejka 3. kolejka
1. 29.8.2009 Tatra - Petrovice 49:00 6. 12.9.2009 Petrovice - Dragon 05:50 11. 5.9.2009 Říčany - Petrovice 45:07
2. 29.8.2009 Říčany - Zlín 46:09 7. 12.9.2009 Bystrc - Slavia 10:29 12. 19.9.2009 Praga - Tatra 16:28
3. 29.8.2009 Praga - Vyškov 33:23 8. 12.9.2009 Vyškov - Sparta 17:22 13. 20.9.2009 Sparta - Zlín 50:03
4. 29.8.2009 Sparta - Bystrc 36:09 9. 12.9.2009 Zlín - Praga 10:29 14. 19.9.2009 Slavia - Vyškov 30:13
5. 29.8.2009 Slavia - Dragon 29:16 10. 12.9.2009 Tatra - Říčany 17:00 15. 20.9.2009 Dragon - Bystrc 57:13
4. kolejka 5. kolejka 6. kolejka
16. 26.9.2009 Petrovice - Bystrc 14:06 21. 3.10.2009 Praga - Petrovice 61:00 26. 10.10.2009 Petrovice - Vyškov 00:39
17. 26.9.2009 Vyškov - Dragon 08:47 22. 3.10.2009 Sparta - Říčany 22:23 27. 10.10.2009 Zlín - Bystrc 15:20
18. 26.9.2009 Zlín - Slavia 03:50 23. 3.10.2009 Slavia - Tatra 20:18 28. 10.10.2009 Tatra - Dragon 40:21
19. 26.9.2009 Tatra - Sparta 48:00 24. 6.9.2009 Dragon - Zlín 83:12 29. 10.10.2009 Říčany - Slavia 10:12
20. 26.9.2009 Říčany - Praga 23:18 25. 3.10.2009 Bystrc - Vyškov 19:30 30. 10.10.2009 Praga - Sparta 20:23
7. kolejka 8. kolejka 9. kolejka
31. 17.10.2009 Sparta - Petrovice 41:08 36. 28.10.2009 Petrovice - Zlín 39:15 41. 31.10.2009 Slavia - Petrovice 35:07
32. 17.10.2009 Slavia - Praga 31:12 37. 28.10.2009 Tatra - Vyškov 88:06 42. 31.10.2009 Dragon - Sparta 17:22
33. 17.10.2009 Dragon - Říčany 32:25 38. 24.10.2009 Říčany - Bystrc 41:08 43. 31.10.2009 Bystrc - Praga 10:56
34. 12.10.2009 Bystrc - Tatra 00:30 walkower 39. 28.10.2009 Praga - Dragon 23:15 44. 31.10.2009 Vyškov - Říčany 10:55
35. 17.10.2009 Vyškov - Zlín 67:00 40. 28.10.2009 Sparta - Slavia 14:15 45. 31.10.2009 Zlín - Tatra 06:38
Nr Data Mecz Wynik Nr Data Mecz Wynik Nr Data Mecz Wynik
10. kolejka 11. kolejka 12. kolejka
46. 7.11.2009 Petrovice - Tatra 00:67 51. 20.3.2010 Dragon - Petrovice 28:10 56. 27.3.2010 Petrovice - Říčany 03:56
47. 7.11.2009 Zlín - Říčany 05:97 52. 20.3.2010 Slavia - Bystrc 70:12 57. 27.3.2010 Tatra - Praga 41:08
48. 7.11.2009 Vyškov - Praga 10:50 53. 20.3.2010 Sparta - Vyškov 31:00 58. 27.3.2010 Zlín - Sparta 03:47
49. 7.11.2009 Bystrc - Sparta 06:33 54. 20.3.2010 Praga - Zlín 57:13 59. 27.3.2010 Vyškov - Slavia 06:45
50. 7.11.2009 Dragon - Slavia 12:33 55. 20.3.2010 Říčany - Tatra 25:08 60. 27.3.2010 Bystrc - Dragon 10:41
13. kolejka 14. kolejka 15. kolejka
61. 17.4.2010 Bystrc - Petrovice 10:15 66. 24.4.2010 Petrovice - Praga 13:52 71. 1.5.2010 Vyškov - Petrovice 31:08
62. 17.4.2010 Dragon - Vyškov 07:12 67. 24.4.2010 Říčany - Sparta 19:15 72. 1.5.2010 Bystrc - Zlín 48:03
63. 17.4.2010 Slavia - Zlín 109:00 68. 24.4.2010 Tatra - Slavia 13:03 73. 1.5.2010 Dragon - Tatra 13:20
64. 17.4.2010 Sparta - Tatra 15:22 69. 4.4.2010 Zlín - Dragon 06:43 74. 1.5.2010 Slavia - Říčany 06:13
65. 17.4.2010 Praga - Říčany 08:40 70. 24.4.2010 Vyškov - Bystrc 19:30 75. 1.5.2010 Sparta - Praga 24:28
16. kolejka 17. kolejka 18. kolejka
76. 8.5.2010 Petrovice - Sparta 12:59 81. 29.5.2010 Zlín - Petrovice 18:32 86. 23.5.2010 Petrovice - Slavia 20:41
77. 8.5.2010 Praga - Slavia 19:22 82. 29.5.2010 Vyškov - Tatra 08:66 87. 19.5.2010 Sparta - Dragon 27:00
78. 8.5.2010 Říčany - Dragon 31:05 83. 29.5.2010 Bystrc - Říčany 03:29 88. 23.5.2010 Praga - Bystrc 64:18
79. 8.5.2010 Tatra - Bystrc 78:00 84. 29.5.2010 Dragon - Praga 34:19 89. 11.4.2010 Říčany - Vyškov 33:08
80. 8.5.2010 Zlín - Vyškov 10:27 85. 29.5.2010 Slavia - Sparta 40:10 90. 23.5.2010 Tatra - Zlín 88:10

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
12 czerwca 15:00 – Praga
 1 RC Slavia Praga 17  
 4 RC Sparta Praga 14  
 
19 czerwca 17:00 – Synot Tip Aréna, Praga
     RC Slavia Praga 11
   RC Tatra Smíchov 10
12 czerwca 11:00 – Smíchov
 2 RC Tatra Smíchov 17
 3 RC Říčany 14  


Baraże[edytuj | edytuj kod]

12 czerwca 2010 14:00 Ołomuniec[7]
RC Olomouc 20 5 RC Brno Bystrc
19 czerwca 2010 14:00 Brno[8]
RC Brno Bystrc 15 19 RC Olomouc

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Hráči Brna Bystrc vyhráli První ligu (cz.). ragby.cz. [dostęp 2012-01-06].
  2. Zlín bude hrát extraligu !!! (cz.). zlin.rugby.cz. [dostęp 2012-01-06].
  3. RC Slavia Praha Mistrem ČR 2009-2010 (cz.). rugbyunion.cz. [dostęp 2012-01-06].
  4. Ragbisté Slavie slaví titul po 39 letech. V Edenu porazili Tatru Smíchov (cz.). sport.idnes.cz. [dostęp 2012-01-06].
  5. Mistrem ligy se stala po devětatřiceti letech Slavia (cz.). ragby.cz. [dostęp 2012-01-06].
  6. Disciplinární Komise České Rugbyové Unie (cz.). bystrcrugby.cz. [dostęp 2012-01-07].
  7. První barážové utkání: Olomouc-Bystrc 20:5 (cz.). olomouc.rugby.cz. [dostęp 2012-01-07].
  8. Odveta baráže=POSTUP: Bystrc-Olomouc 15:19 (cz.). olomouc.rugby.cz. [dostęp 2012-01-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]