Essi Daven

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Essi Daven
Pierwszy odcinek Trochę Poświęcenia
Twórca Andrzej Sapkowski
Informacje
Imię i nazwisko Essi Daven
Przydomek Oczko
Specjalność tworzenie pieśni i poezji

Essi Daven – znana również pod pseudonimem "Oczko". Jest fikcyjną postacią występującą w opowiadaniu Andrzeja Sapkowskiego pt. Trochę Poświęcenia z książki Miecz przeznaczenia. Słynna trubadurka, według niektórych, dorównująca swym kunsztem samemu Jaskrowi.

Autorka licznych ballad i pieśni, najczęściej o tematyce miłosnej. Jest bliską przyjaciółką Jaskra, który traktuje ją jak młodszą siostrzyczkę i nazywa żartobliwie "Pacynką". Poznajemy ją na weselu syna kupca Drouharda w Bremervoord, gdzie Oczko śpiewa, a jako drugi bard ma wystąpić Jaskier. Essi, dzięki swojej ogładzie i manierom, łagodzi spór między Geraltem z Rivii a księciem Aglovalem. Zakochuje się nieszczęśliwie w wiedźminie.

Cztery lata po wydarzeniach opisanych w Trochę Poświęcenia umiera na ospę podczas epidemii w Wyzimie. Jaskier wynosi jej ciało z miasta i chowa ją w lesie, tak jak prosiła, z jej lutnią i błękitną perłą, którą dostała w Bremervoord od Geralta.

Podczas nauki w świątyni Melitele Ciri czyta prawdopodobnie ostatnie z jej ballad zebrane w tomiku zatytułowanym "Błękitna perła".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]