Eparchia archangielska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eparchia archangielska
Архангелькая и Холмогорская епархия
Sobór św. Eliasza w Archangielsku – katedra eparchii archangielskiej
Sobór św. Eliasza w Archangielsku – katedra eparchii archangielskiej
Państwo  Rosja
Siedziba Archangielsk
Data powołania 1682
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Metropolia archangielska
Sobór św. Eliasza
Biskup diecezjalny metropolita archangielski i chołmogorski Daniel (Dorowskich)
Dane statystyczne
Liczba dekanatów 7
Liczba parafii 123
Liczba klasztorów 6
brak współrzędnych
Strona internetowa

Eparchia archangielska (Архангельская и Холмогорская епархия) — eparchia w metropolii archangielskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, położona na terenie części obwodu archangielskiego. Jej obecnym ordynariuszem jest metropolita Daniel (Dorowskich)[1].

W 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wydzielił z jej terytorium eparchie kotłaską i narjan-marską oraz zmienił dotychczasową nazwę eparchii (archangielska i chołmogorska) na eparchia archangielska[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1682 została powołana eparchia chołmogorska i waska, pokrywająca się terytorialnie z dzisiejszą eparchią archangielską i chołmogorską. Jednostka ta została wyodrębniona z metropolii nowogrodzkiej. Pierwszym eparchą był w latach 1682-1702 Atanazy (Lubimow). Obecną nazwę eparchia nosi od 1732 (z przerwą w latach 1787-1799, kiedy funkcjonowała jako archangielska i ołoniecka, oraz 1985-1995 – archangielska i murmańska), a od 1762 jej katedra znajduje się w Archangielsku – wcześniej siedzibą biskupa były Chołmogory.

Biskupi[edytuj | edytuj kod]

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Na terenie całej eparchii znajdują się 123 działające parafie. Eparchia archangielska i chołmogorska dzieli się na następujące dekanaty: archangielski, siewierodwiński, siewierny, płesecki, wielski, krasnoborski oraz kotłaski. Na terenie eparchii działa pięć klasztorów męskich i jeden żeński.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]