Elgnowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elgnowo
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Dąbrówno
Liczba ludności (2006) 440
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 14-120 Dąbrówno
Tablice rejestracyjne NOS
SIMC 0472354
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Elgnowo
Elgnowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Elgnowo
Elgnowo
Ziemia 53°27′34″N 19°57′02″E/53,459444 19,950556

Elgnowo (dawniej niem. Elgenau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Dąbrówno.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś pod koniec XIV w. należała do Piotra Bażyńskiego sędziego ziemskiego w Dąbrównie, później do jego syna Gabriela Bażyńskiego.

Elgnowo przed drugą wojna światową było miejscowością graniczną należącą do Prus Wschodnich. We wsi wciąż znajdują się pochodzące z tamtego okresu budynki urzędu celnego, a na krańcu wsi od strony Gutowa widoczny jest pas graniczny dzielący gminy Dąbrówno i Lubawę.

W Elgnowie znajdują się: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego, stara przedwojenna remiza, budynek pałacowy, zabudowania gospodarcze i magazynowe z okresu przedwojennego, przypałacowy park z zachowanym w części starym drzewostanem bukowym, świerkowym i lipowym, a także część sadu.

We wsi mieści się również nowa remiza OSP wybudowana przez mieszkańców wsi w czynie społecznym, którego inicjatorami byli: ówczesny sołtys Jan Erdman będący również komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Elgnowie i jej prezes Czesław Bohdanowicz, który był również cenionym felczerem. Otwarcie remizy miało miejsce w lipcu 1976 roku. Obecnie III kadencję radnym jest Bogumił Garnek, sołtysem Jadwiga Jarzębowska.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]