Ernst Stavro Blofeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez AndrzeiBOT (dyskusja | edycje) o 12:16, 23 lis 2017. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Donald Pleasence, jeden z odtwórców roli Ernsta Stavro Blofelda

Ernst Stavro Blofeld – fikcyjna postać znana z filmów i książek o Jamesie Bondzie. Jest jednym z jego głównych wrogów i szefem organizacji terrorystycznej WIDMO. Podwładni zwykle mówią na niego Numer Jeden.

W filmach Blofeld pojawia się czasem z angorą turecką. Znakiem rozpoznawczym bondowskich filmów przez pewien czas było nieukazywanie twarzy tej postaci, a jedynie ramion trzymających kota i głaszczącej go dłoni. Zostało to potem przełamane w filmie Żyje się tylko dwa razy (You Only Live Twice).

Życiorys

Fleming opisuje przeszłość Blofelda w powieści Operacja Piorun, natomiast żadne informacje na jego temat nie pojawiają się w filmach. Urodził się 28 maja 1908 jako syn Polaka i Greczynki w znajdującej się wówczas pod zaborem II Rzeszy Gdyni (należy podkreślić, że miejscowość ta nie miała wtedy jeszcze praw miejskich). Po I wojnie światowej otrzymał polskie obywatelstwo. Blofeld ukończył Uniwersytet Warszawski, gdzie studiował ekonomię i historię polityczną. Następnie udał się na Warszawski Instytut Politechniczny (obecnie Politechnika Warszawska), gdzie zgłębiał inżynierię i radionikę. Później nawiązał kontakt z polskim rządem, w Ministerstwie Łączności. Zaczął wykorzystywać swą pozycję do wewnętrznego handlu, obracając akcjami na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przewidując wybuch II wojny światowej, Blofeld sporządził kopie ściśle tajnych depesz i sprzedał je III Rzeszy. Przed atakiem Niemców na Polskę w 1939 r. zatarł po sobie wszelkie ślady i przeniósł się do Turcji, gdzie pracował dla tamtejszego radia i założył organizację. Podczas wojny sprzedawał cenne informacje obu stronom konfliktu. Po porażce Erwina Rommla zdecydował się na nawiązanie współpracy z aliantami. Pomimo tego po zakończeniu wojny został przez nich odznaczony licznymi medalami. Po wojnie, jeszcze przed założeniem organizacji WIDMO, Blofeld przeniósł się tymczasowo do Ameryki Południowej.

Mimo uporczywej chęci mordowania milionów ludzi w celu osiągnięcia swych zamiarów, Blofeld przestrzega pewnych zasad. W powieści Operacja Piorun dowiaduje się, że agent odpowiedzialny za porwanie młodej dziewczyny dopuścił się kontaktów seksualnych z ofiarą porwania. Mimo tego, że – jak twierdził – mogło to mieć miejsce zarówno za jej zgodą, jak i wbrew jej woli, ukarał agenta śmiercią i zwrócił dziewczynę ojcu wraz z połową okupu. Jego motywy nie miały jednak nic wspólnego z moralnością, raczej z dbałością o reputację WIDMA jako ściśle przestrzegającego warunków współpracy.

Odtwórcy roli

Nawiązania

Najsłynniejszą parodią Blofelda jest Doktor Zło z serii filmów o Austinie Powersie.

Na postaci Blofelda wzorowany jest Doktor Klauf, na organizacji WIDMO jest wzorowana organizacja M.A.D. występująca w kreskówce Inspektor Gadżet.