Eliza Lynch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Eliza Alicia Lynch.

Eliza Alicia Lynch (ur. 1835, zm. 1886 w Paryżu) - kochanka Francisco Solano Lópeza (dyktatorskiego prezydenta Paragwaju w latach 1862-1870, z którym miała troje dzieci.

Będąc osiemnastoletnią kurtyzaną poznała w Paryżu podróżującego po Europie syna paragwajskiego dyktatora Carlosa Lópeza, Francisco Solano Lópeza, który po spędzeniu z nią nocy obiecał uczynić ją "cesarzową Ameryki Południowej" i zabrał ją ze sobą. W 1855 para wróciła do Asunción, stolicy Paragwaju, gdzie namówiła Lópeza do zbudowania nowej komory celnej, biblioteki narodowej, arsenału, stacji kolejowej, nowej katedry i opery wzorowanej na mediolańskiej La Scali.

Po śmierci ojca López dokonał zamachu stanu. Ogłosił się prezydentem, Eliza zaś zyskała tytuł pierwszej damy. W czasie wywołanej przez niego wojny paragwajskiej ulokowała za granicą zawartość skarbca państwowego, konfiskowała kobietom biżuterię, zajmowała ziemie i grabiła kościoły oraz domy. Kiedy w 1870 López został zatrzelony (prawdopodobnie przez swoich rodaków), a ona sama próbowała uciec przez dżunglę w sukni balowej, zostałą schwytana i zmuszona do wykopnia gołymi rękami grobu Lópezowi i najstarszemu synowi, który zginął, ratując matkę. Jednak zauroczeni jej pięknem Brazylijczycy pomogli jej potajemnie wyemigrować do Europy. Znalazła się w Londynie, gdzie domagała się od rządów Paragwaju i Argentyny, jej zadaniem, niesłusznie zajętego majątku. Później wyjechała do Francji, gdzie zmarła. Pochowano ją w Pere-Lachaise.

W 1961 generał Alfredo Stroessner, dyktatorski prezydent Paragwaju, ogłosił Elizę Lynch bohaterką narodową. Jego zamiar pochowania Lynch w Panteón de los Heroes obok Francisco Solano Lópeza został zniweczony w wyniku sprzeciwu Kościoła katolickiego (para nie była małżeństwem). Trumna wylądowała w Museo Lynch, ale w 1970, w setną rocznicę zakończenia wojny paragwajskiej, złożono ją z należnym ceremoniałem w marmurowym mauzoleum na cmentarzu La Recollecta. Wielkie posągi Lópeza i Lynch znajdują się do dziś w Asuncion.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]