Equity (związek zawodowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Equity
Rok założenia 1930
Dziedzina związek zawodowy
Przewodniczący Malcolm Sinclair
brak współrzędnych
Strona www

Equity (dawniej British Actors' Equity Association) - brytyjski związek zawodowy grupujący przede wszystkim aktorów, a w mniejszym stopniu także piosenkarzy, tancerzy, modelki, choreografów, scenografów, reżyserów i inspicjentów, jak również prezenterów radiowych i telewizyjnych oraz artystów kabaretowych i cyrkowych.

Historia i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Equity powstała w 1930 z inicjatywy grupy aktorów występujących na West Endzie. Organizacja szybko wchłonęła istniejącą wcześniej Gildię Sceniczną (Stage Guild). Podstawowym celem jej działalności była i jest poprawa warunków pracy aktorów, w szczególności w kwestiach finansowych. Aż do roku 1988 członkostwo w Equity miało charakter obligatoryjny dla wszystkich profesjonalnych aktorów występujących w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem artystów zagranicznych grających w tym kraju gościnnie. Dopuszczalne było zatrudnianie ściśle limitowanej liczby aktorów spoza Equity w teatrach na prowincji (tzw. regional productions), co miało związek z faktem, iż członkiem można było zostać tylko po przepracowaniu jako aktor określonego czasu, a zatem młodzi artyści musieli mieć miejsce, gdzie mogli debiutować przed uzyskaniem członkostwa. Pojawienie się aktora nie będącego członkiem organizacji w Londynie, w szczególności na West Endzie czy też w telewizji albo filmie, zostałoby uznane za poważne naruszenie przez producenta układu zbiorowego. Equity zostało zmuszone do zmiany członkostwa na dobrowolne w czasie reform gospodarczych premier Margaret Thatcher, jednak do dziś pozostaje zdecydowanie wiodącym związkiem aktorskim w Wielkiej Brytanii.

Jedną z najbardziej znanych zasad Equity jest ta zakazująca, aby dwóch żyjących członków posługiwało się tym samym imieniem i nazwiskiem w swojej pracy zawodowej. W praktyce oznacza to, iż młodzi artyści noszący popularne nazwiska są często zmuszeni przyjąć pseudonim sceniczny.

Lista przewodniczących[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]