Eothoracosaurus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eothoracosaurus
Brochu, 2004
Okres istnienia: kampanmastrycht
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd krokodylomorfy
Rząd krokodyle
Nadrodzina Gavialoidea
Rodzaj Eothoracosaurus
Gatunek E. mississippiensis
Portal Portal Zoologia

Eothoracosaurus – wymarły rodzaj krokodylomorfa, a dokładniej krokodyla sopkrewnionego blisko z dzisiejszym gawialem. Jest to zarazem jeden z najwcześniejszych przedstawicieli tej nadrodziny. Skamieniałe szczątki opchodzą z Formacji Ripley z Mississippi. Datuje się je na wczesny mastrycht (piętro późnej kredy). Rodzajowi przypisuje się też materiał z Formacji Coon Creek z zachodniego Tennessee, ocenianych z kolei na późny kampan i w ziwązku z tym nieco starszych od poprzednich. Coon Creek wydaje się zawierać osady morskie, znaleziono w niej także rekiny (Otodus, Squalicorax), żółwie morskie (Toxochelys) i mozazaury (Plioplatecarpus, Globidens)[1]. Wskazuje to na prowadzenie morskiego trybu życia i u opisywanego tu krokodyla. Niektóre szczegóły budowy czaszki, jak długi przedni wyrostek czołowy i szerokie otwory ponadskroniowe, odróżniały go od blisko spokrewnionego gatunku Thoracosaurus neocesariensis z mastrychtu i paleocenu z New Jersey[2].

Przypisy

  1. Gibson, M. A, (2008). Review of vertebrate diversity in the Coon Creek Formation lagerstätte (Late Cretaceous) of western Tennessee. Geological Society of America Abstracts with Programs 40(3):8
  2. Brochu, C. A. (2004). A new Late Cretaceous gavialoid crocodylian from eastern North America and the phylogenetic relationships of thoracosaurs. Journal of Vertebrate Paleontology 24(3):610-633.