Elektrit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Towarzystwo Radiotechniczne "Elektrit"
Towarzystwo Radiotechniczne "Elektrit"
Towarzystwo Radiotechniczne "Elektrit"
Fragnent hali maszyn
Data założenia 1925
Data likwidacji 1939
Państwo  Polska
Siedziba Wilno
Zatrudnienie 1100
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Towarzystwo Radiotechniczne „ELEKTRIT” – największe przedsiębiorstwo w Wilnie i na Wileńszczyznie w latach międzywojennych. Zatrudniało 1100 pracowników, produkując odbiorniki radiowe, zasilacze, wzmacniacze i podzespoły radiotechniczne.

Początki[edytuj | edytuj kod]

W roku 1925 w Wilnie Samuel i Hirsz Chwolesowie oraz Nachman Lewin powołali Towarzystwo Radiotechniczne "Elektrit", które przy ulicy Wileńskiej 24 prowadziło sklep oraz warsztat radiotechniczny, zajmujący się sprzedażą, instalacją oraz naprawą importowanego sprzętu radiowego. W 1927 roku firma zaczęła montować i sprzedawać proste odbiorniki własnej konstrukcji. Ogromne zainteresowanie odbiornikami, spowodowane w dużym stopniu uruchomieniem w 1928 roku stacji Polskiego Radia w Wilnie, zachęciło firmę do rozpoczęcia własnej produkcji podzespołów radiowych (kondensatorów, transformatorów, głośników, obudów). W 1934 roku "Elektrit" rozpoczął produkcję odbiorników na licencji wiedeńskiej firmy "Minerwa" w nowym zakładzie przy ul. gen. Szeptyckiego.

Elektrit Vilnius Szeptyckiego 2001 a.jpg
Budynki byłego Towarzystwa Radiotechnicznego „Elektrit” w Wilnie, stan z 2001 r.

Fabryka[edytuj | edytuj kod]

W 1936 roku "Elektrit" był największym producentem odbiorników w kraju, zatrudniającym 1100 pracowników.[1]. W tym okresie Elektrit stał się nowoczesną fabryką o powierzchni ponad 10.000 m², z własną elektrownią, stolarnią, bogato wyposażonym działem mechanicznym i laboratoriami. Montaż odbywał się systemem taśmowym przy wykorzystaniu 6 linii produkcyjnych. Roczna produkcja odbiorników wynosiła 54.000 sztuk a wartość produkcji 1,2 mln dolarów. Odbiorniki montowane były prawie w całości z polskich podzespołów, tylko 20% elementów pochodziło z importu. Od 1937 roku "Elektrit" zaczął - jako jedyny polski producent - eksportować odbiorniki radiowe, m.in. do Indii, Afryki Południowej i na Bliski Wschód[1]. Firma brała udział we wszystkich ważniejszych targach i wystawach międzynarodowych, zdobywając wyróżnienia i medale.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Działalność fabryki zakończyła się z wybuchem II wojny światowej. Po zajęciu Wilna przez ZSRR zakłady wraz z personelem, maszynami, wyrobami i materiałami zostały wywiezione do Mińska, gdzie na polecenie władz radzieckich załoga uruchomiła w 1940 roku produkcję radioodbiorników, wykorzystując przywiezione podzespoły i rosyjskie lampy. W 1941 roku zakład został zniszczony przez Niemców[1]. Po zakończeniu wojny fabrykę uruchomiono powtórnie w 1946 roku (za pomocą niewielu pozostałych pracowników wileńskich zakładów) pod nazwą "Zakład Radiowy im. W. Mołotowa". Produkowała odbiorniki radiowe "Mińsk" o wyglądzie naśladującym przedwojenne "Elektrity".

Po wojnie w Polsce grupy byłych pracowników Elektritu pracowały w Państwowej Fabryce Odbiorników Radiowych (późniejszej Dzierżoniowskiej Diorze) i współtworzyły we Wrocławiu spółdzielnię "Radiotechnika".

Wybrane odbbiorniki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Roman Stinzing, Eugeniusz Szczygieł, Henryk Berezowski "Złote lata radia w II Rzeczypospolitej"