Eric Harris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy amerykańskiego przestępcy. Zobacz też: Eric Harris – amerykański lekkoatleta.
Eric Harris
Data i miejsce urodzenia 9 kwietnia 1981
Wichita, Kansas, Stany Zjednoczone
Data i miejsce śmierci 20 kwietnia 1999
Littleton, Kolorado, Stany Zjednoczone
Przyczyna śmierci samobójstwo – strzał z broni palnej w podniebienie
Zawód uczeń Columbine High School, menedżer zmian roboczych w Blackjack Pizza

Eric David Harris (ur. 9 kwietnia 1981 w Wichita w Kansas, zm. 20 kwietnia 1999 w Littleton w Kolorado) – razem ze swoim kolegą Dylanem Kleboldem zamordował w Columbine High School 13 osób. Była to jedna z najkrwawszych strzelanin szkolnych w dziejach USA. Popełnił samobójstwo, nim do budynku wkroczyła policja.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Harrisów sprowadziła się do Littleton w czerwcu 1993. W 1996 poszedł do szkoły Columbine razem ze wcześniej poznanym kolegą Dylanem Kleboldem. Eric Harris był związany z o siedem lat starszą od siebie kobietą Brendą Parker, która to zerwała z nim w kwietniu 1998 roku. Dopiero po rozstaniu z Brendą Eric zaczął snuć plany masakry w swojej szkole. Eric wysłał zgłoszenie do korpusów marines, albowiem chciał pojechać do Kosowa gdzie (jak sądził) mógłby zabijać ludzi, ale jego zgłoszenie zostało odrzucone, jednak Harris nigdy się o tym nie dowiedział. Powodem odmowy był zażywany przez Erica silny lek antydepresyjny Zoloft (później również Luvox). W styczniu 1998 razem z Dylanem włamał się do furgonetki ze sprzętem elektronicznym. Po tym zdarzeniu został wysłany na kurs kontroli gniewu, który ukończył przed terminem. Jak jednak zapisał w swoim pamiętniku, po tym zdarzeniu dyszał chęcią zemsty za przyłapanie na czynie, który uważał za swoje prawo, które nazywał prawem Selekcji naturalnej.

Pamiętnik[edytuj | edytuj kod]

W swoim pamiętniku Eric prowadził nie tylko zapisy dotyczące swego życia i przemyśleń życiowych, zawarł w nim również schematy planów dokonania ataku na szkołę w taki sposób, aby dokonać największych zniszczeń i zadania śmierci jak największej liczbie uczniów i pracowników. W pamiętniku są też rysunki przedstawiające sposoby ukrycia broni pod ubraniem w taki sposób, aby możliwe było wniesienie jej na teren szkoły niepostrzeżenie oraz schematy bomb.

Najsłynniejszym cytatem jest: I'm full of hate and I love it!, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: Jestem pełen nienawiści i kocham to.

Życie w szkole średniej[edytuj | edytuj kod]

W szkole Eric popadł w konflikt ze szkolną grupą sportowców (tzw. Jocks), a sam związał się ze szkolną grupą outsiderów tzw. Mafią długich płaszczy (ang. Trenchcoat Mafia), w której jako symbol przynależności obowiązywał długi czarny płaszcz, noszony nieraz nawet w upalne dni (inni członkowie "Mafii" w większości wyparli się później znajomości zarówno z Harrisem jak i Kleboldem). Pomimo zatargów ze szkolnymi sportowcami Eric dobrze się uczył i miał spore postępy w nauce. Z zapisu na taśmach i wpisów pamiętnika wynika jednak, że Eric nienawidził swojej szkoły. Należy też dodać, że przynależności Erica do Trenchcoat Mafia przeczy dziennikarz Dave Cullen który przez wiele lat badał sprawę masakry w Columbine i określa tę grupę jako szkolny związek pasjonatów gier komputerowych[1].

Plany[edytuj | edytuj kod]

Jednym z początkowych planów było porwanie samolotu z niedaleko położonego lotniska i uderzeniem nim w jakiś budynek. Na celowniku miał rzekomo być Empire State Building. Planując masakrę, którą nazwał NBK (od Natural Born Killers Urodzeni mordercy swojego ulubionego filmu), zakładał, że po eksplozji, w odpowiednim czasie, bomb będzie tylu rannych i zszokowanych ludzi że wystarczy już tylko wejść do szkoły i dobić pozostałych przy życiu uczniów. Dodatkowych strat pośród uciekających uczniów i służb ratowniczych, które z pewnością przybyłyby na miejsce zdarzenia, miały dokonać materiałami wybuchowymi, pozostawione w samochodach zaparkowanych przed szkołą. Plan zakładał także, że w razie szybkiego rozprawienia się z uczniami swojej szkoły zamachowcy przejdą do budynków położonej niedaleko szkoły i będą tam kontynuowali swoją zbrodniczą operację. Przygotowania rozpoczęte rok wcześniej Eric z Dylanem upamiętniali na taśmach video oraz w swych pamiętnikach - filmy nakręcać zaczęli już przed strzelaniną, a ostatni z filmów nagrali na pół godziny przed strzelaniną (w filmie tym, nieudostępnionym opinii publicznej, prawdopodobnie żegnali się z rodzinami i tłumaczyli, dlaczego to robią).


Przypisy