Elektrownia (województwo lubuskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Artykuł

52°30′55″N 15°26′40.3″E

- błąd

4 m

WD

52°30'N, 15°26'E

- błąd

2292 m

Odległość

1965 m

Elektrownia
miejscowość
Ilustracja
Elektrownia w Bledzewie
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Powiat

międzyrzecki

Gmina

Bledzew

Liczba ludności (2011)

4[1]

Strefa numeracyjna

95

Tablice rejestracyjne

FMI

SIMC

nie nadano

Położenie na mapie gminy Bledzew
Mapa konturowa gminy Bledzew, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Elektrownia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Elektrownia”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Elektrownia”
Położenie na mapie powiatu międzyrzeckiego
Mapa konturowa powiatu międzyrzeckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Elektrownia”
Ziemia52°30′55,0″N 15°26′40,3″E/52,515278 15,444528

Elektrownia (niem. Heidevorwerk[2]) – według TERYT, ulica w Bledzewie w województwie lubuskim, według dokumentów gminnych, osada wchodząca w skład sołectwa Bledzew[3][4].

Ulica/miejscowość położona jest w województwie lubuskim w odległości 2 km na wschód od Bledzewa. Znajduje się tam niewielka elektrownia wodna na Obrze, wzniesiona w latach 1906–1911. Na jej potrzeby utworzono Zalew Bledzewski o powierzchni ok. 130 ha i długości ponad 7 km, ciągnący się w głębokiej dolinie rzeki.

Projekt obiektu wykonała w 1905 firma Havested und Contag z Berlina. Inwestorem była spółka Ueberlandzentrale Birnbaum-Meseritz-Schwerin a.W.e.G.m.b.H. Pierwsze dwa hydrogeneratory uruchomiono już w 1910, jeszcze przed oddaniem całości inwestycji. Oficjalne otwarcie elektrowni z trzema turbinami nastąpiło 15 maja 1911[5].

Po spiętrzeniu wody powstał sztuczny zbiornik – Zalew Bledzewski. Ma ponad siedem kilometrów długości i średnio 500 metrów szerokości. Jego powierzchnia sięga 130 hektarów[6].

Elektrownia pracowała nieprzerwanie do 2 lutego 1945, po dwóch tygodniach z pomocą personelu niemieckiego uruchomiono ją ponownie i w marcu została przekazana polskim władzom cywilnym[7]. Współcześnie funkcjonuje jako elektrownia szczytowa, produkując energię elektryczną dla sieci ogólnej i jest głównym producentem energii elektrycznej w powiecie. Stopień wodny Bledzew, obok walorów historycznych i technicznych, stanowi istotny czynnik kształtujący krajobraz kulturowy[5][6].

Na piętrze znajduje się sterownia i rozdzielnia średniego napięcia z oryginalnym wyposażeniem niemieckim i szwajcarskim. Elektrownia Bledzew jest jedną z najstarszych czynnych elektrowni wodnych w kraju. Produkuje rocznie około trzech tysięcy MWh energii elektrycznej. Moc elektrowni wynosi 1,5 megawata. Ze względu na pełną automatyzację zakład jest monitorowany przez jednego pracownika, wcześniej było ich sześciu[8].

Od lat 80. XX w. w hali budynku, w której nadal pracują hydrozespoły z 1910, gromadzone są urządzenia elektryczne i aparatura kontrolno-pomiarowa z małych elektrowni należących do Zakładu Energetycznego w Gorzowie Wielkopolskim, m.in. z Gucisza, Kamiennej, Międzylesia i Bledzewa. Maszynownię i wzbogacającą ją ekspozycję udostępnia się sporadycznie zorganizowanym grupom[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]