Eli Cohen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez AndrzeiBOT (dyskusja | edycje) o 14:29, 15 gru 2017. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Eli Cohen
{{{alt grafiki}}}
Eli Cohen w 1965
Data urodzenia

26 grudnia 1924

Data śmierci

18 maja 1965

Eli Cohen, właśc. Eliahu Ben Szaul Cohen, ps. Operative 88 oraz Menasze (ur. 1928 lub 26 grudnia 1924, zm. 18 maja 1965) – izraelski szpieg, jeden z najskuteczniejszych, legendarnych pracowników Mosadu obok Wolfganga Lotza, pierwszy obywatel Izraela stracony za szpiegostwo. Działając pod przykrywką spenetrował najwyższe władze syryjskie, cywilne i wojskowe, zdołał przekazać Mosadowi niezwykle cenne informacje wojskowe.

Życiorys

Urodził się w Aleksandrii w Egipcie. Jego rodzice, syryjscy Żydzi z dobrze prosperującego miasta Aleppo, od początku wpajali swemu żądnemu edukacji synowi tradycje ludu żydowskiego, syjonizmu, a szczególnie kulturę żydowskiej społeczności Syrii. Mimo że pragnął żyć w Izraelu, poświęcił się jednak dla sprawy. W 1949 jego trzej bracia i rodzice przenieśli się do nowo utworzonego państwa żydowskiego Izrael, a Eli został, aby koordynować pracę na rzecz ojczyzny.

Latem 1955 Cohen przybył w tajemnicy z Egiptu przez Grecję do Izraela, gdzie przeszedł intensywne przeszkolenie wywiadowcze w obiekcie szkoleniowym Amanu i Mosadu, w którym szkolona także była Jednostka 131, podlegająca Sztabowi Generalnemu IDF. Przez pewien czas służył w siłach zbrojnych, następnie w maju 1960 Mosad powierzył mu zadanie penetracji rządzącej w Syrii partii Baas. Na początku 1962 Eli Cohen pojawił się w stolicy Syrii, Damaszku, z odpowiednio przygotowaną tzw. legendą, jako Kamal Amin Taabet, Libańczyk pochodzenia syryjskiego, obywatel Argentyny od 1947. Założył przedsiębiorstwo zajmujące się eksportem dywanów i mebli. Jako zamożny, rozmiłowany w wystawnym trybie życia człowiek interesu, nawiązał rozległe kontakty towarzyskie w środowisku syryjskich wojskowych, biznesmenów i funkcjonariuszy partii Baas. W gronie jego nowych przyjaciół znalazł się m.in. Hafiz al-Asad, przyszły (od 1965) wiceminister obrony, późniejszy prezydent Syrii.

Zamieszkał w apartamencie w Damaszku naprzeciwko sztabu głównego armii syryjskiej, w dzielnicy ambasad i konsulatów, dzięki czemu jego transmisje radiowe były długo niezauważone lub nie do namierzenia. Lokal swój użyczał syryjskim dowódcom wojskowym i politykom, którzy mogli tam niezauważenie odbywać schadzki z kochankami. To zapewniło mu ich zaufanie.

Kamal Amin Taabet (Eli Cohen) stał się osobistością niezwykle popularną w syryjskich kręgach rządowych, cieszył się ogromnym zaufaniem syryjskiej elity wysokich wojskowych i polityków, rozważano nawet jego kandydaturę na stanowisko wiceministra obrony narodowej. Cohen zdołał przekazać Mossadowi wiele niezwykle cennych informacji wojskowych, m.in. dane o umocnieniach na Wzgórzach Golan.

Pomnik jego pamięci na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie

Wpadł przez przypadek – agenci Wydziału II (radiowywiadu) syryjskiego kontrwywiadu namierzyli jego transmisję radiową, nadawaną w trakcie „ciszy radiowej”, zarządzonej przez władze syryjskie w celu przetestowania radzieckich elektronicznych urządzeń namiarowych, o czym Cohen nie został poinformowany.

Cohena aresztowano 18 stycznia 1965 i po torturach postawiono przed trybunałem wojskowym, pod zarzutem szpiegostwa. Skazany na karę śmierci, 18 maja tego roku został powieszony publicznie na placu Marjeh w Damaszku, przy aplauzie dziesięciotysięcznego tłumu. Jego egzekucję relacjonowała na żywo telewizja syryjska. Prawdopodobnie stracono także ok. 17 oficerów armii syryjskiej, którzy utrzymywali z Cohenem najbliższe kontakty.

Rząd Izraela podobno próbował za pośrednictwem Francji wykupić Cohena za milion dolarów, co spotkało się z przewidywaną odmową.

Bibliografia