Eric Liddell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eric Liddell
Eric Liddell.jpg
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1902
Tiencin
Data i miejsce śmierci 21 lutego 1945
Weixian
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy

Eric Henry Liddell (ur. 16 stycznia 1902 w Tiencin, zm. 21 lutego 1945 w Weixian) – lekkoatleta szkocki, dwukrotny medalista olimpijski, później misjonarz w Chinach.

Urodził się w Chinach w rodzinie misjonarzy. Ukończył szkołę Eltham College w Anglii, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Edynburskim. W czasie studiów dał się poznać jako zapalony sportowiec grający w rugby union i uprawiający biegi lekkoatletyczne. Został siedmiokrotnym reprezentantem Szkocji w Pucharze Pięciu Narodów[1]. Ukończył studia w 1924.

Krótko przed ukończeniem przez Liddella studiów odbyły się Igrzyska Olimpijskie w 1924 w Paryżu. Harmonogram zawodów lekkoatletycznych był podany na kilka miesięcy naprzód. Finał koronnej konkurencji Liddella – biegu na 100 metrów miał być rozegrany w niedzielę. Liddell jako głęboko wierzący protestant zdecydował się nie wziąć udziału w tej konkurencji. Zamiast tego skoncentrował się na trenowaniu biegu na 400 metrów. Na Igrzyskach Liddell najpierw zdobył brązowy medal w biegu na 200 metrów (pokonali go Amerykanie Jackson Scholz i Charlie Paddock, a mistrz olimpijski na 100 metrów Harold Abrahams był szósty). Następnie został mistrzem olimpijskim na 400 metrów, ustanawiając rekord świata wynikiem 47,6 sekundy.

Po zakończeniu kariery w 1925 został misjonarzem w Chinach, gdzie mieszkał jego ojciec. Tam zmarł w czasie okupacji japońskiej na guza mózgu.

Historię startu Liddela i Abrahamsa na paryskich igrzyskach opisuje nagrodzony czterema Oscarami film Rydwany ognia w reż. Hugh Hudsona z 1981 r. W roli Erica Liddella wystąpił Ian Charleson.

Przypisy

  1. Eric Liddell @ espnscrum.com (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2012-08-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]