Eliakim (moszaw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy moszawu w Izraelu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Eliakim
אליקים
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Megiddo
Wysokość 231 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

779
Nr kierunkowy +972 4
Kod pocztowy 19255
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Eliakim
Eliakim
Ziemia 32°37′57″N 35°03′59″E/32,632500 35,066389
Portal Portal Izrael

Eliakim (hebr. אליקים; ang. Elyaqim, lub także Eliakim) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Megiddo, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw jest położony na wysokości 231 metrów n.p.m. na jednym ze wzgórz Wyżyny Manassesa, która oddziela Dolinę Jezreel od równiny przybrzeżnej. W odległości 500 metrów na północ wznoszą się zalesione wzgórza masywu górskiego Karmel. Pozostałe okoliczne wzgórza w większości są uprawiane rolniczo. W kierunku południowo zachodnim spływa strumień Tut, natomiast w kierunku północno wschodnim spływa strumień Raketet. W jego otoczeniu znajduje się miasto Jokne’am, miejscowość Dalijat al-Karmel, kibuce Ramat ha-Szofet i Dalija, Ramot Menasze, moszawy Bat Szlomo, Ofer i Kerem Maharal, wioska komunalna Ein HaEmek, oraz arabska wioska Ein Chaud. Na zachód od wioski jest baza wojskowa Eljakim, a na południowym zachodzie jest elektrownia Hagit.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Eliakim jest położony w Samorządzie Regionu Megiddo, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami, jednak nie wszyscy identyfikują się z judaizmem. Tutejsza populacja jest mieszana - świecka i religijna[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakładanie moszawu Eliakim

Pierwotnie w okolicy tej znajdowała się arabska wioska Umm az-Zinat. Została ona wysiedlona i zniszczona podczas I wojny izraelsko-arabskiej po ataku sił żydowskiej Hagany w dniu 15 maja 1948 roku[3]. Jednak wcześniej okoliczne ziemie zaczęły wykupywać żydowskie organizacje syjonistyczne. Współczesna osada została założona w 1949 roku przez imigrantów z Jemenu. Jej nazwę zaczerpnięto od izraelskiego króla Eliakima. Niedostatek ziemi rolnej spowodował, że tutejsi mieszkańcy zaczęli odchodzić od pracy w rolnictwie, decydując się na dojeżdżanie do pobliskich stref przemysłowych. Z tego powodu w 1970 roku moszaw przekształcono w wioskę komunalną, jednak w 2008 roku dokonano kolejnej restrukturyzacji i powrócono do moszawu[4].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką oraz ośrodek sportu. Przy domu kultury funkcjonuje zespół tańca jemeńskiego[5].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole i religijną szkołę podstawową. Pozostałe oraz świeckie dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i średniej w kibucu Ein HaSzofet. Wioska posiada własną synagogę i mykwę[6].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców dojeżdża do pracy w pobliskich strefach przemysłowych. Pozostała część utrzymuje się z rolnictwa.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy oraz warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na północny wschód na drogę nr 672, którą jadąc na południowy wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą prowadzącą na północny wschód do miasta Jokne’am, a następnie do wioski komunalnej Ein HaEmek. Natomiast jadąc drogą nr 672 na północny zachód dojeżdża się do węzła drogowego z drogą ekspresową nr 70 i dalej do miejscowości Dalijat al-Karmel. Drogą ekspresową nr 70 dojeżdża się na północny wschód do miasta Jokne`am i skrzyżowania z drogą nr 66, lub na południowy zachód do węzła drogowego z autostradą nr 6.

Osoby związane z moszawem[edytuj | edytuj kod]

  • Boaz Mauda - piosenkarz izraelski, zwycięzca 5. edycji programu Kochav Nolad (odpowiednik Idola), reprezentant Izraela na Eurowizji 2008 zajmujący 9. miejsce. Boaz urodził się i mieszka nadal w moszawie Eliakim.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-12-25].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-12-25].
  3. Welcome To Umm al-Zinat (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-12-25].
  4. Eliakim (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-12-25].
  5. Eliakim (hebr.). W: Megiddo Regional Council [on-line]. [dostęp 2012-12-25].
  6. Eliakim (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-12-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]