Eliza Manningham-Buller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Elizabeth Lydia Manningham-Buller, baronowa Manningham-Buller DCB (ur. 14 lipca 1948), Dyrektor Generalny Security Service w latach 2002-2007, córka Reginalda Manninghama-Bullera, 1. wicehrabiego Dilhorne (Lorda Kanclerza w rządach Macmillana i Douglas-Home'a) i lady Mary Lindsay, córki 27. hrabiego Crawford.

Wykształcenie odebrała w Northamptonshire High School i w Benenden School. Przez trzy lata była nauczycielką w londyńskiej Queen's Gate oraz wykładała anglistykę na Lady Margaret Hall na Uniwersytecie Oksfordzkim. Później została funkcjonariuszem Security Service. Specjalizowała się w działalności antyterrorystycznej. Aktywnie działała w sprawie katastrofy lotu Pan Am 103 nad Lockerbie w 1988 r. Była jedną z pięciu osób, które wiedziały, że zastępca szefa komórki organizacyjnej PGU KGB ZSRR w Ambasadzie ZSRR w Londynie, Oleg Gordijewski, jest zdrajcą państwa wysyłającego.

Podczas I wojny w Zatoce Perskiej pracowała jako oficer łącznikowy w Waszyngtonie. W 1992 r. wstąpiła do nowego wydziału Security Service zajmującego się irlandzkim terroryzmem. Rok później weszła w skład zarządu SS, gdzie zajmowała się techniczną stroną działalności organizacji. Później została dyrektorem ds. irlandzkiego terroryzmu. W 1997 r. została zastępcą dyrektora generalnego SS, a w 2002 r. zastąpiła na stanowisku dyrektora generalnego sir Stephena Landera jako druga kobieta po Stelli Rimington na tym stanowisku.

Jako dyrektor generalny SS pobierała pensję w wysokości 150 000 GBP rocznie. Zapowiedziała większą otwartość tej służby specjalnej m.in. poprzez uruchomienie jej strony internetowej i rekrutację funkcjonariuszy przez ogłoszenia w gazetach. Do wiadomości publicznej zaczęto również podawać szacowane zagrożenie terrorystyczne. W 2005 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Łaźni.

15 grudnia 2006 r. powiadomiono, że Eliza Manningham-Buller odejdzie ze stanowiska dyrektora generalnego SS w kwietniu 2007 r. po 33 latach pracy w kontrwywiadzie. Nastąpiło to 21 kwietnia 2007 r. Jej następcą został Jonathan Evans.

2 czerwca 2008 r. była Dyrektor Generalna Służby Bezpieczeństwa otrzymała dożywotni tytuł parowski baronowej Manningham-Buller i zasiadła w Izbie Lordów[1].

Mąż baronowej Manningham-Buller ma na imię David. Jego nazwisko nie jest podane do publicznej wiadomości. Małżonkowie nie mają ze sobą potomstwa lecz pięcioro przybranych dzieci.

Przypisy

  1. ,,London Gazette, Issue 58719 of 5 June 2008

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Stephen Lander
Crest - 2.png Dyrektor Generalny Security Service
2002-2007
Crest - 2.png Następca
Jonathan Evans