Europejski Instytut Uniwersytecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Europejski Instytut Uniwersytecki
European University Institute
Data założenia 1976
Państwo  Włochy
Adres European University Institute
Badia Fiesolana
Via dei Roccettini 9
I-50014 San Domenico di Fiesole (FI)
ITALY
Florencja
Liczba studentów 140 rocznie
Rektor Profesor Joseph Weiler
Położenie na mapie Florencji
Mapa lokalizacyjna Florencji
Europejski Instytut Uniwersytecki
Europejski Instytut Uniwersytecki
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Europejski Instytut Uniwersytecki
Europejski Instytut Uniwersytecki
Ziemia 43°48′10,0008″N 11°16′58,0008″E/43,802778 11,282778Na mapach: 43°48′10,0008″N 11°16′58,0008″E/43,802778 11,282778
Strona internetowa

Uniwersytet Unii Europejskiej[1], Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji (The European University Institute - EUI) został założony w 1976 roku przez kraje członkowskie Wspólnot Europejskich. Jego głównym celem jest kształcenie studentów na poziomie doktoranckim oraz badania naukowe z zakresu nauk społecznych. Jest to uczelnia wielojęzyczna, podstawowymi językami wykładowymi są angielski i francuski.

Instytut prowadzi badania z w zakresie historii, prawa, ekonomii oraz nauk politycznych i społecznych z perspektywy europejskiej (badania naukowe, komparatystyka etc.). Kadra naukowa oraz studenci rekrutują się ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz spoza niej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Idea założenia pierwszej placówki naukowo-dydaktycznej na poziomie europejskim powstała podczas konferencji w Messynie w 1955 roku, i nabrała kształtów w roku 1976, kiedy to - po serii długich negocjacji - kraje członkowskie WE podpisały umowę o powołaniu Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego, umiejscowionego we Florencji. EUI jest międzyrządową organizacją międzynarodową, Polska stała się stroną umowy o jej powołaniu 1 stycznia 2005 roku.

Programy nauczania[edytuj | edytuj kod]

Corocznie na studia przyjmowanych jest ok. 140 magistrów. Zajęcia trwają 4 lata, po których następuje obrona rozprawy doktorskiej przed międzynarodową komisją egzaminacyjną. Pomyślny jej wynik pozwala na otrzymanie tytułu doktora.

Ponadto, Instytut prowadzi roczne studia magisterskie LLM w zakresie prawa porównawczego, europejskiego i międzynarodowego.

Instytut posiada cztery wydziały specjalizujące się w następujących dziedzinach: prawo, nauki polityczne i społeczne, ekonomia oraz historia i badania nad cywilizacją, oraz jednostkę interdyscyplinarną - the Robert Schuman Centre for Advanced Studies.

Programy post-doktoranckie[edytuj | edytuj kod]

EUI prowadzi trzy programy post-doktoranckie (post-doctoral programs): Jean Monnet fellowships, Max Weber fellowships oraz the Fernand Braudel Senior fellowships. Programy te składają się na największe studia post-doktoranckie z zakresu nauk społecznych w Europie.

Kampus[edytuj | edytuj kod]

Kampus, usytuowany na zboczach z widokiem na Florencję, posiada wiele budynków o wartości historycznej. Główną siedzibą jest Badia Fiesolana mieszcząca również bibliotekę. Villa Il Poggiolo mieści Archiwa Historyczne Unii Europejskiej powierzone Instytutowi. W archiwach tych przechowywane są (i udostępniane) oryginalne dokumenty instytucji europejskich.

Przyznawane tytuły naukowe[edytuj | edytuj kod]

Doctor in Law
LLM in Law
Doctor in Economics
Doctor in History
Doctor in Political and Social Sciences

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Byli doktoranci Instytutu są obecnie zatrudnieni głównie jako wykładowcy najbardziej znanych na świecie uniwersytetów lub jako urzędnicy instytucji europejskich lub innych znanych organizacji międzynarodowych. Inni pracują w administracji rządowej, w zawodach prawniczych i innych. Około 1/3 absolwentów pracuje w kraju innym niż kraj pochodzenia.

Pokrewne hasła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Uniwersytety świata (2010). Encyklopedia PWN. [dostęp 2014-08-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]