Etiuda & Anima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, (organizowany w Krakowie od 1994 r.) – jest autorską imprezą stworzoną i prowadzoną programowo przez Bogusława Zmudzińskiego. To najstarszy w Polsce festiwal filmowy konfrontujący osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i zagranicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima.

Od początku istnienia festiwalu główne punkty imprezy otoczone są bogatym programem wydarzeń towarzyszących. W trakcie ostatnich edycji stanowią one przede wszystkim okazję do spotkań ze światowej klasy artystami animacji i z najciekawszymi zjawiskami z tej dziedziny twórczości. W ramach imprez pozakonkursowych widzowie mogą przypomnieć sobie także ciekawe zjawiska filmowe z przeszłości kina, zwłaszcza animacji i dokumentu, a także zapoznać się z nie docierającymi do kin i rzadko tylko dostępnymi na odbywających się w Polsce festiwalach, współczesnymi filmami krótkimi i długometrażowymi filmami animowanymi.

Festiwal śledzi karierę uczestniczących w nim studentów systematycznie prezentując kolejne osiągnięcia, w tym zwłaszcza pełnometrażowe filmy dawnych uczestników i laureatów. Do najbardziej znanych i cenionych twórców filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, którzy debiutowali na krakowskiej imprezie w ciągu minionych dekad należą: Saša Gedeon, Bohdan Slama, Roman Vavra, Mark Najbrt, Julia Loktev, Aurel Klimt, Janez Lapajne, Tomáš Barina, Ülo Pikkov, Piotr Szczepański, Bert Gottschalk, Vaclav Švankmajer, Kim Hee-Jung, Denijal Hasanović, Groó Diana, Palfi György, Michal Struss, Leszek Dawid, Marcin Wrona, Bartek Konopka, Jonas Geirnaert, Filip Marczewski, Anna Kazejak, Agnes Kocsis, Agnieszka Smoczyńska, Grzegorz Muskała, Milagros Mumenthaler, Tomasz Jurkiewicz, Thierry Palladino, Rafał Skalski i Viera Čákanyová. Jest wśród nich także Florian Gallenberger, laureat Oscara (2001) za „Quiero Ser” – film wcześniej prezentowany na 7 MFF Etiuda w 2000 r.

Ciągle ewoluujący Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w ostatnim okresie otwiera się na twórczość z obszaru nowych mediów i inmnych dziedzin sztuki. Równocześnie festiwal rozszerza pole swojego oddziaływania poprzez wymianę programową z innymi, zwłaszcza zagranicznymi imprezami filmowymi i prezentację w wielu krajach świata zainicjowanych w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, cykli Polska Szkoła Animacji, jej satelici i kontynuatorzy oraz Polska Szkoła Animacji – następne pokolenia, jak również poprzez przygotowywanie corocznej, wakacyjnej imprezy plenerowej Krakow Summer Animation Days, w niepowtarzalnej architektonicznej oprawie Małego Rynku w Krakowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda (pierwotna nazwa obowiązująca do 2004 r.) sięgają I poł. lat 90. gdy Bogusław Zmudziński – ówczesny członek Komisji Selekcyjnej i Rady Programowej krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, podjął decyzję organizacji w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego „Rotunda” osobnego festiwalu, poświęconego szkolnej twórczości studentów szkół filmowych i artystycznych całego świata. Bezpośrednim powodem powołania do życia nowej imprezy filmowej było niezwykle rzadkie dopuszczanie do konkursu MFFK filmów studenckich, z racji traktowania ich w owym czasie jako twórczości nieprofesjonalnej. W przygotowaniu pierwszej edycji festiwalu, która odbyła się na wiosnę (26 – 29 maja 1994 r.) i była faktycznie imprezą towarzyszącą MFFK wzięli udział jako współorganizatorzy, obok Bogusława Zmudzińskiego jako Dyrektora Festiwalu, ówcześni członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego działającego przy ACK „Rotunda” w Krakowie, a zarazem studenci filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego: Anna Kempys, Andrzej Gruba, Arkadiusz Niziński i Rafał Syska. W tym składzie Biuro Organizacyjne przygotowywało festiwal w pierwszym dziesięcioleciu. Już druga edycja imprezy w pełni się usamodzielniła poprzez przeniesienie jej na jesień (26 – 28 października 1995 r.) i stało się zwyczajem panującym do 2002 r., że nieparzyste edycje imprezy miały charakter konkursowy, a parzyste wypełnione były różnorodnymi prezentacjami z obszaru osiągnięć szkolnictwa filmowego oraz artystycznej animacji i filmu dokumentalnego. Od dziewiątej edycji festiwalu zaczęto organizować konkurs etiud studenckich rokrocznie i przyznawać Specjalną Nagrodę Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu , a od dziesiątej edycji festiwalu w 2003 r. przyznawana jest też Nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego artysty i zarazem wyróżniającego się pedagoga.

Dwunasta edycja w 2005 r. przyniosła zasadniczy przełom programowy. Dyrektor Zmudziński zdecydował się na organizację, obok konkursu fabularnych, dokumentalnych i eksperymentalnych etiud studenckich, zwanego konkursem ETIUDA, konkursu krótkometrażowych artystycznych filmów animowanych, zarówno studenckich, profesjonalnych, jak i niezależnych w ramach konkursu ANIMA. W drugim konkursie, obok nagród o które rywalizują wszyscy uczestnicy, przyznawana jest zgodnie z pierwotnymi założeniami imprezy również Nagroda Specjalna dla najlepszej studenckiej animacji festiwalu. Wzbogacenie imprezy o drugi konkurs spowodowało zmianę nazwy festiwalu na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. W latach 2006 – 2011 za organizację festiwalu odpowiedzialny był jako Dyrektor Szymon Pasaj, Dyrektorem Artystycznym Festiwalu, decydującym o jego kształcie programowym i kierunku rozwoju imprezy, pozostawał Bogusław Zmudziński. Od 2012 r. przygotowaniami do imprezy kierują Katarzyna Surmacz jako Dyrektor Organizacyjny i Bogusław Zmudziński jako Dyrektor Artystyczny. W skład stałego Biura Organizacyjnego działającego przy Stowarzyszeniu „Rotunda” w Krakowie wchodzą też: Marta Chwałek, Agnieszka Zając, Bolesław Racięski, Mateusz Solarz, Martyna Olszowska i Barbara Szczekała . Cechą wyróżniającą i zarazem przesądzającą o autorskim charakterze odbywającego się w drugiej połowie listopada kulturalnego wydarzenia jest otoczenie obydwu festiwalowych konkursów bogatą, oryginalnie profilowaną ofertą imprez towarzyszących. Najbardziej prestiżową spośród nich w ostatnich latach było zorganizowanie w 2010 r. Światowego Plebiscytu „ASIFA 50 na 50”, którego celem było wytypowanie 50 najlepszych filmów animowanych powstałych w ciągu półwiecza istnienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation).

W dwudziestoletnich dziejach imprezy ważną rolę odegrała współpraca DKF Rotunda i Biura Organizacyjnego Festiwalu z Pracownią Filmu Animowanego ASP, prowadzoną przez prof. Jerzego Kucię oraz Biurem Szwajcarskiej Fundacji Pro Helvetia, kierowanym przez Myriam Prongué przy organizacji w latach 1996 – 1998 trzyletniego projektu Krakowskich Warsztatów Filmu Animowanego, w latach następnych organizowanych pod nazwą Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Specjalny Złoty Dinozaur dla wybitnego artysty i pedagoga – 2003 – 2012[edytuj | edytuj kod]

Konkurs ETIUDA Grand Prix Złoty Dinozaur – 1994 – 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 1994 – „V tichu pokoje”/„W ciszy pokoju”, reż. Andrej Žumbergar, FAMU, Praga (Czechy)
 • 1996 – „Na końcu świata” reż. Piotr Kielar, PWSFTv i T, Łódź (Polska)
 • 1998 – „Črepinjice”/„Załamania”, reż. Janez Lapajne, AGRFT, Ljubljana (Słowenia)
 • 2000 – „Spotkanie”, reż. Kim Hee-Jung, PWSFTviT, Łódź (Polska)
 • 2002 – „Człowiek magnes”, reż. Marcin Wrona, WRiTv Uniwersytetu Śląskiego, Katowice (Polska)
 • 2003 – „Z ulice”/„Z ulicy”, reż. Stano Petrov, VŠMU, Bratysława (Słowacja)
 • 2004 – “Backseat Bingo” / „Bingo” – reż. Liz Blazer, University of Southern California, Los Angeles (USA)
 • 2005 – „Moje miejsce”, reż. Leszek Dawid, PWSFTViT, Łódź (Polska)
 • 2006 – „A Touch of Sadness”/„Smutno”, reż. Nicola Mills, NFTS, Beaconsfield (Wielka Brytania)
 • 2007 – „Radioakcja”, reż. Tomasz Jurkiewicz, WRiTv Uniwersytetu Śląskiego, Katowice (Polska)
 • 2008 – „Mein Vater schlaft”/„Mój ojciec śpi” reż. Grzegorz Muskala, DFFB, Berlin (Niemcy)
 • 2009 – „Posrednikat”/„Pośrednik”, reż. Dragomir Sholev, NATFA, Sofia (Bułgaria)
 • 2010 – „100 Days”/„100 dni”, reż. Viera Čákányová, FAMU, Praga, (Czechy)
 • 2011 – „Trzy dni wolności”, reż. Łukasz Borowski , Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Warszawa (Polska)
 • 2012 – „Sowa”, reż. Marta Karwowska, PWSFTviT, Łódź (Polska)

Konkurs ETIUDA – Specjalny Złoty Dinozaur dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu – 2002 - 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 2002 – Academy of Music & Dramatic Arts – Bratysława (Słowacja)
 • 2003 – Filmstudium der Universität – Hamburg (Niemcy)
 • 2004 – University of Art and Design – Helsinki (Finlandia)
 • 2005 – London Film School (W. Brytania)
 • 2006 – Hamburg Media School (Niemcy)
 • 2007 – University of Ljubljana – AGRFT (Słowenia)
 • 2008 – Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi (Polska)
 • 2008 – Nagroda Specjalna, przyznana z okazji jubileuszu 15-lecia festiwalu Etiuda&Anima dla praskiej szkoły Filmova a Televizni Fakulta Akademie Múzických Uměni – FAMU (Czechy)
 • 2009 – Centro de Capacitatión Cinematográfica – Mexico City (Meksyk)
 • 2010 – Filmova a Televizni Fakulta Akademie Múzických Uměni – FAMU Praga (Czechy)
 • 2011 – Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy – Warszawa (Polska)
 • 2012 – Centro de Capacitatión Cinematográfica – Mexico City (Meksyk)

Konkurs ANIMA Grand Prix Złoty Jabberwocky – 2005 - 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 2005 – „Karl i Marylin”/„Karl ja Marylin”, reż. Priit Pärn (Estonia)
 • 2007 – „Inaka Isha Franz Kafka’s”/„Wiejski lekarz Franza Kafki”, reż. Koji Yamamura (Japonia)
 • 2008 – „Fensterbilder”/„Kadrowanie”, reż. Bert Gottschalk, (Niemcy)
 • 2009 – „De si près”/„Tak blisko”, reż. Rémi Durin (Francja)
 • 2010 – „Schlaf”/ „Sen”, Claudius Gentinetta, Frank Braun (Szwajcaria)
 • 2011 – „Snępowina”, reż. Marta Pajek (Polska)
 • 2012 – „Bydlo”, reż. Patrick Bouchard (Kanada)

Konkurs ANIMA Specjalny Złoty Jabberwocky dla najlepszej studenckiej animacji festiwalu – 2005 - 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 2005 – „Za ścianą”, reż. Marta Pajek, ASP, Kraków (Polska)
 • 2007 – „Meteoria”, reż. Olga Woszczyna, ASP, Kraków (Polska)
 • 2008 – „Wiek kamienia”, reż. Marta Skrocka, ASP, Kraków (Polska)
 • 2009 – „Kantata spasenie”/„Kantata zbawienie”, reż. Maria Litvinova, VGiK, Moskwa (Rosja)
 • 2010 – „Kto by pomyślał”, reż. Ewa Borysewicz, ASP, Kraków (Polska)
 • 2011 – „Abuelas”/„Babcie”, reż. Afarin Eghbal, NFTS, Beaconsfield (Wielka Brytania)
 • 2012 – „Velocity”/„Prędkość”, reż. Karolina Glusiec, Royal Collage of Art, Londyn (Wielka Brytania)

Wielki (Nie)Doceniony – Nagroda Dyrektora Artystycznego Bogusława Zmudzińskiego[edytuj | edytuj kod]

Konkurs ETIUDA – 2002 – 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 2002 – „Yan Yusuf”, reż. Tonguc Baykurt, University of Hamburg (Niemcy)
 • 2003 –  „L’aiguille”/„Igła”, reż. David Alaponte, ENSAD, Paryż (Francja)
 • 2004 – „Vodka Bison”/„Żubrówka”, reż. Charlet Alexandre, Ecole cantonale d’art de Lausanne – unite cinéma (Szwajcaria), (ex aequo)
 • 2004 – „Opitzowa žena”/„Żona Opitza”, reż. Marie Dvořaková, FAMU, Praga (Czechy), (ex aequo)
 • 2005 – „Bass in Contra”/„Kontra Basu”, reż. Alex Schmidt, Hamburg Media School (Niemcy)
 • 2006 – „Pretul Inocentei”/„Cena niewinności”, reż. Geanina Grigoraş, UNATC, Bukareszt (Rumunia)
 • 2007 – „High Hopes”/ „Wielkie nadzieje”, reż. Mazdak Nasir, University of Art and Design, Helsinki (Finlandia)
 • 2008 – „A Morte de Tchaikovsky”/„Śmierć Czajkowskiego”, reż. Nuno Fèlix, Universidade Lusófona de Humanidades (Portugalia)
 • 2009 – „Matka”, reż. Jakub Piątek, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Warszawa (Polska)
 • 2010 – „Muñecas”/ „Lalki”, reż. Miguel Selgado, Centro de Capacitatión Cinematográfica (Meksyk)
 • 2011 – „Le jour où le fils de Räiner s’est noyé”/„Dzień, w którym utonął syn Raïnera, reż. Aurélian Vernhes-Lermusiaux, Le Fresnoy (Francja)
 • 2012 – „Rozmowa”, reż. Piotr Sułkowski, PWSFTviT, Łódź (Polska)

Konkurs ANIMA – 2005 – 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 2005 – „The Play for Three Actors”/„Sztuka na trzech aktorów”, reż. Alexander Shmygun (Ukraina)
 • 2007 – „Életvonal”/„Linia życia”, reż. Tomek Ducki (Węgry)
 • 2008 – „Madame Tutli Putli”, reż. Chris Lavis, Maciek Szczerbowski (Kanada)
 • 2009 – „Mama”, reż. Géza M. Tóth (Węgry)
 • 2010 – „Googuri Googuri”, reż. Joshiko Misumi (Japonia)
 • 2011 – „Muybridge’s Strings”/„Nici Muybridge’a”, reż. Koji Yamamura (Japonia)
 • 2012 – „Demoni”, reż. Theodore Ushev (Kanada)

Imprezy towarzyszące[edytuj | edytuj kod]

Plebiscyt „ASIFA 50 na 50”[edytuj | edytuj kod]

Wyniki plebiscytu przygotowanego przez Biuro Organizacyjne MFF Etiuda&Anima 2010 pod Patronatem Prezydenta ASIFA Nelsona Shina oraz Honorowego Prezydenta obchodów 50-lecia ASIFA Raoula Servaisa z okazji 50-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (Association Internationale du Film d’Animation – ASIFA).

Lista 25 ekspertów z 18 krajów, którzy wzięli udział w plebiscycie[edytuj | edytuj kod]

Midhat Ajanović (Bośnia i Hercegowina), Otto Alder (Szwajcaria), Margit Antauer (Chorwacja), Alfio Bastiancich (Włochy), Suzanne Buchan (Wielka Brytania), Olivier Cotte (Francja), David G. Ehrlich (USA), Marcin Giżycki (Polska), Miriam Harris (Nowa Zelandia), Marcel Jean (Kanada), Sayoko Kinoshita (Japonia), Clare Kitson (Wielka Brytania), Jiří Kubíček (Czechy), Marcos Magalhaes (Brazylia), Ferenc Mikulas (Węgry), Philippe Moins (Belgia), Kosei Ono (Japonia), Jayne Pilling (Wielka Brytania), Igor Prassel (Słowenia), Thomas Renoldner (Austria), Nicole Salomon (Francja), Stanislav Ulver (Czechy), Ulrich Wegenast (Niemcy), Paul Wells (Wielka Brytania) i Bogusław Zmudziński (Polska).

Wyniki plebiscytu[edytuj | edytuj kod]

 1. Wymiary dialogu / Mozhnosti dialogu / Dimensions of Dialogue, reż. Jan Švankmajer, Czechosłowacja, 1982, 962 pkt.
 2. Bajka bajek / Skazka skazok / The Tale of Tales, reż. Yuri Norstein, ZSRR, 1979, 902 pkt.
 3. Ręka / Ruka / The Hand, reż. Jiří Trnka, Czechosłowacja, 1965, 802 pkt.
 4. Tango reż. Zbigniew Rybczyński, Polska, 1980, 793 pkt.
 5. Ulica krokodyli / The Street of Crocodiles, reż. Stephen, Timothy Quay, Wielka Brytania, 1986, 765 pkt.
 6. Harpya, reż. Raoul Servais, Belgia, 1978, 704 pkt.
 7. Człowiek, który sadził drzewa / L’Homme qui plantait les arbres / The Man Who Planted Trees, reż. Frédéric Back, Kanada, 1987, 592 pkt.
 8. Strojenie instrumentów / Tuning the Instruments, reż. Jerzy Kucia, Polska, 2000, 566 pkt.
 9. Ulica / La Rue / The Street, reż. Caroline Leaf, Kanada, 1976, 563 pkt.
 10. Ryan, reż. Chris Landreth, Kanada, 2004, 556 pkt.
 11. Śniadanie na trawie / Eine murul / Breakfast on the Grass, reż. Priit Pärn, ZSRR, 1987, 547 pkt.
 12. Pas De Deux, reż. Norman McLaren, Kanada, 1968, 538 pkt.
 13. Ojciec i córka / Father and Daughter, reż. Michael Dudok de Wit, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, 2000, 536 pkt.
 14. Satiemania, reż. Zdenko Gašparović, Jugosławia, 1978, 521 pkt.
 15. ex aequo: Repete, reż. Michaela Pavlátová, Czechy, 1995, 484 pkt.; Zwierzo-zwierzenia / Creature Comforts, reż. Nick Park, Wielka Brytania, 1989, 484 pkt.
 16. Balance, reż. Christopher, Wolfgang Lauenstein, RFN, 1989, 422 pkt.
 17. Gdy dzień się budzi / When The Day Breaks, reż. Wendy Tilby, Amanda Forbis, Kanada, 2000, 417 pkt.
 18. Jeżyk we mgle / Jozik v tumane / Hedgehog in the Fog, reż. Yuri Norstein, ZSRR, 1975, 408 pkt.
 19. Góra głowa / Atama Yama / Mt. Head, reż. Koji Yamamura, Japonia, 2002, 398 pkt.
 20. Głód / La Faim / Hunger, reż. Peter Fòldes, Kanada, 1974, 373 pkt.
 21. Wielka Irytacja / The Big Snit, reż. Richard Condie, Kanada, 1985, 371 pkt.
 22. Jego żona kura / Yego Zhena Kuritza / Hen his Wife, reż. Igor Kovalyov, ZSRR, 1989, 370 pkt.
 23. Labirynt / Labirynth, reż. Jan Lenica, Polska, 1962, 361 pkt.
 24. Surogat / Ersatz / Substitute, reż. Dušan Vukotić, Jugosławia, 1961, 359 pkt.
 25. Nos / Le Nez / The Nose, reż. Alexander Allexeieff, Claire Parker, Francja, 1963, 349 pkt.
 26. Felix na wygnaniu / Felix in Exile, reż. William Kentridge, RPA, 1994, 312 pkt.
 27. Krowa / Korova / The Cow, reż. Aleksander Petrov, ZSRR, 1989, 303 pkt.
 28. Wiosłując przez Atlantyk / La Traversee de l'Atlantique a la Rame / Rowing across the Atlantic, reż. Jean-Francois Laguionie, Francja, 1978, 298 pkt.
 29. Dwie siostry / Entre deux soeurs / Two Sisters, reż. Caroline Leaf, Kanada, 1990, 292 pkt.
 30. Refleksy / Reflection, reż. Jerzy Kucia, Polska, 1979, 287 pkt.
 31. Asparagus, reż. Suzan Pitt, USA, 1979, 278 pkt.
 32. Luxor Jr., reż. John Lasseter, USA, 1989, 277 pkt.
 33. Dziewczęcy wolny wieczór / Girls Night Out, reż. Joanna Quinn, Wielka Brytania, 1987, 272 pkt.
 34. Farma na wzgórzu / The Hill Farm, reż. Mark Baker, Wielka Brytania, 1989, 270 pkt.
 35. Droga w otchłań / La Course a l'abime / Road to the Abyss, reż. Georges Schwizgebel, Szwajcaria, 1992, 246 pkt.
 36. Hotel E, reż. Priit Pärn, Estonia, 1992, 241 pkt.
 37. Wściekłe gacie / The Wrong Trousers, reż. Nick Park, Wielka Brytania, 1993, 239 pkt.
 38. Syzyf / Sisyphus, reż. Marcell Jankovics, Węgry, 1974, 239 pkt.
 39. Mleko / Milch / Milk, reż. Igor Kovalyov, USA, Rosja, 2005, 234 pkt.
 40. Scenariusz / Screenplay, reż. Barry Purves, Wielka Brytania, 1992, 233 pkt.
 41. Pejzaż umysłu / Le Peysagiste / Mindscape, reż. Jacques Drouin, Kanada, 1976, 231 pkt.
 42. Uczucia z gór i wody / Shan shui Qing / Feelings from Mountain and Water, reż. Te Wei, Ma Kexuan, Yan Sanchun, Chiny, 1988, 228 pkt.
 43. Słowa, słowa, słowa / Reci, Reci, Reci / Words, Words, Words, reż. Michaela Pavlátová, Czechosłowacja, 1991, 227 pkt.
 44. Latający człowiek / The Flying Man, reż. George Dunning, Wielka Brytania, 1962, 223 pkt.
 45. Frank Film, reż. Caroline, Frank Mouris, USA, 1973, 214 pkt.
 46. Sroka złodziejka / La Gazza Ladra Sinfonia / The Thieving Magpie, reż. Giulio Gianini, Emanuele Luzzati, Włochy, 1964, 210 pkt.
 47. Dōjōji / Dōjōji Temple, reż. Kihachiro Kawamoto, Japonia, 1976, 208 pkt.
 48. Apel / The Roll Call, reż.Ryszard Czekała, Polska, 1970, 206 pkt
 49. Głos publiczny / Den Offentlige Røst / The Public Voice, reż. Lejf Marcussen, Dania, 1988, 204 pkt.
 50. Franz Kafka, reż. Piotr Dumała, Polska, 1991, 199 pkt.

10-tki festiwalu Etiuda i Etiuda&Anima – 1998 – 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 1998 – 10 kamieni milowych w historii filmu animowanego według Jerzego Kuci
 • 1999 – 10-tka Marcela Łozińskiego – 10 najlepszych polskich filmów dokumentalnych
 • 2000 – 10-tka najlepszych polskich animacji według Daniela Szczechury
 • 2001 – Złota 10-tka pięćdziesięciolecia łódzkiej szkoły filmowej w wyborze rektora Henryka Kluby
 • 2002 – 10 najlepszych animacji lat 90. w wyborze Marcina Giżyckiego
 • 2003 – 10 najlepszych filmów dokumentalnych kina światowego lat ostatnich w wyborze Andrzeja Fidyka
 • 2003 – 10 etiud wszech czasów na 10-lecie festiwalu Etiuda w wyborze Bogusława Zmudzińskiego
 • 2004 – 10 najlepszych polskich filmów o sztuce w wyborze Jerzego Armaty
 • 2005 – 10 najlepszych filmów animowanych inspirowanych literaturą w wyborze Giannalberto Bendazziego
 • 2006 – Stuhr-misja, czyli 5 ról filmowych i 5 filmów zrealizowanych przez przewodniczącego jury
 • 2007 – 10 najlepszych niemieckich filmów awangardowych w wyborze prof. Andrzeja Gwoździa
 • 2008 – 10 najlepszych filmów animowanych z muzyką Normanda Rogera w wyborze samego kompozytora
 • 2008 – 10 najlepszych debiutów w historii polskiej animacji według Bogusława Zmudzińskiego
 • 2009 – 10 najlepszych holenderskich filmów animowanych według Gerrita van Dijka, czyli „10 + 1”
 • 2010 – Top 10 plebiscytu „ASIFA 50 na 50” – 50 najlepszych filmów animowanych wybranych z okazji 50-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego
 • 2011 – 10 najlepszych belgijskich filmów animowanych wg. Raoula Servais’ego
 • 2012 – 10 wybranych przez Theodore’a Usheva filmów z National Film Board of Canada

Autoportrety twórców animacji, czyli „animacja na żywo” – 2006 - 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 2006 – Phil Mulloy, Marek Skrobecki, Koji Yamamura
 • 2007 – Witold Giersz, Gil Alkabetz, Bill Plympton
 • 2008 – Michaela Pavlátová, Gerrit van Dijk, Aleksandra Korejwo, Mariusz Wilczyński
 • 2009 – Hieronim Neumann, Ishu Patel, Dennis Tupicoff, Jiři Barta
 • 2010 – Paul Bush, Joanna Quinn, Jonathan Hodgson
 • 2011 – Wendy Tilby i Amanda Forbis, Suzan Pitt, Barry Purves
 • 2012 – Pjotr Sapegin, Theodore Ushev, Marcell Jankovics

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

http://pl-pl.facebook.com/pages/EtiudaAnima/132710403427079?ref=ts http://www.youtube.com/user/EtiudaAndAnima