Europejski Instytut Uniwersytecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Europejski Instytut Uniwersytecki
European University Institute
Data założenia 1976
Państwo  Włochy
Adres European University Institute
Badia Fiesolana
Via dei Roccettini 9
I-50014 San Domenico di Fiesole (FI)
ITALY
Florencja
Liczba studentów 140 rocznie
Rektor Profesor Joseph Weiler
brak współrzędnych
Strona internetowa

Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji (The European University Institute - EUI) został założony w 1976 roku przez kraje członkowskie Wspólnot Europejskich. Jego głównym celem jest kształcenie studentów na poziomie doktoranckim oraz badania naukowe z zakresu nauk społecznych. Jest to uczelnia wielojęzyczna, podstawowymi językami wykładowymi są angielski i francuski.

Instytut prowadzi badania z w zakresie historii, prawa, ekonomii oraz nauk politycznych i społecznych z perspektywy europejskiej (badania naukowe, komparatystyka etc.). Kadra naukowa oraz studenci rekrutują się ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz spoza niej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Idea założenia pierwszej placówki naukowo-dydaktycznej na poziomie europejskim powstała podczas konferencji w Messynie w 1955 roku, i nabrała kształtów w roku 1976, kiedy to - po serii długich negocjacji - kraje członkowskie WE podpisały umowę o powołaniu Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego, umiejscowionego we Florencji. EUI jest międzyrządową organizacją międzynarodową, Polska stała się stroną umowy o jej powołaniu 1 stycznia 2005 roku.

Programy nauczania[edytuj | edytuj kod]

Corocznie na studia przyjmowanych jest ok. 140 magistrów. Zajęcia trwają 4 lata, po których następuje obrona rozprawy doktorskiej przed międzynarodową komisją egzaminacyjną. Pomyślny jej wynik pozwala na otrzymanie tytułu doktora.

Ponadto, Instytut prowadzi roczne studia magisterskie LLM w zakresie prawa porównawczego, europejskiego i międzynarodowego.

Instytut posiada cztery wydziały specjalizujące się w następujących dziedzinach: prawo, nauki polityczne i społeczne, ekonomia oraz historia i badania nad cywilizacją, oraz jednostkę interdyscyplinarną - the Robert Schuman Centre for Advanced Studies.

Programy post-doktoranckie[edytuj | edytuj kod]

EUI prowadzi trzy programy post-doktoranckie (post-doctoral programs): Jean Monnet fellowships, Max Weber fellowships oraz the Fernand Braudel Senior fellowships. Programy te składają się na największe studia post-doktoranckie z zakresu nauk społecznych w Europie.

Kampus[edytuj | edytuj kod]

Kampus, usytuowany na zboczach z widokiem na Florencję, posiada wiele budynków o wartości historycznej. Główną siedzibą jest Badia Fiesolana mieszcząca również bibliotekę. Villa Il Poggiolo mieści Archiwa Historyczne Unii Europejskiej powierzone Instytutowi. W archiwach tych przechowywane są (i udostępniane) oryginalne dokumenty instytucji europejskich.

Przyznawane tytuły naukowe[edytuj | edytuj kod]

Doctor in Law
LLM in Law
Doctor in Economics
Doctor in History
Doctor in Political and Social Sciences

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Byli doktoranci Instytutu są obecnie zatrudnieni głównie jako wykładowcy najbardziej znanych na świecie uniwersytetów lub jako urzędnicy instytucji europejskich lub innych znanych organizacji międzynarodowych. Inni pracują w administracji rządowej, w zawodach prawniczych i innych. Około 1/3 absolwentów pracuje w kraju innym niż kraj pochodzenia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Pokrewne hasła[edytuj | edytuj kod]